20 Հունվար 2026 - 07:58 AMT
ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը Գերմանիայի մեծածախ առևտրի, արտաքին առևտրի և ծառայությունների դաշնային ասոցիացիայի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Անտոնին Ֆինկելնբուրգի հետ հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրատնտեսական ոլորտում արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման ուղիները։
ՀՀ դեսպանը գոհունակություն հայտնել է Հայաստանի՝ Import Promotion Desk-ի գործընկեր երկիր դասվելու առնչությամբ, քննարկվել են առաջիկայում այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ Import Promotion Desk ծրագրի շնորհիվ Հայաստանը առաջիկա տարիներին կընդլայնի իր արտահանման ծավալները դեպի Գերմանիա, հատկապես՝ գյուղատնտեսության և տեքստիլի ոլորտներում։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, մտքեր փոխանակեցին Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային զարգացումների, Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերի վերաբերյալ։
ՀՀ-ն 2025-ի նոյեմբերին է միացել Գերմանիայի «Ներմուծման խթանման գրասենյակ» (IPD) նախաձեռնությանը: Ծրագիրը տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն, շուկայի մուտքի աջակցություն և արտահանման կարողությունների զարգացման նպատակային ծրագրեր։

Посол Армении Виктор Енгибарян обсудил с генеральным директором Федеральной ассоциации оптовой, внешней торговли и сферы услуг Германии Антонином Финкельнбургом пути расширения торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Германией.
Посол выразил удовлетворение тем, что Армения получила статус партнерской страны в рамках программы Import Promotion Desk (IPD). Стороны обсудили шаги, которые будут предприняты в этом направлении. Благодаря данной программе в ближайшие годы Армения увеличит экспортные поставки в Германию, в частности, в секторах сельского хозяйства и текстильной промышленности.
Собеседники также обсудили текущие геополитические процессы, обменялись мнениями о региональной ситуации на Южном Кавказе, включая вопросы нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также Арменией и Турцией.
Армения присоединилась к германской инициативе «Офис по стимулированию импорта» (IPD) в ноябре 2025 года. Программа предоставляет техническую помощь, содействие в доступе к рынкам и поддержку в развитии экспортного потенциала.