2025 թվականին Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում գործարքների քանակը նվազել է։ Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը մամուլի ասուլիսում։
«2025 թվականին հանրապետության անշարժ գույքի շուկայում գրանցվել է 244 հազար գործարք։ 2024-ին այդ ցուցանիշը եղել է 247 հազար 900։ Այսինքն՝ տեսնում ենք, որ 3900-ով նվազում է եղել։ Նշեմ, որ այս նվազումը տեղի է ունեցել առաջնային շուկայի հաշվին։ Մնացած ուղղությունները քիչ թե շատ պահպանել են իրենց ընթացիկ իրավիճակը»,-ասել է Թովմասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ըստ կոմիտեի ղեկավարի՝ նվազման հիմնական պատճառը կապված է եկամտահարկի վերադարձի ինստիտուտում իրականացված փոփոխության հետ, որի կիրառումը մասնավորապես, Երևանում դադարեցվել է:
Ինչ վերաբերում է մարզերում արձանագրված ակտիվությանը, գների դինամիկային, ինչպես նաև այն հարցին, թե շուկայում որ տեսակի գործարքներն են գերակշռել, ըստ Թովմասյանի՝ այդ տվյալները կհրապարակվեն հունվարի վերջում, երբ տարվա ամփոփ ցուցանիշները պատրաստ կլինեն։

19 January 2026 - 13:58 AMT
The number of real estate transactions in Armenia decreased in 2025, according to Suren Tovmasyan, head of the Cadastre Committee, during a press conference.
“In 2025, 244,000 property transactions were registered nationwide. In 2024, that figure was 247,900. So, there’s been a drop of 3,900. Notably, this decline was primarily in the primary market. Other sectors have remained relatively stable,” said Tovmasyan, as reported by Armenpress.
He attributed the decrease mainly to changes in the income tax refund system, particularly the discontinuation of the program in Yerevan.
As for regional activity, price trends, and which types of transactions dominated the market, Tovmasyan noted that these details will be released at the end of January, once the full annual statistics are compiled.