21 Հունվար 2026 - 13:47 AMT
Ղազինյան. ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների համար միացման արժեքն իջեցնելով՝ փորձում են որպես լավություն վաճառել ժողովրդին
ՀԷՑ տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հայտարարել է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից նոր բաժանորդների համար էլեկտրաէներգիայի միացման սակագնի իջեցումը մանիպուլյատիվ քայլ է իշխանության կողմից:
«Իշխանությունը հերթական անգամ փորձում է մանիպուլացնել մեր ժողովրդին: Խոսքը վերաբերում է նոր միացման բաժանորդների վճարներին: Փաստ է, որ իշխանության կողմից կառավարվող, բայց թղթի վրա անկախ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը 2023 թվականի ապրիլից 1-ից բազմակի անգամ թանկացրեց նոր բաժանորդների համար միացման արժեքը»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նրա պնդմամբ՝ նոր բաժանորդների համար միացման արժեքը 90,000 դրամով իջեցնելով, փորձում են որպես լավություն վաճառել ժողովրդին: ՀԷՑ տնօրենի նախկին պաշտոնակատարը շեշտել է, որ ամբողջ միացման արժեքի 35 տոկոսը մնում է ժողովրդի վրա:
«Դա բեռ է լինելու մեր բոլորի կողմից վճարվող սակագնի վրա: Բացի այդ, քաղաքապետարանի որոշմամբ, յուրքանչյուր գծամետր մալուխ անցկացնելու դեպքում ծառայություն մատուցող ընկերությունները քաղաքապետարանին պետք է 10,000 դրամ վճարեն: Այսինքն՝ քաղաքապետարանն իր տուրքերը չի հանում, որն ընդհանուր միացման արժեի մեջ կազմում է մոտ 20 տոկոսը, բայց այստեղ 35 տոկոսը թողնվում է ժողովրդի վրա»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում մեկնարկել է նոր սպառողների՝ բաշխման ցանցին միացման վճարների 30-40% նվազեցման գործընթացը։
Ընկերության ժամանակավոր կառավարչի կարգադրությամբ ներդրված նախաձեռնությունը վերաբերում է թե՛ ֆիզիկական անձերին, թե՛ առևտրային սպառողներին։ Միջոցառումը նպատակ ունի ֆինանսապես մատչելի դարձնել էլեկտրամատակարարման նոր միացումները, ինչպես նաև խթանել էլեկտրաէներգետիկ ոլորտի զարգացումը։

21 Январь 2026 - 13:58 AMT
Бывший исполняющий обязанности директора «Электрических сетей Армении» Давид Газинян заявил, что снижение платы за подключение новых абонентов к электросети — это манипуляция со стороны властей. Об этом сообщает Aysor.am .
«Власть в очередной раз пытается манипулировать нашим народом. Речь идёт о плате за подключение новых абонентов. Факт в том, что управляемая властями, но формально независимая Комиссия по регулированию общественных услуг с 1 апреля 2023 года многократно увеличила стоимость подключения для новых абонентов», — отметил он.
По его словам, снижение платы на 90 тысяч драмов сейчас преподносится как благодеяние, тогда как 35% общей стоимости подключения всё равно ложится на плечи потребителей.
«Это станет бременем для всех нас в виде повышенного тарифа. Кроме того, по решению мэрии, за каждый метр прокладки кабеля обслуживающие компании должны платить 10 тысяч драмов. Муниципалитет не отменяет свою пошлину, которая составляет около 20% от общей стоимости, а 35% в итоге перекладывается на народ», — добавил он.
Ранее было объявлено, что в «Электрических сетях Армении» начат процесс снижения платы за подключение новых потребителей к распределительной сети на 30–40%. Инициатива, внедрённая временным управляющим компании, касается как физических, так и коммерческих потребителей. Цель — сделать новые подключения более доступными и стимулировать развитие электроэнергетического сектора.