ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հունվարի 20-ին այցելել է «Վելլար գրուպ» ընկերության նոր կառուցվող շոկոլադի և հրուշակեղենի գործարան, որը լինելու է տարածաշրջանում շոկոլադի արտադրության ամենամեծ գործարանը:
Ներկայումս ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է շուրջ 120 միլիոն եվրոյի ներդրում, առաջիկայում նախատեսվում է ներդնել ևս 25 միլիոն եվրո։
Ընկերության ղեկավարության ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանի տարածքով, ծանոթացել ներդրված սարքավորումներին, արտադրական հզորություններին և տեխնոլոգիական հոսքագծերին։
Գործարանի տարածքը մոտ 25 հա է։ Այն հագեցած է հիմնականում գերմանական և դանիական առաջատար ընկերություններից ներմուծված ժամանակակից սարքավորումներով։ Երեք տարվա ընթացքում նախատեսվում է գործարանի ամբողջական գործարկումը, որի արդյունքում արտադրական ծավալները կհասնեն օրական մինչև 200 տոննայի, իսկ աշխատատեղերի թիվը կհասնի մինչև 2000-ի։
Նախատեսվում է արտադրել հրուշակեղենի լայն տեսականի՝ շոկոլադե և կարամելային կոնֆետներ, սպիտակուցային և մրգային բատոններ, շոկոլադապատ թխվածքաբլիթներ և վաֆլիներ, ինչպես նաև հայկական չրեր՝ պատված բարձրորակ շոկոլադով։
«Վելլար գրուպ»-ն օգտվել է պետական օժանդակության գործիքակազմից՝ մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից և ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց ծրագրից։

20 января министр экономики Армении Геворг Папоян посетил строящуюся шоколадную и кондитерскую фабрику компании «Веллар Групп», которая станет крупнейшим производственным предприятием по выпуску шоколада в регионе.
На сегодняшний день в рамках проекта уже инвестировано около 120 миллионов евро, в ближайшее время планируется вложить еще 25 миллионов евро.
В сопровождении руководства компании министр осмотрел территорию фабрики, ознакомился с установленным оборудованием, производственными мощностями и технологическими линиями.
Площадь предприятия составляет около 25 гектаров. Завод оснащен современным оборудованием, в основном импортированным от ведущих производителей Германии и Дании. В течение трех лет планируется полная реализация проекта, в результате чего объемы производства достигнут до 200 тонн в день, а количество рабочих мест — до 2000.
На фабрике планируется выпускать широкий ассортимент кондитерской продукции: шоколадные и карамельные конфеты, протеиновые и фруктовые батончики, печенье и вафли в шоколаде, а также армянские сухофрукты, покрытые высококачественным шоколадом.
«Веллар Групп» воспользовалась мерами государственной поддержки, включая освобождение от уплаты таможенных пошлин и программой компенсации инвестиций в инфраструктуру.
Компания «Веллар Групп» входит в международную бизнес-группу GNG, которая имеет шведское происхождение.