21 Հունվար 2026 - 10:51 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահության 365-րդ օրվա կապակցությամբ Սպիտակ տունը հրապարակել է «365 հաղթանակ» վերտառությամբ ցուցակը, որում ամփոփվել են նրա պաշտոնավարման առաջին տարվա կարևոր ձեռքբերումները։ 143-րդը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումն է, որում, ինչպես նշվում է, Թրամփն անձամբ է հանդես եկել որպես միջնորդ:
Նշվում է, որ Թրամփը երկրորդ ժամկետում իր պաշտոնավարման առաջին տարին դարձրել է արդի պատմության մեջ ամենաարդյունավետներից մեկը։
«Նախագահ Թրամփն առաջնահերթությունը տվել է Ամերիկային աներևակայելի համառությամբ և սա միայն սկիզբն է»,-ասվում է նախաբանում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի է արժանի յուրաքանչյուր հակամարտության համար, որը կարողացել է կարգավորել իր պաշտոնավարման ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդում է, թե պաշտոնավարման առաջին տարում ավարտին է հասցրել ութ պատերազմ:DW-ի գնահատմամբ՝ միակ հակամարտությունը, որի կարգավորման հարցում Թրամփի վարչակազմը կարող է իրական ձեռքբերում արձանագրել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն է:

21 January 2026 - 11:53 AMT
To mark the 365th day of his presidency, U.S. President Donald Trump released a list titled “365 Victories,” summarizing key achievements from the first year of his second term. Among them, at number 143, is the mediation of peace between Armenia and Azerbaijan, in which Trump is said to have played a personal role.
The introduction to the list states that Trump has made his first year of his second term one of the most productive in modern history.
“President Trump has prioritized America with incredible determination—and this is only the beginning,” the preface declares.
Trump has also stated that he believes he deserves the Nobel Peace Prize for every conflict he helped resolve during his presidency. According to Deutsche Welle (DW), the only conflict where his administration can claim a tangible achievement is the Armenia-Azerbaijan dispute.