Բաքվում դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած «The Oligarch’s Design» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերային ներկա էին բազմաթիվ պետական պաշտոնյաներ և Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամներ: Հայտարարվել էր, որ արտադրության վրա աշխատել է ավելի քան 100 մարդ, որը նաև հեռարձակվել է դեկտեմբերի վերջին՝ պետական ֆինանսավորմամբ գործող AnewZ հեռուստաալիքով։ Ֆիլմում ներկայացված են հարցազրույցներ արտասահմանյան փորձագետների, հայտնի հետաքննող լրագրողների և հայ հասարակական գործիչների հետ։ Հետաքննական վավերագրական ֆիլմը խիստ բացասական երանգներով ներկայացնում է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանին, գրում է Factor.am-ը OC Media-ի վրա հղումով:
OC Media-ն խոսել է այն անձանց հետ, ովքեր հայտնվել են Վարդանյանի մասին ադրբեջանական ֆիլմում: Նրանցից ոչ մեկը չի ասել, որ տեղյակ է եղել, որ ֆիլմը նկարահանվում է ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների համար:
OC Media-ի կողմից անցկացված հետաքննությունը ենթադրում է, որ «The Oligarch’s Design» ֆիլմի համար հարցազրույց տված անձանցից շատերը, ինչպես նաև ֆիլմի վրա աշխատող ենթակապալառուները, հնարավոր է, մոլորության մեջ են ընկել վավերագրական ֆիլմի բնույթի և այն մասին, թե ում համար է այն նկարահանվել։
Հեռարձակման պահին վավերագրական ֆիլմը չի ներառել որևէ հեղինակային իրավունքի ցանկ։ Սակայն OC Media-ի կողմից ձեռք բերված փաստաթղթերը, այդ թվում՝ ներքին աշխատանքային նյութերը և անձնակազմի ցուցակները, ցույց են տալիս, որ արտադրության կենտրոնում է եղել Ադրբեջանի հետ սերտ մասնագիտական կապեր ունեցող թուրքական լրատվամիջոցների աշխատակիցների թիմը։
OC Media-ի հետ զրուցած բոլոր ենթակապալառուներն ու ոչ հայ փորձագետները նշել են, որ իրենց ասել են, թե վավերագրական ֆիլմը կկենտրոնանա «Տրոյկա լվացքատան» վրա՝ ռուսական բանկային ցանցերում կոռուպցիայի վերաբերյալ լայնածավալ հետաքննության, որում, ըստ փաստաթղթերի, ներգրավված էր նաև Ռուբեն Վարդանյանը։
Եվ չնայած պատրաստի արտադրանքին՝ OC Media-ի կողմից վերանայված արտադրության վերաբերյալ փորձագետների դերում հանդես եկող անհատներին ուղարկված փաստաթղթերում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը որևէ հղում չկար։ Նրանք նաև որևէ հիշատակում չեն արել ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների ներգրավվածության մասին։ Դրա փոխարեն նրանք, որպես արտադրական ընկերություն, խոսել են TPTM Media Spain-ի մասին։
Նրանք նաև ենթադրել են, որ բանակցություններ են վարում խոշոր միջազգային հոսքային ծառայությունների հետ՝ պատրաստի արտադրանքը հեռարձակելու համար։
Վավերագրական ֆիլմում հայտնված զրուցակիցներից մեկը Լիտվայի խորհրդարանի կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի անդամ Վիտալիուս Գայլիուսն էր, որը հարցազրույց է տվել 2025 թվականի ամռանը։
«Քանի որ իմ մասնակցությունը հիմնված էր բացառապես իրավական և կոռուպցիայի կանխարգելման գնահատման վրա, այլ ոչ թե քաղաքական կամ ազգային շահերի, կարծում եմ, որ հեղինակները պետք է ապահովեն, որ ֆիլմը լինի օբյեկտիվ, ճշգրիտ և փաստերի վրա հիմնված։ Բովանդակությունը պետք է համապատասխանի իրավական և էթիկական չափանիշներին՝ խուսափելով ցանկացած մոլորեցնող կամ աղավաղված իրավական մեկնաբանություններից»,- OC Media-ին ասել է Գայլիուսը։
Մեկ այլ անձ OC Media-ին ասել է, որ իր հարցազրույցն անցկացվել է 2019 թվականին՝ այլ համատեքստի և այլ արտադրության համար։ Նա ասել է, որ երբեք համաձայնություն չի տվել նյութն ադրբեջանական արտադրության մեջ օգտագործելու համար։
