21 Հունվար 2026 - 09:10 AMT
Հալեպը վերադառնում է բնականոն կյանքին՝ օդանավակայանը գործում է, դպրոցները բաց են: Այդ մասին ասել է Սիրիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մարիա Գաբրիելյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ամեն ինչ լավ է։ Ես ամեն օր հանգիստ գնում եմ աշխատանքի, աշխատում եմ դատարանում։ Դասերը վերսկսված են, օդանավակայանի աշխատանքը նույնպես վերականգնված է, մասնավոր և պետական կառույցները գործում են բնականոն ռեժիմով։ Քրդական ուժերը հեռացել են՝ այդ թվում Հալեպի մերձակա Ռաքքա քաղաքից, և տեղափոխվել են դեպի Ճեզիրեի շրջան»,– ասել է նա:
Սիրիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Հալեպում մի քանի օր շարունակված ինտենսիվ բախումներից հետո որոշում է կայացվել դադարեցնել ռազմական գործողությունները՝ հաստատելով հրադադարի հաստատումը քրդական խմբավորումների հետ դիմակայության ֆոնին։ Քրդական զինված ուժերին տրամադրվել էր մի քանի ժամ՝ Հալեպի թաղամասերը լքելու համար:

Aleppo is returning to normal life, with its airport operational and schools reopened. This was announced by former Syrian parliamentarian Maria Gabrielian, reports “Pastinfo.”
“Everything is fine. I go to work at the court every day without concern. Classes have resumed, the airport is functioning again, and both private and public institutions are operating normally. Kurdish forces have withdrawn, including from Raqqa, near Aleppo, and relocated to the Jazira region,” she stated.
According to the Syrian Ministry of Defense, following several days of intense clashes in Aleppo, a decision was made to cease military operations, confirming the establishment of a ceasefire amid confrontations with Kurdish groups. Kurdish armed forces were given several hours to vacate Aleppo’s neighborhoods.