ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հունվարի 20-ին այցելել է «Վելլար գրուպ» ընկերության նոր կառուցվող շոկոլադի և հրուշակեղենի գործարան, որը լինելու է տարածաշրջանում շոկոլադի արտադրության ամենամեծ գործարանը:
Ներկայումս ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ իրականացվել է շուրջ 120 միլիոն եվրոյի ներդրում, առաջիկայում նախատեսվում է ներդնել ևս 25 միլիոն եվրո։
Ընկերության ղեկավարության ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է գործարանի տարածքով, ծանոթացել ներդրված սարքավորումներին, արտադրական հզորություններին և տեխնոլոգիական հոսքագծերին։
Գործարանի տարածքը մոտ 25 հա է։ Այն հագեցած է հիմնականում գերմանական և դանիական առաջատար ընկերություններից ներմուծված ժամանակակից սարքավորումներով։ Երեք տարվա ընթացքում նախատեսվում է գործարանի ամբողջական գործարկումը, որի արդյունքում արտադրական ծավալները կհասնեն օրական մինչև 200 տոննայի, իսկ աշխատատեղերի թիվը կհասնի մինչև 2000-ի։
Նախատեսվում է արտադրել հրուշակեղենի լայն տեսականի՝ շոկոլադե և կարամելային կոնֆետներ, սպիտակուցային և մրգային բատոններ, շոկոլադապատ թխվածքաբլիթներ և վաֆլիներ, ինչպես նաև հայկական չրեր՝ պատված բարձրորակ շոկոլադով։
«Վելլար գրուպ»-ն օգտվել է պետական օժանդակության գործիքակազմից՝ մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից և ենթակառուցվածքներ ներդրումների դիմաց ծրագրից։

21 January 2026 - 06:51 AMT
On January 20, Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan visited the new chocolate and confectionery factory being built by Vellar Group, which is set to become the region’s largest chocolate production facility.
As part of the project, approximately €120 million has already been invested, with an additional €25 million planned in the near future.
Accompanied by the company’s management, the minister toured the site, reviewed the installed equipment, and familiarized himself with production capacities and technological lines.
The factory spans around 25 hectares and is equipped with modern machinery, mainly imported from leading German and Danish manufacturers. Full operation is scheduled over the next three years, with daily production volumes expected to reach up to 200 tons and up to 2,000 new jobs created.
The facility will produce a wide range of confectionery products, including chocolate and caramel candies, protein and fruit bars, chocolate-coated biscuits and wafers, as well as high-quality chocolate-covered Armenian dried fruits.