Բաքվում դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած «The Oligarch’s Design» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերային ներկա էին բազմաթիվ պետական պաշտոնյաներ և Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամներ: Հայտարարվել էր, որ արտադրության վրա աշխատել է ավելի քան 100 մարդ, որը նաև հեռարձակվել է դեկտեմբերի վերջին՝ պետական ֆինանսավորմամբ գործող AnewZ հեռուստաալիքով։ Ֆիլմում ներկայացված են հարցազրույցներ արտասահմանյան փորձագետների, հայտնի հետաքննող լրագրողների և հայ հասարակական գործիչների հետ։ Հետաքննական վավերագրական ֆիլմը խիստ բացասական երանգներով ներկայացնում է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանին, գրում է Factor.am-ը OC Media-ի վրա հղումով:
OC Media-ն խոսել է այն անձանց հետ, ովքեր հայտնվել են Վարդանյանի մասին ադրբեջանական ֆիլմում: Նրանցից ոչ մեկը չի ասել, որ տեղյակ է եղել, որ ֆիլմը նկարահանվում է ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների համար:
OC Media-ի կողմից անցկացված հետաքննությունը ենթադրում է, որ «The Oligarch’s Design» ֆիլմի համար հարցազրույց տված անձանցից շատերը, ինչպես նաև ֆիլմի վրա աշխատող ենթակապալառուները, հնարավոր է, մոլորության մեջ են ընկել վավերագրական ֆիլմի բնույթի և այն մասին, թե ում համար է այն նկարահանվել։
Հեռարձակման պահին վավերագրական ֆիլմը չի ներառել որևէ հեղինակային իրավունքի ցանկ։ Սակայն OC Media-ի կողմից ձեռք բերված փաստաթղթերը, այդ թվում՝ ներքին աշխատանքային նյութերը և անձնակազմի ցուցակները, ցույց են տալիս, որ արտադրության կենտրոնում է եղել Ադրբեջանի հետ սերտ մասնագիտական կապեր ունեցող թուրքական լրատվամիջոցների աշխատակիցների թիմը։
OC Media-ի հետ զրուցած բոլոր ենթակապալառուներն ու ոչ հայ փորձագետները նշել են, որ իրենց ասել են, թե վավերագրական ֆիլմը կկենտրոնանա «Տրոյկա լվացքատան» վրա՝ ռուսական բանկային ցանցերում կոռուպցիայի վերաբերյալ լայնածավալ հետաքննության, որում, ըստ փաստաթղթերի, ներգրավված էր նաև Ռուբեն Վարդանյանը։
Եվ չնայած պատրաստի արտադրանքին՝ OC Media-ի կողմից վերանայված արտադրության վերաբերյալ փորձագետների դերում հանդես եկող անհատներին ուղարկված փաստաթղթերում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը որևէ հղում չկար։ Նրանք նաև որևէ հիշատակում չեն արել ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների ներգրավվածության մասին։ Դրա փոխարեն նրանք, որպես արտադրական ընկերություն, խոսել են TPTM Media Spain-ի մասին։
Նրանք նաև ենթադրել են, որ բանակցություններ են վարում խոշոր միջազգային հոսքային ծառայությունների հետ՝ պատրաստի արտադրանքը հեռարձակելու համար։
Վավերագրական ֆիլմում հայտնված զրուցակիցներից մեկը Լիտվայի խորհրդարանի կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովի անդամ Վիտալիուս Գայլիուսն էր, որը հարցազրույց է տվել 2025 թվականի ամռանը։
«Քանի որ իմ մասնակցությունը հիմնված էր բացառապես իրավական և կոռուպցիայի կանխարգելման գնահատման վրա, այլ ոչ թե քաղաքական կամ ազգային շահերի, կարծում եմ, որ հեղինակները պետք է ապահովեն, որ ֆիլմը լինի օբյեկտիվ, ճշգրիտ և փաստերի վրա հիմնված։ Բովանդակությունը պետք է համապատասխանի իրավական և էթիկական չափանիշներին՝ խուսափելով ցանկացած մոլորեցնող կամ աղավաղված իրավական մեկնաբանություններից»,- OC Media-ին ասել է Գայլիուսը։
Մեկ այլ անձ OC Media-ին ասել է, որ իր հարցազրույցն անցկացվել է 2019 թվականին՝ այլ համատեքստի և այլ արտադրության համար։ Նա ասել է, որ երբեք համաձայնություն չի տվել նյութն ադրբեջանական արտադրության մեջ օգտագործելու համար։
