ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի աղմկահարույց հայտարարությունները՝ նշելով, որ դա լրագրողի կարծիքն է, արտահայտված իր մասնավոր ալիքում:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Սոլովյովն իր կարծիքը ձևակերպել է իբրև հարց և ոչ հայտարարություն, իսկ այդ արտահայտությունները բազմոցային վերլուծաբանները սադրիչ կերպով ներկայացնում են գրեթե որպես Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Որոշ մեկնաբաններ ակնհայտորեն օգտվել են առիթից, որպեսզի դաշտ նետեն ընդհանրապես չհնչած ենթադրությունների և բացահայտ շահարկումների մի ամբողջ շարք այն մասին, թե իբր Ռուսաստանն ագրեսիվ նկրտումներ ունի հետխորհրդային պետությունների նկատմամբ», – նշել է Մարիա Զախարովան:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը կարող են ներկայացնել միայն այդ նպատակով լիազորված անձինք։ Նա վերստին նշել է, որ Ռուսաստանին Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ կապում են երկարամյա բարիդրացիական, ռազմավարական գործընկերության և բարեկամության հարաբերությունները։
ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը կանչվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ ռազմական գործողության հնարավորության մասին հաղորդավարի խոսքերից հետո:
Ավելի վաղ իր հեղինակային հաղորդաշարում Սոլովյովը խոսել էր Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների նկատմամբ ազդեցության կորստի անթույլատրելիության մասին: Նա նաև զուգահեռներ էր անցկացրել Ուկրաինայում անցկացվող ռազմական հատուկ գործողության և Ռուսաստանի ազդեցության գոտում գտնվող այլ երկրներում հնարավոր նմանատիպ գործողությունների միջև:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала громкие заявления телеведущего Владимира Соловьева, подчеркнув, что это мнение журналиста, озвученное им в его личном канале.
Захарова указала, что Соловьев сформулировал свои слова в виде вопроса, а не утверждения, однако некоторые «диванные аналитики» представляют их как будто это официальная позиция России, передает «Спутник Армения».
«Некоторые комментаторы явно воспользовались поводом, чтобы вбросить целый ряд домыслов и откровенных спекуляций о якобы агрессивных намерениях России в отношении постсоветских государств», – заявила Захарова.
Она подчеркнула, что официальную позицию России могут озвучивать только уполномоченные на это лица. Захарова вновь заявила, что Россию связывают с государствами Южного Кавказа и Центральной Азии многолетние добрососедские, стратегические и дружественные отношения.
После слов Соловьева о возможных военных действиях был вызван в МИД Армении посол России Сергей Копыркин. Ранее в своей авторской передаче Соловьев говорил о недопустимости потери влияния России над Арменией и странами Центральной Азии, проводя параллели с военной спецоперацией в Украине.