16 Հունվար 2026 - 08:58 AMT
Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը պարզաբանել է, թե ինչու է միացել «եկեղեցական բարենորոգման ծրագրին», որն, ըստ նրա, «անհետաձգելի հրամայական է»:
Նա նշել է, որ բարենորոգումը ներեկեղեցական օրակարգ է 5-րդ դարից սկսած՝ կարգ ու կանոնի, բարեվարքության, եկեղեցու կառավարման, հովվական ծառայության, հոգևոր կրթության և եկեղեցու ճշմարիտ առաքելության մասին զանազան եկեղեցական ժողովներ են գումարվել և որոշումներ կայավցվել:
Նա ներկայցրել է այն հարցերը, որոնք մտահագիչ է համարում՝ նշելով․
1. «Վեհափառ Հայրապետը, անտեսելով իր իսկ ստեղծած հանձնախմբի կարծիքը և փորձաքննության եզրակացությունը, պարտակել է Արշակ արքեպիսկոպոսի մասնակցությամբ անպարկեշտ դեպքը։
2. Ցավալիորեն իմացանք, թէ ինչպես Վեհափառը պարտադրել էր 44-օրյա պատերազմի նահատակ հերոսի եղբոր՝ կարգալոյծ Աղան Աբեղային, իր սգացյալ մոր հետ մասնակցելու իշխանությունների դեմմ քաղաքական ընդդիմադիր ցույցի։
3. Վեհափառ հայրապետը որևէ ձևով չի արձագանգել իր կուսակրոնության ուխտը խախտած լինելու և զավակ ունենալու հանրային պնդումին։
4. Վեհափառ հայրապետը լուռ մնաց, երբ ԱԱԾ-ն փաստեր հրապարակեց իր եղբոր՝ Եզրաս արքեպիսկոպոսի օտարերկրյա գործակալ լինելու մասին։
5. Մայր Աթոռը՝ հանձինս Վեհափառ հայրապետի, շարունակում է ոչ թափանցիկ և անհաշվետվողական գործելաոճը։
6. Մենք, որպես Մայր Աթոռի կողմից ստեղծված կանոնադրական բարեփոխումների հանձնախմբի ատենապետ, տարիներ շարունակ աշխատել ենք թեմակալ առաջնորդների և եպիսկոպոսների հետ և համակարգել կանոնադրությունների մշակումը։ Այդ կանոնադրական նախագծերը այդպես էլ թղթի վրա մնացին, քանի որ չհրավիրվեց Ազգային-Եկեղեցական ժողով։
7. Կանոնադրության չգոյության պայմաններում Վեհափառ հայրապետը նախընտրեց եկեղեցու կառավարման միանձնյա գործելաոճը՝ կամայական որոշումներ ընդունելով և իր անձին հպատակ ձևական հանձնախումբեր ստեղծելով։
8. Վեհափառ հայրապետը քաղաքականացրել է եկեղեցին՝ հակադրվելով պետութեան որդեգրած խաղաղության օրակարգին։
9. Ինչպես որ շատերն են պնդում, Վեհափառ հայրապետի հրամանով Մայր Աթոռը լրատուական ընդհատակյա արշավ է մղում իրեն քննադատողներին դեմ՝ վարկաբեկելով հեղինակութիւններ։
10. Վերջին տարիների անհեռատէս գործունէեությունը ոչ միայն տկարացնում է մեր Մայր Աթոռը, այլև հեղինակազրկում է ՀԱԵ-ն։ Այն հեռացել է ժողովրդից՝ մատնելով նրան աղանդների ճիրաններին։
11. Ի վերջյ, մեզի համար անընդունելի է Մայր Աթոռի և անձամբ Վեհափառ հայրապետի հակապետական դիրքորոշումն ու առճակատումը։
Սրանք են գլխավոր պատճառները, որոնք դրդել են մեզ միանալ ՀԱԵ բարեկարգության ծրագրին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Глава Западной епархии Армянской церкви Северной Америки, архиепископ Ованнес Тертерян, выступил с разъяснением своего присоединения к программе реформирования Армянской Апостольской Церкви, назвав её «неотложным императивом».
Он напомнил, что ещё с V века в истории Армянской церкви проводились соборы, посвящённые дисциплине, пастырской службе, управлению, духовному образованию и истинной миссии церкви. Однако сегодня, по его словам, церковь столкнулась с серьёзным нравственным и управленческим кризисом.
Он представил причины своего решения:
- Католикос проигнорировал мнение комиссии, созданной им самим, и скрыл факт непристойного инцидента с участием архиепископа Аршака.
- По имеющимся сведениям, он заставил разжалованного священника — брата погибшего героя 44-дневной войны — и его скорбящую мать участвовать в оппозиционной акции против властей.
- Католикос не отреагировал на публичные заявления о нарушении обета безбрачия и наличии ребёнка.
- Он хранил молчание, когда СНБ Армении представила факты, указывающие на то, что его брат, архиепископ Езрас, является иностранным агентом.
- Церковь продолжает действовать непрозрачно и без подотчётности.
- Хотя была создана комиссия по разработке уставных реформ, документы так и остались на бумаге, так как Национально-церковное собрание не было созвано.
- В отсутствии устава Католикос предпочёл единоличное руководство, создавая формальные комиссии, лояльные только ему.
- Он политизировал церковь, выступая против государственной повестки мира.
- По его указанию, Церковь якобы ведёт подпольную информационную кампанию против критиков, дискредитируя уважаемых лиц.
- Его действия ослабляют церковь, отдаляют её от народа и делают армян уязвимыми для сект.
- И наконец, его антигосударственная позиция и конфронтация с властью неприемлемы.
«Эти причины побудили нас присоединиться к программе реформ Армянской апостольской церкви», — заключил архиепископ.
Премьер-министр Никол Пашинян и группа епископов и архиепископов, требующих отставки Католикоса, ранее выступили с заявлением с призывом присоединиться к реформе ААЦ. Пашинян зачитал заявление в прямом эфире на Facebook, после чего документ подписали присоединившиеся духовные лица. Премьер также сообщил о формировании координационного совета, который будет заниматься организацией реформ. В совет можно войти только по единогласному решению.
Также был опубликован дорожный план реформы церкви: публичное провозглашение повестки реформ, отстранение де-факто главы церкви, выбор местоблюстителя, принятие устава и избрание нового Католикоса.