Մի տարբերակ հրապարակել է Սամվել Բաբայանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի վարչակազմի նախկին պաշտոնյա, որը հայտնվել է վավերագրական ֆիլմում։ Բաբայանը գրել է, որ հարցազրույցը վարել է TPTM Media-ի Մարկեսը։ Նա մեջբերել է վավերագրական ֆիլմի ստեղծողների կողմից իրեն տրամադրված առաջարկը՝ ասելով, որ այն իրեն ներկայացվել է որպես «պատմական խաչմերուկում գտնվող Հայաստանի ուսումնասիրության նպատակ՝ խորը մշակութային արմատներով և համաշխարհային ձգտումներով», և առանց Վարդանյանի գործի հիշատակման։ Փաստագրական ֆիլմում հայտնված այլ հայեր, որոնց հետ OC Media-ն խոսել է, ասել են, որ իրենց հետ զրուցել են 2025 թվականի սեպտեմբերին։
Ֆիլմի վրա աշխատող իսպանական պրոդյուսերական ընկերությունը՝ TPTM Media-ն, Կարմեն Մարկեսի հետ միասին (որը բաց աղբյուրներում նշված է որպես ընկերության տնօրեն), կարծես թե լքել է արտադրությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին՝ AnewZ-ում դրա պրեմիերայից մոտ երկու ամիս առաջ։
Հայեցակարգային փաստաթուղթը, որը, կարծես, օգտագործվել է ներքին պլանավորման համար 2025 թվականի ամռանից՝ Հայաստանում հարցազրույցներից մի քանի ամիս առաջ, ճշգրիտ արտացոլում է վերջնական արդյունքի կառուցվածքը, ներառյալ՝ հարցազրույց տվածների մեծամասնության տեսքը և փաստերի ներկայացումը, չնայած որոշ մանրամասներ տարբեր են։ Հայեցակարգը տարածվել է թուրքական լրատվամիջոցների թիմի, ինչպես նաև TPTM Media-ի կողմից:
Մինչ հայեցակարգի բացման բաժինը կենտրոնանում է «Տրոյկա լվացքատան» վրա, նկարագրության մեծ մասը կենտրոնանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վրա՝ Ադրբեջանի կառավարության տեսանկյունից: Այն եզրակացնում է, որ Վարդանյանի դեմ դատավարությունը համապատասխանում է միջազգային իրավական չափանիշներին:
Մի քանի աղբյուրներ վերցված են EU Reporter-ից, որը մեղադրվում է որպես վճարովի պարբերական գործելու մեջ և բազմիցս դրական լուսաբանում է իրականացրել Ադրբեջանի հետ կապված։ Նախագծի մեկ նշանակալի փոփոխությունը վերաբերում էր վերնագրին. «Բաբայան 2025»-ի շնորհանդեսում ներկայացված վերնագիրը տարբերվում է կոնցեպտից և, ի վերջո, վերջնական արդյունքից։ Մարկեսը հրաժարվել է մեկնաբանել այս հարցը։
OC Media-ի կողմից եզրակացությունները ներկայացնելուց հետո Մեծ Բրիտանիայում գործող Էթիկական լրագրության ցանցի նախագահ Աիդան Ուայթը կասկածի տակ է դրել արտադրության էթիկական կողմը։
Քննադատները ենթադրում են, որ AnewZ-ը փորձ է ստեղծել RT-ի (նախկինում Russia Today) նման անգլիախոս միջազգային հարթակ։
Այս հետաքննության նախատեսված հրապարակումից մի քանի օր առաջ AnewZ-ը հեռարձակել է մեկ այլ վավերագրական ֆիլմ՝ այս անգամ կենտրոնանալով Ռուսաստանի պատժամիջոցներից խուսափելու գործում Հայաստանի ենթադրյալ դերի վրա։ OC Media-ն հաստատում է, որ այս վավերագրական ֆիլմում նույնպես մասամբ ներգրավված են նույն մեդիա թիմերը, ինչ «The Oligarch’s Design»-ում, և ինչպես դրա դեպքում՝ OC Media-ն կարողացել է նաև հաստատել, որ մեջբերված արտասահմանյան փորձագետներից մի քանիսը տեղյակ չեն եղել, որ այն նկարահանվել է AnewZ-ի համար։

Several individuals featured in the Azerbaijani documentary about Russian‑Armenian businessman Ruben Vardanyan told OC Media they were unaware the film was being made for Azerbaijani state media. The documentary “The Oligarch’s Design” premiered in Baku on December 20 with numerous state officials present and aired on state‑funded AnewZ television at the end of December. It presents a highly negative portrayal of Vardanyan and includes interviews with foreign experts, investigative journalists, and Armenian civic figures.
