Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները երկժամյա բանակցություններ են վարել՝ կենտրոնանալով «Թրամփի երթուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»` TRIPP նախաձեռնության իրագործման շրջանակային փաստաթղթի վրա։
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը մամուլի ասուլիսում նշել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքն առանցքային նշանակություն ունի թե Միջին միջանցքի, թե Ադրբեջանի հիմնական հատվածը և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը միացնող ճանապարհի տեսանկյունից», գրում է APA-ն:
Նախարարը նշել է նաև, որ քննարկել է TRIPP նախագիծը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ, որը ներկայացվել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի՝ Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ։ Նա շեշտել է, որ քննարկումների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Բաքվի շահերին և հայտնել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արդեն տեղեկացված է այս հարցի վերաբերյալ:
«Հայաստանի արտգործնախարարի Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում հրապարակվել է TRIPP-ի վերաբերյալ շրջանակային փաստաթուղթ։ Այս հարցի շուրջ մենք երկժամյա քննարկումներ ենք անցկացրել իմ հարգարժան գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Մեզ համար կարևոր են ադրբեջանական կողմի հեռանկարները։ Նախագահ Էրդողանն էլ տեղեկացված է եղել այս մասին»,-ասել է Ֆիդանը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան ցանկանում է, որ ստորագրվի վերջնական խաղաղության համաձայնագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։

15 January 2026 - 15:04 AMT
Turkish and Azerbaijani Foreign Ministers held a two-hour meeting focused on the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) framework agreement.
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan, speaking at a press conference, emphasized the strategic importance of the “Zangezur corridor”, describing it as critical both for the Middle Corridor project and as a link between mainland Azerbaijan and the Nakhиchеvan Autonomous Republic, APA reports.
Fidan said he discussed the TRIPP initiative, introduced during the Armenian Foreign Minister’s recent visit to Washington, with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov. He highlighted that special attention was given to Baku’s interests and confirmed that Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has been briefed on the matter.
“During the Armenian Foreign Minister’s visit to Washington, a framework document on TRIPP was published. My esteemed colleague Jeyhun Bayramov and I held two-hour discussions on this matter. Azerbaijan’s perspectives are important to us. President Erdoğan has also been informed,” Fidan stated.
He added that Turkey supports the signing of a final peace agreement between Azerbaijan and Armenia, noting that Ankara is ready to normalize relations with Yerevan.