Մի տարբերակ հրապարակել է Սամվել Բաբայանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի վարչակազմի նախկին պաշտոնյա, որը հայտնվել է վավերագրական ֆիլմում։ Բաբայանը գրել է, որ հարցազրույցը վարել է TPTM Media-ի Մարկեսը։ Նա մեջբերել է վավերագրական ֆիլմի ստեղծողների կողմից իրեն տրամադրված առաջարկը՝ ասելով, որ այն իրեն ներկայացվել է որպես «պատմական խաչմերուկում գտնվող Հայաստանի ուսումնասիրության նպատակ՝ խորը մշակութային արմատներով և համաշխարհային ձգտումներով», և առանց Վարդանյանի գործի հիշատակման։ Փաստագրական ֆիլմում հայտնված այլ հայեր, որոնց հետ OC Media-ն խոսել է, ասել են, որ իրենց հետ զրուցել են 2025 թվականի սեպտեմբերին։
Ֆիլմի վրա աշխատող իսպանական պրոդյուսերական ընկերությունը՝ TPTM Media-ն, Կարմեն Մարկեսի հետ միասին (որը բաց աղբյուրներում նշված է որպես ընկերության տնօրեն), կարծես թե լքել է արտադրությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի վերջին՝ AnewZ-ում դրա պրեմիերայից մոտ երկու ամիս առաջ։
Հայեցակարգային փաստաթուղթը, որը, կարծես, օգտագործվել է ներքին պլանավորման համար 2025 թվականի ամռանից՝ Հայաստանում հարցազրույցներից մի քանի ամիս առաջ, ճշգրիտ արտացոլում է վերջնական արդյունքի կառուցվածքը, ներառյալ՝ հարցազրույց տվածների մեծամասնության տեսքը և փաստերի ներկայացումը, չնայած որոշ մանրամասներ տարբեր են։ Հայեցակարգը տարածվել է թուրքական լրատվամիջոցների թիմի, ինչպես նաև TPTM Media-ի կողմից:
Մինչ հայեցակարգի բացման բաժինը կենտրոնանում է «Տրոյկա լվացքատան» վրա, նկարագրության մեծ մասը կենտրոնանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վրա՝ Ադրբեջանի կառավարության տեսանկյունից: Այն եզրակացնում է, որ Վարդանյանի դեմ դատավարությունը համապատասխանում է միջազգային իրավական չափանիշներին:
Մի քանի աղբյուրներ վերցված են EU Reporter-ից, որը մեղադրվում է որպես վճարովի պարբերական գործելու մեջ և բազմիցս դրական լուսաբանում է իրականացրել Ադրբեջանի հետ կապված։ Նախագծի մեկ նշանակալի փոփոխությունը վերաբերում էր վերնագրին. «Բաբայան 2025»-ի շնորհանդեսում ներկայացված վերնագիրը տարբերվում է կոնցեպտից և, ի վերջո, վերջնական արդյունքից։ Մարկեսը հրաժարվել է մեկնաբանել այս հարցը։
OC Media-ի կողմից եզրակացությունները ներկայացնելուց հետո Մեծ Բրիտանիայում գործող Էթիկական լրագրության ցանցի նախագահ Աիդան Ուայթը կասկածի տակ է դրել արտադրության էթիկական կողմը։
Քննադատները ենթադրում են, որ AnewZ-ը փորձ է ստեղծել RT-ի (նախկինում Russia Today) նման անգլիախոս միջազգային հարթակ։
Այս հետաքննության նախատեսված հրապարակումից մի քանի օր առաջ AnewZ-ը հեռարձակել է մեկ այլ վավերագրական ֆիլմ՝ այս անգամ կենտրոնանալով Ռուսաստանի պատժամիջոցներից խուսափելու գործում Հայաստանի ենթադրյալ դերի վրա։ OC Media-ն հաստատում է, որ այս վավերագրական ֆիլմում նույնպես մասամբ ներգրավված են նույն մեդիա թիմերը, ինչ «The Oligarch’s Design»-ում, և ինչպես դրա դեպքում՝ OC Media-ն կարողացել է նաև հաստատել, որ մեջբերված արտասահմանյան փորձագետներից մի քանիսը տեղյակ չեն եղել, որ այն նկարահանվել է AnewZ-ի համար։

21 Январь 2026 - 09:54 AMT
OC Media поговорил с лицами, которые появились в азербайджанском документальном фильме про российского армянского бизнесмена Рубена Варданяна, и ни один из них не сказал, что знал о том, что фильм снимается для азербайджанских государственных медиа. Премьера документального фильма «The Oligarch’s Design» состоялась 20 декабря в Баку с участием множества государственных чиновников, а в конце декабря он был показан на государственно финансируемом телеканале AnewZ. Фильм в крайне негативном тоне представляет Варданяна и включает интервью с иностранными экспертами, расследующими журналистами и армянскими общественными деятелями.
