Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 636 էլեկտրաշարժիչով տրանսպորտային միջոցների հայտարարատուները կարող են հետ ստանալ 2025 թվականին վճարած մաքսատուրքի գումարները՝ համապատասխան դիմում ներկայացնելու դեպքում։
ՊԵԿ-ը հրապարակել է Համապատասխան տրանսպորտային միջոցների ցանկը:
Մաքսատուրքի գումարները հետ ստանալու համար դիմումն անհրաժեշտ է ուղարկել էլեկտրոնային հասցեին՝ մինչև այս տարվա հունվարի 31-ը ներառյալ։ Դիմում կարող է ներկայացնել միայն հայտարարատուն՝ նշելով իրեն պատկանող բանկային հաշվեհամարը։
«2026 թվականի փետրվարի 1-ի դրությամբ չներկայացված դիմումների քանակի հիման վրա Կոմիտեն կհրապարակի նոր ցանկ, որում չեն ընդգրկվի արդեն իսկ հրապարակված տրանսպորտային միջոցները։ Այսինքն՝ սահմանված 636-ից, պայմանականորեն, 100 դիմում չներկայացնելու դեպքում կհրապարակվի 100 նոր տրանսպորտային միջոցների ցանկ՝ պահպանելով ժամանակագրական հերթականությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

16 January 2026 - 12:04 AMT
The State Revenue Committee (SRC) has announced that 636 importers of electric vehicles (EVs) with electric engines are eligible to reclaim the customs duties they paid in 2025, provided they submit a proper application before January 31, 2026.
SRC has published the full list of eligible vehicles. To claim the refund, only the original declarant may submit an application, which must include their bank account information and be sent electronically to the SRC.
SRC clarified that if not all 636 declarants apply by the deadline, the Committee will release a second list after February 1, replacing unclaimed entries with new vehicles in chronological order of import.
Importers are strongly advised to check if their vehicle is on the published list and submit the required documents before the deadline to secure the refund.