17 Հունվար 2026 - 10:03 AMT
Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings գործակալությունը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը` այն «դրականից» փոխելով «BB-» մակարդակի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Միջազգային հեղինակավոր Fitch Ratings գործակալությունը բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշի հեռանկարը՝ դարձնելով «Դրական» և հաստատել է վարկանիշը «BB-» մակարդակում:
Սա լոկ վիճակագրական փոփոխություն չէ. սա մասնագիտական հավաստում է առ այն, որ Հայաստանի որդեգրած տնտեսական քաղաքականությունն ու ինստիտուցիոնալ կայունությունը միջազգային շուկաներում ձեռք են բերում որակական նոր կշիռ: Այն վստահության հայտ է՝ ուղղված մեր պետության տնտեսական դիմակայունությանն ու քաղաքական կամքին։
Հայաստանի տնտեսական զարգացման ընթացքը թևակոխում է վստահության նոր փուլ։ Շնորհավորում եմ բոլորիս»,– գրել է Փաշինյանը։

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило прогноз по кредитному рейтингу Армении, изменив его на «положительный» на уровне «BB-». Об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Никол Пашинян.
«Международное авторитетное агентство Fitch Ratings повысило прогноз по рейтингу Армении до «Положительного» и подтвердило сам рейтинг на уровне «BB-», — отметил Пашинян.
«Это не просто статистическая корректировка. Это профессиональное подтверждение того, что проводимая Арменией экономическая политика и институциональная устойчивость приобретают новое качественное значение на международных рынках. Это выражение доверия к экономической устойчивости нашего государства и политической воле.