Расследование OC Media показывает, что многие из тех, кто давал интервью или работал по субподряду, возможно, были введены в заблуждение относительно характера проекта и для кого он осуществляется. Никто из тех, с кем говорил OC Media, не знал, что фильм предназначен для азербайджанских государственных медиа.
При трансляции документального фильма не был включен список авторских прав. Однако внутренние рабочие материалы и списки персонала, полученные OC Media, показывают, что в центре производства стояла команда сотрудников турецких СМИ, имеющих тесные профессиональные связи с Азербайджаном.
Все неармянские эксперты и субподрядчики, с которыми говорил OC Media, заявили, что им сказали, что фильм будет посвящен «прачечной Тройка» — крупному расследованию коррупции в российских банковских сетях, в котором, согласно документам, якобы участвовал Варданян.
Несмотря на готовый продукт, документы, отправленные тем, кто выступал в роли экспертов и изученные OC Media, не содержали упоминаний о конфликте в Нагорном Карабахе и не указывали на участие азербайджанских государственных медиа. Им говорили, что производственной компанией является TPTM Media Spain. Некоторые интервьюируемые полагали, что ведутся переговоры с крупными международными потоковыми сервисами о трансляции фильма.
Одним из героев фильма был Виталиюс Гайлиус, член парламентской комиссии Литвы по борьбе с коррупцией, который дал интервью летом 2025 года. «Поскольку мое участие основывалось исключительно на юридической оценке и оценке предотвращения коррупции, а не на политических или национальных интересах, я считаю, что создатели должны обеспечить объективность, точность и основанность на фактах фильма», — сказал Гайлиус OC Media. «Содержание должно соответствовать юридическим и этическим стандартам, избегая вводящих в заблуждение или искаженных юридических толкований».
Другой участник рассказал OC Media, что его интервью было проведено в 2019 году в другом контексте и для другой продукции. Он заявил, что никогда не давал согласия на использование материала в азербайджанском производстве.
Самвел Бабаян, бывшее должностной лицо Нагорно‑Карабахской администрации, который появился в фильме, опубликовал свою версию, указав, что интервью взял Маркес из TPTM Media и проект был представлен ему как исследование Армении на историческом перекрестке с глубокими культурными корнями и мировыми устремлениями, без упоминания дела Варданяна. Другие армяне, с которыми говорил OC Media, сообщили, что их интервью проходили в сентябре 2025 года.
Испанская продюсерская компания TPTM Media вместе с Кармен Маркес, указанной в открытых источниках как директор компании, по всей видимости, покинула проект в конце октября 2025 года, примерно за два месяца до премьеры на AnewZ.
Концептуальный документ, который использовался для внутреннего планирования с лета 2025 года, за несколько месяцев до интервью в Армении, точно отражает структуру итогового продукта, включая большинство интервьюируемых и представление фактов, хотя некоторые детали отличаются. Концепция распространялась турецкой медийной командой и TPTM Media.
Хотя открывающая часть концепции сосредоточена на «прачечной Тройка», большая часть описания уделяет внимание конфликту в Нагорном Карабахе с точки зрения правительства Азербайджана, делая вывод о том, что преследование Варданяна соответствует международным юридическим стандартам.
Несколько источников были взяты из EU Reporter, который обвиняют в работе как платное издание и многократно позитивно освещал темы, связанные с Азербайджаном. Одно из значительных изменений в проекте касалось названия: версия, показанная на презентации «Babayan 2025», отличалась как от концепции, так и от конечного варианта. Маркес отказался комментировать этот вопрос.
После публикации выводов OC Media председатель сети Ethical Journalism Network в Великобритании Эйдан Уайт поставил под сомнение этическую сторону производства.
Критики полагают, что AnewZ пытается создать англоязычную международную платформу, подобную RT (бывшему Russia Today).
За несколько дней до публикации этого расследования AnewZ показал другой документальный фильм, на этот раз о предполагаемой роли Армении в обходе российских санкций. OC Media подтверждает, что в этом фильме также частично участвовали те же медийные команды, что и в «The Oligarch’s Design», и, как и в случае с этим фильмом, OC Media установил, что некоторые иностранные эксперты, цитируемые в нем, не знали, что он снят для AnewZ.