20 Հունվար 2026 - 07:58 AMT
ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը Գերմանիայի մեծածախ առևտրի, արտաքին առևտրի և ծառայությունների դաշնային ասոցիացիայի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Անտոնին Ֆինկելնբուրգի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման ուղիները։
ՀՀ դեսպանը գոհունակություն հայտնել է Հայաստանի՝ Import Promotion Desk-ի գործընկեր երկիր դասվելու առնչությամբ, քննարկվել են առաջիկայում այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Import Promotion Desk ծրագրի շնորհիվ Հայաստանը առաջիկա տարիներին կընդլայնի իր արտահանման ծավալները դեպի Գերմանիա, հատկապես՝ գյուղատնտեսության և տեքստիլի ոլորտներում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, մտքեր փոխանակեցին Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային զարգացումների, Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերի վերաբերյալ։
ՀՀ-ն 2025-ի նոյեմբերին է միացել Գերմանիայի «Ներմուծման խթանման գրասենյակ» (IPD) նախաձեռնությանը: Ծրագիրը տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն, շուկայի մուտքի աջակցություն և արտահանման կարողությունների զարգացման նպատակային ծրագրեր։

20 January 2026 - 09:15 AMT
Armenian Ambassador Viktor Yengibaryan and Antonin Finkelnburg, CEO of Germany’s Federal Association for Wholesale, Foreign Trade and Services, have discussed ways to deepen trade and economic cooperation between Armenia and Germany.
Ambassador Yengibaryan expressed satisfaction over Armenia’s recent designation as a partner country of the Import Promotion Desk (IPD). The two sides reviewed steps planned under the initiative. As a result of the IPD program, Armenia is expected to increase its export volumes to Germany in the coming years, especially in the agriculture and textile sectors.
The meeting also addressed current geopolitical developments, with both sides exchanging views on regional dynamics in the South Caucasus, including efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan, and Armenia and Turkey.