ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի աղմկահարույց հայտարարությունները՝ նշելով, որ դա լրագրողի կարծիքն է, արտահայտված իր մասնավոր ալիքում:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Սոլովյովն իր կարծիքը ձևակերպել է իբրև հարց և ոչ հայտարարություն, իսկ այդ արտահայտությունները բազմոցային վերլուծաբանները սադրիչ կերպով ներկայացնում են գրեթե որպես Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Որոշ մեկնաբաններ ակնհայտորեն օգտվել են առիթից, որպեսզի դաշտ նետեն ընդհանրապես չհնչած ենթադրությունների և բացահայտ շահարկումների մի ամբողջ շարք այն մասին, թե իբր Ռուսաստանն ագրեսիվ նկրտումներ ունի հետխորհրդային պետությունների նկատմամբ», – նշել է Մարիա Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը կարող են ներկայացնել միայն այդ նպատակով լիազորված անձինք։ Նա վերստին նշել է, որ Ռուսաստանին Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ կապում են երկարամյա բարիդրացիական, ռազմավարական գործընկերության և բարեկամության հարաբերությունները։
ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը կանչվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ ռազմական գործողության հնարավորության մասին հաղորդավարի խոսքերից հետո:
Ավելի վաղ իր հեղինակային հաղորդաշարում Սոլովյովը խոսել էր Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների նկատմամբ ազդեցության կորստի անթույլատրելիության մասին: Նա նաև զուգահեռներ էր անցկացրել Ուկրաինայում անցկացվող ռազմական հատուկ գործողության և Ռուսաստանի ազդեցության գոտում գտնվող այլ երկրներում հնարավոր նմանատիպ գործողությունների միջև:

Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has responded to the controversial remarks made by TV host Vladimir Solovyov, stating that they reflect a journalist’s personal opinion shared on his private channel.
Zakharova emphasized that Solovyov’s comments were phrased as questions rather than declarations, while some “couch analysts” have provocatively presented them as if they were Russia’s official position, according to Sputnik Armenia.
“Certain commentators clearly seized the opportunity to throw around unfounded assumptions and blatant manipulations, suggesting that Russia harbors aggressive ambitions toward post-Soviet states,” Zakharova noted.
She emphasized that only authorized officials are permitted to speak on behalf of Russia’s government. Zakharova reiterated that Russia maintains long-standing, friendly, and strategic relations with the countries of the South Caucasus and Central Asia.
Following Solovyov’s remarks suggesting potential military actions, Russia’s Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin was summoned to the Armenian Foreign Ministry. Earlier, on his program, Solovyov had argued against Russia losing influence over Armenia and Central Asia, drawing comparisons to its military campaign in Ukraine.