Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ամփոփելով 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի արդյունքները, անդրադարձել է նաև պետական համակարգի պարգևավճարներին՝ նշելով, որ վերջին տարիներին պետական պաշտոնյաների աշխատավարձը չի բարձրացվել, իսկ համակարգը համեմատաբար խոցելի է մասնավոր հատվածի համեմատ։
«Կարծում եմ, որ մեր հանրությունը, եթե չասեմ, որ պետք է գոհ լինի, ապա գոնե չպետք է զայրանա սրանից…Պաշտոնյաները պետք է որոշակի սոցիալական խնդիրների մասին ամեն օր չմտածեն, որպեսզի կարողանան կենտրոնանալ իրենց աշխատանքը հասցնել կատարելության»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ հավելյալ աշխատավարձը ոչ թե ծրարներով են բաժանում, այլ կատարողականի հիման վրա պարգևավճարով են տալիս։
«Ավելի հեշտ էր, որ ինչ-որ մեկը գար, կանխիկով այդ փողը բաժաներ և այս թեման չլիներ, ոչ մեկը պարգևավճար չստանար և շահարկման թեմա չդառնար։ Հիմա մենք գնացել ենք այն ճանապարհով, որ ամեն ինչը պետք է թափանցիկ, հասկանալի լինի, կարող է սկզբից կատարյալ չլինի…»,-ասել է նախարարը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հաստատեց, որ նախարարներն ու նախարարությունների աշխատակիցները ստացել են պարգևավճարներ։ Գալյանը նշել է, որ ստացել է մոտավորապես 6-7 միլիոն դրամ պարգևավճար, հանած հարկերը
Ազգային ժողովի պատգամավորները դեկտեմբերին 3 մլն 25 հազար դրամ աշխատավարձ ու պարգևավճար են ստացել՝ հարկերը հանած։ Այս տեղեկությունը հաստատել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը:

Министр финансов Ваге Ованнисян, подводя итоги исполнения госбюджета 2025 года, прокомментировал вопрос премий в государственном секторе, подчеркнув, что зарплаты госслужащих не повышались в последние годы, а сама система уязвимее по сравнению с частным сектором.
«Я считаю, что наше общество, если не должно радоваться, то по крайней мере не должно злиться из-за этого… Чиновники не должны ежедневно думать о социальных проблемах, чтобы могли сосредоточиться на своей работе и доводить её до совершенства», — заявил он, передаёт Panorama.am .
Он отметил, что доплаты не выдаются в конвертах, а оформляются как премии на основе служебных результатов.
«Было бы проще, если бы кто-то пришёл, раздал эти деньги наличными, и тогда это не называли бы премией и не обсуждали бы. Но мы пошли по пути прозрачности и ясности — пусть сначала это и не идеально», — добавил министр.
Министр юстиции Србуи Галян подтвердила, что министры и сотрудники министерств получили премии. Она сообщила, что лично получила около 6–7 миллионов драмов после вычета налогов.
В декабре депутаты Национального собрания получили по 3,025 миллиона драмов зарплаты и премии после налогообложения. Эту информацию подтвердила депутат от фракции «Айастан» Кристине Варданян.