21 Հունվար 2026 - 10:51 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագահության 365-րդ օրվա կապակցությամբ Սպիտակ տունը հրապարակել է «365 հաղթանակ» վերտառությամբ ցուցակը, որում ամփոփվել են նրա պաշտոնավարման առաջին տարվա կարևոր ձեռքբերումները։ 143-րդը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումն է, որում, ինչպես նշվում է, Թրամփն անձամբ է հանդես եկել որպես միջնորդ:
Նշվում է, որ Թրամփը երկրորդ ժամկետում իր պաշտոնավարման առաջին տարին դարձրել է արդի պատմության մեջ ամենաարդյունավետներից մեկը։
«Նախագահ Թրամփն առաջնահերթությունը տվել է Ամերիկային աներևակայելի համառությամբ և սա միայն սկիզբն է»,-ասվում է նախաբանում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի է արժանի յուրաքանչյուր հակամարտության համար, որը կարողացել է կարգավորել իր պաշտոնավարման ընթացքում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պնդում է, թե պաշտոնավարման առաջին տարում ավարտին է հասցրել ութ պատերազմ:DW-ի գնահատմամբ՝ միակ հակամարտությունը, որի կարգավորման հարցում Թրամփի վարչակազմը կարող է իրական ձեռքբերում արձանագրել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն է:

21 Январь 2026 - 11:54 AMT
В честь 365-го дня своего президентства президент США Дональд Трамп опубликовал список под названием «365 побед», в котором представлены главные достижения его первого года во втором сроке. Под номером 143 в этом перечне указано установление мира между Арменией и Азербайджаном, в процессе которого, как утверждается, Трамп лично выступил посредником.
Во вступлении говорится, что первый год второго срока Трампа стал одним из самых результативных в новейшей истории.
«Президент Трамп с невероятным упорством поставил Америку на первое место — и это только начало», — говорится в предисловии.
Трамп также заявил, что, по его мнению, достоин Нобелевской премии мира за каждый конфликт, который ему удалось урегулировать во время президентства. По оценке DW, единственным конфликтом, где администрация Трампа действительно может говорить о результатах, является спор между Арменией и Азербайджаном.