OC Media’s investigation suggests that many interviewees and subcontractors working on the film may have been misled about the nature of the project and for whom it was being produced. None of those OC Media spoke to knew it was intended for Azerbaijani state media.
At the time of broadcast, the documentary did not include any copyright list. Internal production materials and crew lists obtained by OC Media show that a team of Turkish media professionals with close ties to Azerbaijan were central to the production.
All non‑Armenian experts and subcontractors interviewed by OC Media said they were told the documentary would focus on the “Troika Laundromat,” a major investigation into corruption in Russian banking networks that allegedly involved Vardanyan.
Despite the finished product, documents sent to those in expert roles that OC Media reviewed did not mention the Nagorno‑Karabakh conflict or note any involvement by Azerbaijani state media. Instead they were told the production company was TPTM Media Spain. Several interviewees said they were led to believe talks were underway with major international streaming services to broadcast the film.
One interviewee was Vitalijus Gailius, a member of the Lithuanian parliament’s anti‑corruption committee, who was interviewed in summer 2025. “Since my participation was based solely on legal and anti‑corruption assessment, not on political or national interests, I think the creators should ensure the film is objective, accurate and fact‑based,” Gailius told OC Media. “Content should meet legal and ethical standards, avoiding any misleading or distorted legal interpretations.”
Another person told OC Media that his interview was conducted in 2019 for a different context and production. He said he never agreed for the material to be used in an Azerbaijani production.
Samvel Babayan, a former Nagorno‑Karabakh official featured in the documentary, posted a version of events, saying his interview was conducted by Marques from TPTM Media, and that the project was presented to him as a study of Armenia at a historical crossroads with deep cultural roots and global aspirations, without mention of Vardanyan’s case. Other Armenians who spoke to OC Media said their interviews were conducted in September 2025.
The Spanish production company TPTM Media, along with Carmen Marques, listed in public sources as the company’s director, appears to have left the project at the end of October 2025, about two months before the AnewZ premiere.
A concept document used for internal planning from summer 2025 — months before interviews in Armenia — accurately reflects the structure of the final product, including most interviewees and presentation of facts, though some details differ. The concept was distributed by the Turkish media team and TPTM Media.
While the concept’s opening section focused on the “Troika Laundromat,” much of the description centers on the Nagorno‑Karabakh conflict from the perspective of the Azerbaijani government, concluding that Vardanyan’s prosecution complies with international legal standards.
Several sources were taken from EU Reporter, accused of operating as a paid publication and repeatedly providing positive coverage related to Azerbaijan. One notable change in the project concerned the title: the version shown at the “Babayan 2025” presentation differed from both the concept and the final result. Marques declined to comment.
After OC Media published its findings, Aidan White, chair of the UK‑based Ethical Journalism Network, questioned the ethical aspects of the production.
Critics suggest AnewZ is trying to create an English‑language international platform similar to RT (formerly Russia Today).
A few days before this investigation was released, AnewZ aired another documentary focusing on Armenia’s alleged role in evading Russian sanctions. OC Media confirmed that some of the same media teams involved in “The Oligarch’s Design” also worked on that documentary, and as with this film, OC Media found that some foreign experts quoted were unaware it was made for AnewZ.