Հնդկական լրտավամիջոցները հայտնել են, որ Հնդկաստանը Pinaka կառավարվող հրթիռների առաջին խմբաքանակն է ուղարկել Հայաստան՝ ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակում։
Խմբաքանակի արտահանման մեկնարկին ներկա է եղել երկրի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթհ Սինգհը։ Դա տեղի է ունեցել Հնդկաստանի Նագպուր քաղաքում, «Solar Defence and Aerospace Limited» ընկերության արտադրամասում, հայտնում է հնդկական ANI News-ը։
Այս զինատեսակի մատակարարման պայմանագիրը Հայաստանն ու Հնդկաստանը կնքել են դեռևս 2022-ին: 2024 թվականի ամռանը հնդկական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Հնդկաստանից Հայաստանի զենքի ձեռքբերման ծավալը հասել է 600 միլիոն դոլարի։
Ավելի վաղ Հայաստանը գնել էր հնդկական Pinakaհամազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ինչպես նաև 80 մմ հաուբիցներ և այլ զինատեսակներ:

19 Январь 2026 - 07:05 AMT
Индия отправила первую партию управляемых ракет Pinaka в Армению в рамках соглашения о военно-техническом сотрудничестве.
По данным индийских СМИ, Индия направила первую партию управляемых ракет Pinaka в Армению в контексте расширения военного взаимодействия.
На церемонии отправки партии присутствовал министр обороны Индии Раджнатх Сингх. Мероприятие состоялось в городе Нагпур на производственной площадке компании «Solar Defence and Aerospace Limited», сообщает ANI News.
Контракт на поставку данного типа вооружения был заключён между Арменией и Индией ещё в 2022 году. К лету 2024 года индийские СМИ сообщили, что объем закупок вооружений Арменией в Индии достиг 600 миллионов долларов.
Ранее Армения уже приобрела индийские реактивные системы залпового огня Pinaka, а также 80-миллиметровые гаубицы и другие виды вооружений.