22 Հունվար 2026 - 11:12 AMT
ԱՄՆ Յուտա նահանգում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանն այցելել է նահանգի Առևտրի համաշխարհային կենտրոն, ինչպես նաև՝ խոշոր արդյունաբերական DoTerra ընկերության կենտրոնակայան, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Քննարկվել են տնտեսական և տեխնոլոգիական համագործակցության հարցեր:
Առևտրի համաշխարհային կենտրոնում դեսպանը հանդիպում է ունեցել կենտրոնի նախագահ և գործադիր տնօրեն Ջոնաթան Ֆրիդմանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ստերլինգ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մայլս Հենսենը և ձեռներեց, ինչպես նաև պրոֆեսոր Փոլ Ահլսթրոմը։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձել է վերջին շրջանում ՀՀ-ԱՄՆ տնտեսական և քաղաքական հարաբերություններում արձանագրված զարգացումներին։ Ֆրիդմանն իր հերթին նշել է, որ Յուտա նահանգը դիտարկվում է որպես առաջատար հարթակ տեխնոլոգիական համագործակցության համար։ Կողմերը համաձայնություն են հայտնել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու՝ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով։
Դեսպան Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել նաև DoTerra ընկերության հիմնադիր նախագահ և գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Ստերլինգի հետ։ Քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ուղղությունները։
Այցի շրջանակում դեսպանը շրջել է ընկերության կենտրոնակայանում՝ ծանոթանալով նրա գործունեության տարբեր ուղղություններին։ Հանդիպման ավարտին նա շնորհակալություն է հայտնել Դեյվիդ Ստերլինգին՝ Հայաստանում գործող Ստերլինգ հիմնադրամի միջոցով իրականացվող ավելի քան 15 ծրագրերի համար։
Նարեկ Մկրտչյանն Արիզոնա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում առանձին հանդիպում է ունեցել Արիզոնայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Միջազգային առևտրի և հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ Թոնի Ռիվերոյի հետ՝ քննարկվել են Հայաստանի ու Արիզոնայի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։

Armenia’s Ambassador to the United States, Narek Mkrtchyan, visited Utah’s World Trade Center and the headquarters of the major industrial company DoTerra as part of his working trip to the state, the Armenian Embassy in the U.S. reported.
The meetings focused on economic and technological cooperation.
At the World Trade Center, Ambassador Mkrtchyan met with the center’s President and CEO Jonathan Freedman. Also in attendance were Miles Hansen, Executive Director of the Sterling Foundation, and entrepreneur and professor Paul Ahlstrom.
During the meeting, the ambassador addressed recent developments in Armenia–U.S. economic and political relations. Freedman noted that Utah is seen as a leading platform for technological collaboration. The sides agreed to take specific steps to deepen cooperation.
Ambassador Mkrtchyan also met with David Stirling, Founding President and CEO of DoTerra. They discussed potential areas and directions for collaboration.
As part of the visit, the ambassador toured DoTerra’s headquarters to familiarize himself with the company’s various operations. At the end of the meeting, he expressed gratitude to David Stirling for more than 15 projects implemented in Armenia through the Sterling Foundation.
As part of his working visit to Arizona, Narek Mkrtchyan also held a separate meeting with Arizona House Representative and Chair of the International Trade and Appropriations Committee Tony Rivero, discussing prospects for enhancing economic cooperation between Armenia and Arizona.