20 Հունվար 2026 - 12:15 AMT
Ապրիլի 15-ից հին թղթադրամները դուրս են գալիս շրջանառությունից՝ դրանք կարելի է փոխանակել բոլոր բանկերում
ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշման համաձայն՝ ապրիլի15-ից2-րդ սերնդի (հին նմուշի) թղթադրամները բնականոն մաշվածության արդյունքում դուրս կգան շրջանառությունից։ Ապրիլի 15-ից հետո քաղաքացիները ՀՀ երկրորդ սերնդի բոլոր թղթադրամները կարող են անվճար փոխանակել ՀՀ տարածքում գործող առևտրային բանկերում և Կենտրոնական բանկում՝ առանց սահմանափակումների։
Կենտրոնական բանկը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի ապրիլի 28-ին ԿԲ խորհրդի որոշմամբ հայտարարվել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կգան՝ բնական մաշվածության հիմքով։
2017 թ. հուլիսի 11-ին Կենտրոնական բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվել էր, որ երկրորդ սերնդի թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն միայն այն ժամանակ, երբ դրամաշրջանառության ամբողջ շղթայում ներդրվեն 3-րդ սերնդի թղթադրամները և երկրորդ սերնդի թղթադրամներն արդեն ունենան դրամաշրջանառության համար ոչ պիտանի ֆիզիկական մաշվածություն:
Ներկայումս 2-րդ սերնդի թղթադրամների հիմնական զանգվածն ունի բարձր ֆիզիկական մաշվածություն, և շրջանառության մեջ գտնվող 1000 դրամ, 5000 դրամ, 10,000 դրամ և 20,000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամների զանգվածի հիմնական մասը կազմում են 3-րդ սերնդի թղթադրամները(Պարույր Սևակի, Վիլյամ Սարոյանի, Կոմիտասի, Հովհաննես Այվազովսկու դիմապատկերներով),իսկ 1999 թվականի թողարկման 500 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամները(Ալեքսանդր Թամանյանի դիմապատկերով)շրջանառության մեջ հիմնականում փոխարինվել են մետաղադրամներով, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել նշված 2-րդ սերնդի թղթադրամները դուրս բերել շրջանառությունից։

20 Январь 2026 - 14:36 AMT
Согласно решению совета Центрального банка Армении, с 15 апреля из оборота будут постепенно изъяты банкноты второго поколения (старого образца), утратившие свои качества в результате естественного износа. После этой даты граждане смогут бесплатно обменять все банкноты второго поколения в любом коммерческом банке или в самом Центральном банке, без каких-либо ограничений.
Центробанк напомнил, что 28 апреля 2025 года решением совета было объявлено о выводе данных банкнот из обращения на основании их физического износа.
Как уточнялось еще в пресс-релизе Центробанка от 11 июля 2017 года, банкноты второго поколения подлежали изъятию лишь при условии полного внедрения банкнот третьего поколения во всей цепочке наличного обращения и физической непригодности банкнот второго поколения.
На данный момент большая часть банкнот второго поколения значительно изношена, а основные объемы банкнот номиналом 1000, 5000, 10 000 и 20 000 драмов уже представлены банкнотами третьего поколения с портретами Паруйра Севака, Уильяма Сарояна, Комитаса и Ованнеса Айвазовского. Банкноты номиналом 500 драмов выпуска 1999 года с портретом Александра Таманяна в основном были заменены монетами.
В связи с этим было принято решение о необходимости изъятия оставшихся банкнот второго поколения из обращения.