Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին՝ միաժամանակ լինելով ԵԱՏՄ անդամ:
Նա հավելել է, որ հայ ժողովուրդը ստիպված կլինի ընտրություն կատարել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ԵՄ անդամակցության ուղղությամբ շարժվելը, իհարկե, չի կարող համատեղելի լինել ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը պահպանելու հետ։ Եթե Հայաստանը կայացնի համապատասխան որոշում, ինչպես ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դա տեղի կունենա ըստ հայ ժողովրդի կամարտահայտության, դա Հայաստանի և հայ ժողովրդի իրավունքն է։
Իհարկե, հայ ժողովուրդը և Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ընտրություն կատարեն։ Սակայն համատեղել մասնակցությունը երկու կառույցին հնարավոր չէ, դա բացառված է»,- ասել է Լավրովը Ռուսաստանի դիվանագիտության գործունեության 2025թ․ ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ-ն միանշանակ և աներկբա կերպով ցանկանում է դառնալ Եվրամիության լիիրավ անդամ և գնում է Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով:
«Մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, որ չենք կարող միևնույն ժամանակ լինել ԵՄ անդամ և ԵԱՏՄ անդամ: Բայց հիմա ուրիշ իրողություն է պարզվում, որ, այնուամենայնիվ, տարածք կա և՛ այս ճանապարհով գնալու, և՛ ԵԱՏՄ անդամ լինելու համար: Եվ մենք այսօր այդ տարածքի մեջ ենք: Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով: Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչը նշանակում է, որ այս կետում անհամատեղելիություն չկա: Հետևաբար, այնքան, ինչքան համատեղելիությունը հնարավոր կլինի, մենք կշարունակենք մնալ ԵԱՏՄ անդամ: Երբ համատեղելիության անհնարինություն լինի, մենք Հայաստանի քաղաքացիների հետ կկայացնենք որոշում, որը կբխի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունից»,-շեշտել է վարչապետը:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Армения не может вступить в Европейский союз, оставаясь при этом членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом он сказал на итоговой пресс-конференции по внешнеполитическим итогам 2025 года, сообщает РИА Новости.
«Движение в направлении членства в ЕС, конечно, не может быть совместимо с сохранением членства в ЕАЭС. Если Армения примет соответствующее решение, как сказал премьер-министр Никол Пашинян, это произойдёт согласно воле армянского народа — это их право», — отметил Лавров.
«Однако руководство Армении и сам народ должны сделать выбор. Совмещать участие в двух союзах исключено», — подчеркнул он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на обсуждении под названием «Армения и мир на перекрёстке рисков и возможностей» заявил, что Армения недвусмысленно стремится стать полноправным членом ЕС и идёт по пути адаптации к европейским стандартам.
«Мы отдаём себе отчёт, что одновременное членство в ЕС и ЕАЭС невозможно. Но на данный момент есть пространство, в рамках которого мы всё ещё совмещаем эти процессы. Мы остаёмся членами ЕАЭС, пока сохраняется совместимость. Когда это станет невозможно, решение будет принято на основе свободного волеизъявления граждан Армении», — заявил премьер.