17 Հունվար 2026 - 10:03 AMT
Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings գործակալությունը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը` այն «դրականից» փոխելով «BB-» մակարդակի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings գործակալությունը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը՝ դարձնելով «Դրական» և հաստատել է վարկանիշը «BB-» մակարդակում:
Սա լոկ վիճակագրական փոփոխություն չէ. սա մասնագիտական հավաստում է առ այն, որ Հայաստանի որդեգրած տնտեսական քաղաքականությունն ու ինստիտուցիոնալ կայունությունը միջազգային շուկաներում ձեռք են բերում որակական նոր կշիռ: Այն վստահության հայտ է՝ ուղղված մեր պետության տնտեսական դիմակայունությանն ու քաղաքական կամքին։
Հայաստանի տնտեսական զարգացման ընթացքը թևակոխում է վստահության նոր փուլ։ Շնորհավորում եմ բոլորիս»,– գրել է Փաշինյանը։

17 January 2026 - 10:14 AMT
International credit rating agency Fitch Ratings has upgraded Armenia’s credit outlook, changing it to Positive and affirming it at BB-. Prime Minister Nikol Pashinyan shared the news on his Facebook page.
“The internationally respected Fitch Ratings agency has raised Armenia’s credit outlook to Positive and affirmed the country’s rating at BB-,” Pashinyan wrote.
“This is not merely a statistical adjustment; it is a professional confirmation that Armenia’s adopted economic policies and institutional stability are gaining qualitative weight in international markets. It represents a vote of confidence in our state’s economic resilience and political will.
Armenia’s path of economic development is entering a new phase of confidence. Congratulations to all,” he added.