22 Հունվար 2026 - 11:12 AMT
ԱՄՆ Յուտա նահանգում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանն այցելել է նահանգի Առևտրի համաշխարհային կենտրոն, ինչպես նաև՝ խոշոր արդյունաբերական DoTerra ընկերության կենտրոնակայան, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Քննարկվել են տնտեսական և տեխնոլոգիական համագործակցության հարցեր:
Առևտրի համաշխարհային կենտրոնում դեսպանը հանդիպում է ունեցել կենտրոնի նախագահ և գործադիր տնօրեն Ջոնաթան Ֆրիդմանի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ստերլինգ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մայլս Հենսենը և ձեռներեց, ինչպես նաև պրոֆեսոր Փոլ Ահլսթրոմը։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձել է վերջին շրջանում ՀՀ-ԱՄՆ տնտեսական և քաղաքական հարաբերություններում արձանագրված զարգացումներին։ Ֆրիդմանն իր հերթին նշել է, որ Յուտա նահանգը դիտարկվում է որպես առաջատար հարթակ տեխնոլոգիական համագործակցության համար։ Կողմերը համաձայնություն են հայտնել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու՝ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով։
Դեսպան Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել նաև DoTerra ընկերության հիմնադիր նախագահ և գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Ստերլինգի հետ։ Քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ուղղությունները։
Այցի շրջանակում դեսպանը շրջել է ընկերության կենտրոնակայանում՝ ծանոթանալով նրա գործունեության տարբեր ուղղություններին։ Հանդիպման ավարտին նա շնորհակալություն է հայտնել Դեյվիդ Ստերլինգին՝ Հայաստանում գործող Ստերլինգ հիմնադրամի միջոցով իրականացվող ավելի քան 15 ծրագրերի համար։
Նարեկ Մկրտչյանն Արիզոնա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում առանձին հանդիպում է ունեցել Արիզոնայի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Միջազգային առևտրի և հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ Թոնի Ռիվերոյի հետ՝ քննարկվել են Հայաստանի ու Արիզոնայի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։

22 Январь 2026 - 12:27 AMT
Посол Армении в США Нарек Мкртчян в рамках рабочего визита в штат Юта посетил Всемирный торговый центр Юты, а также штаб-квартиру крупной индустриальной компании DoTerra, сообщает посольство Армении в США.
Обсуждались вопросы экономического и технологического сотрудничества.
Во Всемирном торговом центре посол встретился с президентом и генеральным директором центра Джонатаном Фридманом. Во встрече также приняли участие исполнительный директор фонда Sterling Майлс Хенсен и предприниматель, профессор Пол Айлстром.
В ходе беседы посол Мкртчян коснулся последних достижений в армяно-американских экономических и политических отношениях. В свою очередь, Фридман отметил, что Юта рассматривается как ведущая платформа для технологического взаимодействия. Стороны выразили согласие по вопросу реализации конкретных шагов для углубления сотрудничества.
Посол Мкртчян также провел встречу с основателем, президентом и генеральным директором компании DoTerra Дейвидом Стерлингом. Обсуждены возможные направления и сферы сотрудничества.
В рамках визита посол осмотрел штаб-квартиру компании, ознакомившись с различными аспектами её деятельности. В завершение встречи он выразил благодарность Дейвиду Стерлингу за реализацию более 15 проектов в Армении при поддержке фонда Sterling.
В рамках рабочего визита в Аризону Нарек Мкртчян также провел отдельную встречу с членом Палаты представителей Аризоны и председателем Комитета по международной торговле и ассигнованиям Тони Риверо. Обсуждены перспективы развития экономического сотрудничества между Арменией и Аризоной.