2025 թվականին Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում գործարքների քանակը նվազել է։ Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը մամուլի ասուլիսում։
«2025 թվականին հանրապետության անշարժ գույքի շուկայում գրանցվել է 244 հազար գործարք։ 2024-ին այդ ցուցանիշը եղել է 247 հազար 900։ Այսինքն՝ տեսնում ենք, որ 3900-ով նվազում է եղել։ Նշեմ, որ այս նվազումը տեղի է ունեցել առաջնային շուկայի հաշվին։ Մնացած ուղղությունները քիչ թե շատ պահպանել են իրենց ընթացիկ իրավիճակը»,-ասել է Թովմասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ըստ կոմիտեի ղեկավարի՝ նվազման հիմնական պատճառը կապված է եկամտահարկի վերադարձի ինստիտուտում իրականացված փոփոխության հետ, որի կիրառումը մասնավորապես, Երևանում դադարեցվել է:
Ինչ վերաբերում է մարզերում արձանագրված ակտիվությանը, գների դինամիկային, ինչպես նաև այն հարցին, թե շուկայում որ տեսակի գործարքներն են գերակշռել, ըստ Թովմասյանի՝ այդ տվյալները կհրապարակվեն հունվարի վերջում, երբ տարվա ամփոփ ցուցանիշները պատրաստ կլինեն։

19 Январь 2026 - 14:00 AMT
Число сделок с недвижимостью в Армении в 2025 году снизилось. Об этом сообщил председатель Комитета кадастра Сурен Товмасян на пресс-конференции.
«В 2025 году на рынке недвижимости республики было зарегистрировано 244 000 сделок. В 2024 году этот показатель составил 247 900. То есть наблюдается снижение на 3 900. Отмечу, что снижение произошло за счёт первичного рынка. В остальных сегментах ситуация осталась примерно стабильной», — сказал Товмасян, передаёт «Арменпресс».
По его словам, основная причина снижения — изменения в институте возврата подоходного налога, действие которого, в частности, было прекращено в Ереване.
Что касается активности в регионах, динамики цен и преобладающих типов сделок на рынке, Товмасян отметил, что эти данные будут опубликованы в конце января, после подготовки итоговой годовой статистики.