Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին՝ միաժամանակ լինելով ԵԱՏՄ անդամ:
Նա հավելել է, որ հայ ժողովուրդը ստիպված կլինի ընտրություն կատարել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ԵՄ անդամակցության ուղղությամբ շարժվելը, իհարկե, չի կարող համատեղելի լինել ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը պահպանելու հետ։ Եթե Հայաստանը կայացնի համապատասխան որոշում, ինչպես ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դա տեղի կունենա ըստ հայ ժողովրդի կամարտահայտության, դա Հայաստանի և հայ ժողովրդի իրավունքն է։
Իհարկե, հայ ժողովուրդը և Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ընտրություն կատարեն։ Սակայն համատեղել մասնակցությունը երկու կառույցին հնարավոր չէ, դա բացառված է»,- ասել է Լավրովը Ռուսաստանի դիվանագիտության գործունեության 2025թ․ ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ-ն միանշանակ և աներկբա կերպով ցանկանում է դառնալ Եվրամիության լիիրավ անդամ և գնում է Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով:
«Մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, որ չենք կարող միևնույն ժամանակ լինել ԵՄ անդամ և ԵԱՏՄ անդամ: Բայց հիմա ուրիշ իրողություն է պարզվում, որ, այնուամենայնիվ, տարածք կա և՛ այս ճանապարհով գնալու, և՛ ԵԱՏՄ անդամ լինելու համար: Եվ մենք այսօր այդ տարածքի մեջ ենք: Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով: Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչը նշանակում է, որ այս կետում անհամատեղելիություն չկա: Հետևաբար, այնքան, ինչքան համատեղելիությունը հնարավոր կլինի, մենք կշարունակենք մնալ ԵԱՏՄ անդամ: Երբ համատեղելիության անհնարինություն լինի, մենք Հայաստանի քաղաքացիների հետ կկայացնենք որոշում, որը կբխի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունից»,-շեշտել է վարչապետը:

20 January 2026 - 12:55 AMT
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has declared that Armenia cannot join the European Union while remaining a member of the Eurasian Economic Union (EEU). His remarks were made during a 2025 year-end press conference on Russia’s foreign policy, as reported by RIA Novosti.
“Moving toward EU membership is fundamentally incompatible with remaining in the EEU. If Armenia decides accordingly, as Prime Minister Nikol Pashinyan has stated, that decision will reflect the will of the Armenian people, and that is their sovereign right,” Lavrov said.
“Still, Armenia’s leadership and people will have to make a clear choice. Dual participation in both organizations is not possible,” he stressed.
In a recent policy discussion titled “Armenia and Peace at the Crossroads of Risks and Opportunities,” Prime Minister Pashinyan reaffirmed Armenia’s unambiguous aspiration for full EU membership, stating that the country is aligning itself with European standards.
“We understand that dual membership in both the EU and the EEU is not sustainable in the long run. But today, we are still operating within a space where some compatibility exists. As long as that space remains, we’ll continue our EEU membership. When that compatibility becomes impossible, we will make a decision through the free will of our citizens,” Pashinyan said.