22 Հունվար 2026 - 07:42 AMT
Եվրոպայի խորհրդի Սոցիալական իրավունքների եվրոպական կոմիտեն (ՍԻԵԿ) հրապարակել է 2025 թվականի զեկույցը, ըստ որի՝ Հայաստանում համատարած կերպով խախտվում են աշխատանքային իրավունքները, հայտնում է Panorama.am-ը:
ԵԽ-ից հայտնել են, որ Եվրոպական սոցիալական խարտիային միացած պետությունների գործունեության այս իրավական գնահատականները բացահայտում են խարտիայով պաշտպանվող իրավունքների պահպանման բացերը շատ երկրներում։
2025 թվականի զեկույցում կոմիտեն դիտարկել է, թե որքանով է Հայաստանում իրավիճակը համապատասխանում Եվրոպական սոցիալական խարտիայի մի շարք հոդվածների պահանջներին, այդ թվում՝
Հոդված 2 – Արդար աշխատանքային պայմանների իրավունք,
Կետ 1 – Խելամիտ աշխատանքային ժամեր,
Հոդված 3 – Աշխատանքի անվտանգության և առողջության ապահովման իրավունք,
Կետ 1 – Կանոնակարգերի առկայություն անվտանգության և առողջության հարցերում,
Հոդված 4 – Արդար վարձատրության իրավունք,
Կետ 3 – Կանանց և տղամարդկանց հավասար վարձատրության երաշխիք,
Հոդված 5 – Միավորվելու իրավունք,
Հոդված 6 – Հավաքական բանակցությունների իրավունք,
Կետ 1 – Համատեղ խորհրդակցություններ,
Կետ 2 – Բանակցային մեխանիզմներ,
Կետ 4 – Հավաքական գործողություններ իրականացնելու հնարավորություն,
Հոդված 20 – Զբաղվածության և մասնագիտության ոլորտներում հավասար հնարավորությունների ու վերաբերմունքի իրավունք՝ առանց սեռի հիմքով խտրականության։
Կոմիտեն եզրակացրել է, որ այս բոլոր հոդվածների և կետերի մասով Հայաստանի իրավական ու գործնական իրավիճակը չի համապատասխանում Եվրոպական սոցիալական խարտիայի պահանջներին։ Ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է 8 անհամապատասխանություն, և որևէ ոլորտում համապատասխանություն չի արձանագրվել։
Չնայած առանձին դրական տեղաշարժերին, ԵԽ փորձագետները մտահոգություն են հայտնել, որ Եվրոպական սոցիալական խարտիայով երաշխավորված աշխատանքային իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությունը շարունակում է խնդիր մնալ շատ երկրներում։
Զեկույցում նշվել է, որ հիմնական մարտահրավերների շարքում են աշխատաժամանակի ավելացումը և գենդերային անհավասարությունները վարձատրության ոլորտում։
ԵԽ կոմիտեն դիտարկել է մոտ երեսուն երկրի իրավիճակ, այդ թվում՝ Անդորրայի, Ադրբեջանի, Ավստրիայի, Էստոնիայի, Վրաստանի, Գերմանիայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լյուքսեմբուրգի, Սերբիայի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և Միացյալ Թագավորության։

22 Январь 2026 - 09:47 AMT
Европейский комитет по социальным правам Совета Европы опубликовал доклад за 2025 год, согласно которому в Армении систематически нарушаются трудовые права, сообщает «Panorama.am».
Как отметили в Совете Европы, правовые оценки стран, присоединившихся к Европейской социальной хартии, выявляют значительные пробелы в соблюдении гарантированных хартией прав во многих государствах.
В докладе за 2025 год комитет проанализировал соответствие ситуации в Армении ряду положений Европейской социальной хартии, включая:
Статья 2 — Право на справедливые условия труда
• Пункт 1 — Разумная продолжительность рабочего времени
Статья 3 — Право на безопасность и гигиену труда
• Пункт 1 — Наличие нормативных актов по вопросам охраны труда
Статья 4 — Право на справедливую оплату труда
• Пункт 3 — Гарантия равной оплаты труда женщин и мужчин
Статья 5 — Право на объединение
Статья 6 — Право на ведение коллективных переговоров
• Пункт 1 — Совместные консультации
• Пункт 2 — Механизмы переговоров
• Пункт 4 — Возможность коллективных действий
Статья 20 — Право на равные возможности и равное отношение в сфере занятости и профессий без дискриминации по признаку пола
Комитет пришел к выводу, что ни по одному из этих пунктов правовая и практическая ситуация в Армении не соответствует требованиям Хартии. Всего зафиксировано восемь несоответствий, и ни в одной области соответствие не установлено.
Несмотря на отдельные положительные подвижки, эксперты Совета Европы выразили обеспокоенность тем, что эффективная защита трудовых прав, гарантированных Хартией, по-прежнему остается проблемной во многих странах.
В числе основных вызовов названы увеличение продолжительности рабочего времени и гендерное неравенство в оплате труда.
Комитет рассмотрел ситуацию примерно в тридцати странах, включая Андорру, Азербайджан, Австрию, Эстонию, Грузию, Германию, Венгрию, Латвию, Люксембург, Сербию, Турцию, Украину и Великобританию.