19 Հունվար 2026 - 13:55 AMT
Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի նպատակն է պարզեցնել և հստակեցնել էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում ՀՀ տնտեսվարողների գործունեության հարկային կարգավորումները։
Ինչպես հայտնել է ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Համլետ Սահակյանը, նախագիծը նախատեսում է կարգավորումներ, որոնք վերաբերելու են ԵԱՏՄ անդամ պետություններում գործող էլեկտրոնային առևտրի հարթակների միջոցով ֆիզիկական անձանց ապրանքների մատակարարմանը, ինչպես նաև այդ գործարքների ԱԱՀ հաշվարկմանն ու վճարմանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
ՀՀ տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ԵԱՏՄ առևտրի էլեկտրոնային հարթակներով ԵԱՏՄ անդամ այլ պետությունում գտնվող ֆիզիկական անձանց ապրանքների մատակարարման գործարքները համարվելու են ԱԱՀ-ի 0 տոկոս դրույքաչափով հարկվող գործարքներ:
Ընդ որում, ԱԱՀ-ի 0 տոկոս դրույքաչափի կիրառությունը հիմնավորվելու է առևտրի էլեկտրոնային հարթակը շահագործողի կողմից հարկային մարմին ներկայացված տեղեկատվությամբ:
Նախատեսվում է նաև պարզեցնել ՀՀ տնտեսվարողների էլեկտրոնային հարթակներով այլ երկրներից ՀՀ վաճառքների գործընթացը: Նախագծով նաև սահմանվում է, որ առևտրի էլեկտրոնային հարթակները շահագործողները չեն կարող գործել հարկման հատուկ համակարգերում:

19 Январь 2026 - 14:11 AMT
В Национальном собрании Армении в первом чтении обсуждён проект закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА», направленный на упрощение и уточнение налогового регулирования деятельности армянских субъектов хозяйствования в сфере электронной торговли.
Как сообщает 1lurer.am, заместитель председателя Комитета государственных доходов Армении Гамлет Саакян заявил, что проектом предлагается ввести новые нормы, касающиеся поставки товаров физическим лицам в странах-членах ЕАЭС через действующие там электронные торговые платформы, а также расчёта и уплаты налога на добавленную стоимость (НДС) по таким операциям.
Согласно проекту, операции по поставке товаров физическим лицам в странах ЕАЭС, осуществляемые армянскими бизнесами через электронные платформы, будут облагаться НДС по ставке 0%.
Применение нулевой ставки НДС будет подтверждаться информацией, представляемой в налоговый орган оператором электронной платформы.
Также планируется упростить процедуру продаж в Армению товаров с других стран через электронные платформы. Кроме того, законопроект предусматривает, что операторы торговых платформ не смогут применять специальные налоговые режимы.