21 Հունվար 2026 - 14:34 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանn Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ խոսել է TRIPP նախագծի մասին՝ ընդգծելով դրա տնտեսական բաղադրիչը։
Անդրադառնալով այն մտահոգություններին, որ TRIPP-ը չի հասնելու Երասխավան, Փաշինյանը հիշեցրել է, որ ընդամենը նախորդ շաբաթ Ադրբեջանի և ՀՀ ներկայացուցիչները այցելել են Երասխ-Սադարակ հատված և ուսումնասիրել են երկաթուղու վիճակը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ինչու են ուսումնասիրում վիճակը․ երկաթուղին վերաբացելու համար»,- ասել է նա:
Վարչապետը նշել է, որ երկաթուղին բացում են, օրինակ, Հորադիզ-Մեղրի-Նախիջևան-Սադարակ-Երասխ-Ախուրիկ-Թուրքիա ուղղության համար, ինչպես նաև Իրանի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Նախիջևանի ուղղությունների համար։
«Արձանագրենք, որ TRIPP նախագիծը, ճիշտ է, բարձր քաղաքական հնչեղություն ստացավ, ինչը շատ լավ է, բայց այն առաջին հերթին ներդրումային ծրագիր է։ Այսինքն՝ քաղաքականությունը կամաց-կամաց երկրորդ պլան է մղվում, և առաջին պլան է մղվում ներդրումային ծրագիրը»,-ասել է նա:

Responding to claims that TRIPP would bypass Yeraskhavan, Pashinyan noted that just last week, Armenian and Azerbaijani officials visited the Yeraskh–Sadarak section to assess the railway’s condition.
“Why are they assessing it? To reopen the railway,” he said.
The prime minister added that the railway would be reopened for routes including Horadiz–Meghri–Nakhichevan–Sadarak–Yeraskh–Akhurik–Turkey, as well as directions connecting Iran, Azerbaijan, and Nakhichevan.
“Let’s note that the TRIPP project, while having gained significant political resonance—which is great—is primarily an investment initiative. Politics is gradually taking a back seat, and investment is coming to the forefront,” he stated.
Earlier, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed a joint document in Washington outlining Armenia-U.S. cooperation within the TRIPP initiative.
The published TRIPP framework describes the implementation process of the initiative and does not create any legal commitments or obligations for Armenia or the U.S.