16 Հունվար 2026 - 08:58 AMT
Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը պարզաբանել է, թե ինչու է միացել «եկեղեցական բարենորոգման ծրագրին», որն, ըստ նրա, «անհետաձգելի հրամայական է»:
Նա նշել է, որ բարենորոգումը ներեկեղեցական օրակարգ է 5-րդ դարից սկսած՝ կարգ ու կանոնի, բարեվարքության, եկեղեցու կառավարման, հովվական ծառայության, հոգևոր կրթության և եկեղեցու ճշմարիտ առաքելության մասին զանազան եկեղեցական ժողովներ են գումարվել և որոշումներ կայավցվել:
Նա ներկայցրել է այն հարցերը, որոնք մտահագիչ է համարում՝ նշելով․
1. «Վեհափառ Հայրապետը, անտեսելով իր իսկ ստեղծած հանձնախմբի կարծիքը և փորձաքննության եզրակացությունը, պարտակել է Արշակ արքեպիսկոպոսի մասնակցությամբ անպարկեշտ դեպքը։
2. Ցավալիորեն իմացանք, թէ ինչպես Վեհափառը պարտադրել էր 44-օրյա պատերազմի նահատակ հերոսի եղբոր՝ կարգալոյծ Աղան Աբեղային, իր սգացյալ մոր հետ մասնակցելու իշխանությունների դեմմ քաղաքական ընդդիմադիր ցույցի։
3. Վեհափառ հայրապետը որևէ ձևով չի արձագանգել իր կուսակրոնության ուխտը խախտած լինելու և զավակ ունենալու հանրային պնդումին։
4. Վեհափառ հայրապետը լուռ մնաց, երբ ԱԱԾ-ն փաստեր հրապարակեց իր եղբոր՝ Եզրաս արքեպիսկոպոսի օտարերկրյա գործակալ լինելու մասին։
5. Մայր Աթոռը՝ հանձինս Վեհափառ հայրապետի, շարունակում է ոչ թափանցիկ և անհաշվետվողական գործելաոճը։
6. Մենք, որպես Մայր Աթոռի կողմից ստեղծված կանոնադրական բարեփոխումների հանձնախմբի ատենապետ, տարիներ շարունակ աշխատել ենք թեմակալ առաջնորդների և եպիսկոպոսների հետ և համակարգել կանոնադրությունների մշակումը։ Այդ կանոնադրական նախագծերը այդպես էլ թղթի վրա մնացին, քանի որ չհրավիրվեց Ազգային-Եկեղեցական ժողով։
7. Կանոնադրության չգոյության պայմաններում Վեհափառ հայրապետը նախընտրեց եկեղեցու կառավարման միանձնյա գործելաոճը՝ կամայական որոշումներ ընդունելով և իր անձին հպատակ ձևական հանձնախումբեր ստեղծելով։
8. Վեհափառ հայրապետը քաղաքականացրել է եկեղեցին՝ հակադրվելով պետութեան որդեգրած խաղաղության օրակարգին։
9. Ինչպես որ շատերն են պնդում, Վեհափառ հայրապետի հրամանով Մայր Աթոռը լրատուական ընդհատակյա արշավ է մղում իրեն քննադատողներին դեմ՝ վարկաբեկելով հեղինակութիւններ։
10. Վերջին տարիների անհեռատէս գործունէեությունը ոչ միայն տկարացնում է մեր Մայր Աթոռը, այլև հեղինակազրկում է ՀԱԵ-ն։ Այն հեռացել է ժողովրդից՝ մատնելով նրան աղանդների ճիրաններին։
11. Ի վերջյ, մեզի համար անընդունելի է Մայր Աթոռի և անձամբ Վեհափառ հայրապետի հակապետական դիրքորոշումն ու առճակատումը։
Սրանք են գլխավոր պատճառները, որոնք դրդել են մեզ միանալ ՀԱԵ բարեկարգության ծրագրին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

16 January 2026 - 09:39 AMT
Archbishop Hovnan Terteryan, head of the Western Diocese of the Armenian Church of North America, has issued a detailed explanation for his decision to support the “Church Reform” initiative. He described the reform as an “urgent necessity” rooted in centuries of tradition and ecclesiastical responsibility.
He pointed out that Church councils since the 5th century have addressed issues such as internal discipline, pastoral service, spiritual education, and governance. However, today’s crisis, he argues, stems from serious ethical and structural failures at the top.
Terteryan listed the following concerns:
1. The Catholicos ignored the conclusions of a committee he himself created and covered up an indecent incident involving Archbishop Arshak.
2. He allegedly forced a defrocked priest — the brother of a fallen soldier — and his grieving mother to participate in an opposition protest against the government.
3. The Catholicos has not addressed public claims that he violated his vow of celibacy and fathered a child.
4. He remained silent after Armenia’s National Security Service presented evidence suggesting his brother, Archbishop Ezras, was a foreign agent.
5. The Mother See under his leadership continues to operate in a non-transparent and unaccountable manner.
6. Despite chairing a reform committee that worked with bishops on drafting new statutes, those reforms were shelved as the National Ecclesiastical Assembly was never convened.
7. In the absence of church statutes, the Catholicos has taken a unilateral approach to governance, forming superficial committees loyal only to him.
8. He has politicized the Church by opposing the state's peace agenda.
9. The Mother See, under his order, has allegedly run underground media campaigns to discredit critics.
10. This misguided leadership has weakened the Church and distanced it from the people, leaving them vulnerable to sectarian influence.
11. Most critically, his anti-state stance and confrontational behavior are unacceptable.
“These are the primary reasons that led us to support the Armenian Apostolic Church reform program,” the archbishop concluded.
Prime Minister Nikol Pashinyan, along with bishops and archbishops calling for the Catholicos’s resignation, recently issued a public statement urging people to join the reform process. Pashinyan read the statement during a Facebook livestream, after which it was signed by the supporting clergy. He also announced the formation of a coordinating council responsible for organizing reforms. The council may be expanded only through unanimous consent.
A roadmap for Church reform has been released, outlining the following steps: public promotion of the reform agenda; removal of the Church’s de facto head; election of a locum tenens; adoption of new Church charter; and election of a new Catholicos.