21 Հունվար 2026 - 11:36 AMT
«Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը պատկանող հանքում արդեն մի քանի օր է գործադուլ է՝ մոտ 50 աշխատակից աշխատավարձի բարձրացում է պահանջում, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
Լոռու մարզպետն ու Ալավերդու համայնքապետը հանդիպել են ձեռնարկության ղեկավարության հետ։ Ախթալայի վարչական ղեկավար Սևակ Սարգսյանը հայտնել է, որ քննարկվում են ներկայացրած պահանջները:
Կոմբինատի արտաքին կապերի պատասխանատու Գագիկ Շահնազարյանը նշել է, որ ներկայումս ընթանում են բանակցություններ գործադուլավորների հետ՝ պարզելու նրանց պահանջների բնույթը։ Ըստ նրա՝ աշխատավարձի բարձրացման հարցում վերջնական դիրքորոշումը կձևավորվի բանակցային փուլն ավարտելուց հետո։
Միևնույն ժամանակ, գործադուլի ֆոնին ընկերությունը իր պաշտոնական էջերում երեկ հրապարակել է հայտարարություն, որով աշխատանքի է հրավիրում հորատող բանվորների՝ ակնհայտորեն փորձելով լրացնել ստեղծված վակուումը։

21 Январь 2026 - 12:05 AMT
На шахте, принадлежащей ЗАО «Ахталинский горно-обогатительный комбинат», уже несколько дней продолжается забастовка. Около 50 работников требуют повышения заработной платы, сообщает «Азатутюн».
Губернатор Лорийской области и глава общины Алаверди встретились с руководством предприятия. Административный руководитель Ахталы Севак Саргсян сообщил, что обсуждаются выдвинутые требования.
По словам ответственного за внешние связи комбината Гагика Шахназаряна, в настоящее время с бастующими продолжаются переговоры с целью прояснения сути их требований. Окончательная позиция по вопросу повышения зарплат будет сформирована после завершения переговорного процесса.
На фоне забастовки предприятие опубликовало на своих официальных страницах объявление о приёме на работу бурильщиков, очевидно, пытаясь восполнить возникший дефицит рабочей силы.