15 Հունվար 2026 - 11:41 AMT
Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնել է, որ Իրանում տեղի ունեցած զանգվածային բողոքի ցույցերի և անկարգությունների արդյունքում զոհվել է 2 հայ:
«2 հայ է զոհվել Իրանում զանգվածային բողոքի ցույցերի և անկարգությունների հետևանքով»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ մեկ զոհի մասին տեղեկությունը հաստատված է եղել ավելի վաղ, իսկ երկրորդ դեպքը ևս այժմ հաստատվում է։
«Մեկ զոհը հաստատված էր, երկրորդ զոհն էլ, կարծես, հաստատվել է։ Խոսվում է ավելի մեծ թվերի մասին, բայց հստակ որևէ տեղեկություն չունենք»,-նշել է նա։
Սինանյանը հավելել է, որ ներկայում Իրանում Հայաստանի դեսպանատունը և տեղի հայկական համայնքը լիարժեք կապի մեջ չեն, և իրենք տեղեկատվություն ստանում են միայն Իրանից ժամանող ուղևորներից։
Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ իրենք աշխատում են հնարավոր բոլոր ուղիներով՝ ճշգրիտ տվյալներ ստանալու և անհրաժեշտ աջակցության միջոցներ գտնելու ուղղությամբ։
Իրանում բողոքի ցույցերի ընթացքում մոտ 2000 մարդ է զոհվել: Այդ մասին հայտնել էր Reuters-ը իրանցի պաշտոնյայի վրա հղումով:

15 Январь 2026 - 14:48 AMT
Комиссар по делам диаспоры Заре Синанян сообщил журналистам после заседания правительства, что в результате массовых протестов и беспорядков в Иране погибли два армянина.
«Два армянина погибли в Иране в результате массовых протестов и беспорядков», — заявил он, передаёт Panorama.am .
По словам Синаняна, информация об одном погибшем была подтверждена ранее, теперь подтверждается и второй случай.
«Один случай был подтверждён, второй, похоже, тоже подтверждается. Говорят о больших цифрах, но точных данных у нас нет», — отметил он.
Синанян добавил, что в настоящее время посольство Армении в Иране и местная армянская община не находятся в полном контакте, и информация поступает только от приезжающих из Ирана.
Он подчеркнул, что власти используют все возможные каналы для получения достоверной информации и оказания необходимой помощи.
Ранее агентство Reuters со ссылкой на иранского чиновника сообщило, что в ходе протестов в Иране погибли около 2000 человек. 11 января силовые структуры Ирана заявили об аресте основных организаторов беспорядков, но точное число задержанных не раскрыли. По словам главы Национальной полиции Ахмада-Резы Радана, все они будут наказаны в соответствии с законом.