Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ամփոփելով 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի արդյունքները, անդրադարձել է նաև պետական համակարգի պարգևավճարներին՝ նշելով, որ վերջին տարիներին պետական պաշտոնյաների աշխատավարձը չի բարձրացվել, իսկ համակարգը համեմատաբար խոցելի է մասնավոր հատվածի համեմատ։
«Կարծում եմ, որ մեր հանրությունը, եթե չասեմ, որ պետք է գոհ լինի, ապա գոնե չպետք է զայրանա սրանից…Պաշտոնյաները պետք է որոշակի սոցիալական խնդիրների մասին ամեն օր չմտածեն, որպեսզի կարողանան կենտրոնանալ իրենց աշխատանքը հասցնել կատարելության»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ հավելյալ աշխատավարձը ոչ թե ծրարներով են բաժանում, այլ կատարողականի հիման վրա պարգևավճարով են տալիս։
«Ավելի հեշտ էր, որ ինչ-որ մեկը գար, կանխիկով այդ փողը բաժաներ և այս թեման չլիներ, ոչ մեկը պարգևավճար չստանար և շահարկման թեմա չդառնար։ Հիմա մենք գնացել ենք այն ճանապարհով, որ ամեն ինչը պետք է թափանցիկ, հասկանալի լինի, կարող է սկզբից կատարյալ չլինի…»,-ասել է նախարարը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հաստատեց, որ նախարարներն ու նախարարությունների աշխատակիցները ստացել են պարգևավճարներ։ Գալյանը նշել է, որ ստացել է մոտավորապես 6-7 միլիոն դրամ պարգևավճար, հանած հարկերը
Ազգային ժողովի պատգամավորները դեկտեմբերին 3 մլն 25 հազար դրամ աշխատավարձ ու պարգևավճար են ստացել՝ հարկերը հանած։ Այս տեղեկությունը հաստատել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը:

21 January 2026 - 12:02 AMT
Presenting the 2025 state budget performance report, Finance Minister Vahe Hovhannisyan addressed the issue of bonuses in the public sector, emphasizing that government salaries haven’t increased in recent years and that the public system remains vulnerable compared to the private sector.
“I believe that our public—if not pleased—should at least not be angry about this… Officials shouldn’t have to worry about daily social issues in order to focus and perform their jobs at the highest level,” Hovhannisyan stated, according to Panorama.am .
He stressed that additional compensation is not handed out in envelopes but is awarded transparently as bonuses based on performance.
“It would’ve been easier if someone came and distributed this money in cash—then no one would call it a bonus, and it wouldn’t become a topic for public debate. But we’ve chosen the path of transparency and clarity—it may not be perfect at first,” he said.
Justice Minister Srbuhi Galyan confirmed that ministers and ministry employees received bonuses. Galyan said she personally received about 6–7 million AMD in bonuses after taxes.
In December, National Assembly MPs received a total of 3.025 million AMD each in salary and bonuses after taxes, according to opposition MP Kristine Vardanyan of the “Hayastan” faction.