Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 636 էլեկտրաշարժիչով տրանսպորտային միջոցների հայտարարատուները կարող են հետ ստանալ 2025 թվականին վճարած մաքսատուրքի գումարները՝ համապատասխան դիմում ներկայացնելու դեպքում։
ՊԵԿ-ը հրապարակել է Համապատասխան տրանսպորտային միջոցների ցանկը:
Մաքսատուրքի գումարները հետ ստանալու համար դիմումն անհրաժեշտ է ուղարկել էլեկտրոնային հասցեին՝ մինչև այս տարվա հունվարի 31-ը ներառյալ։ Դիմում կարող է ներկայացնել միայն հայտարարատուն՝ նշելով իրեն պատկանող բանկային հաշվեհամարը։
«2026 թվականի փետրվարի 1-ի դրությամբ չներկայացված դիմումների քանակի հիման վրա Կոմիտեն կհրապարակի նոր ցանկ, որում չեն ընդգրկվի արդեն իսկ հրապարակված տրանսպորտային միջոցները։ Այսինքն՝ սահմանված 636-ից, պայմանականորեն, 100 դիմում չներկայացնելու դեպքում կհրապարակվի 100 նոր տրանսպորտային միջոցների ցանկ՝ պահպանելով ժամանակագրական հերթականությունը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Государственный комитет доходов Армении сообщил, что импортёры 636 электромобилей могут вернуть таможенную пошлину, уплаченную в 2025 году, подав заявление до 31 января 2026 года.
Комитет опубликовал список соответствующих транспортных средств, по которым возможен возврат. Для этого необходимо, чтобы заявление подал сам декларант, указав принадлежащий ему банковский счёт и направив документы на электронный адрес ГКД.
В сообщении подчёркивается, что если до 1 февраля не будут поданы все 636 заявлений, Комитет опубликует новый список на соответствующее количество мест, освобождённых по принципу хронологического порядка ввоза.
Импортёрам настоятельно рекомендуется проверить наличие своей машины в списке и подать заявление до истечения срока.