22 Հունվար 2026 - 11:55 AMT
ՀՀ կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա Ս․ Ա․» ընկերության միջև 2001 թվականին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացման նպատակով ներկայացվել է որոշման նախագիծ, որը հավանության է արժանացել կառավարության նիստում: Որոշման նպատակն է ընդլայնել ՀՀ միջազգային օդանավակայանների թողունակությունը, բարելավել ենթակառուցվածքները, բարձրացնել սպասարկման որակը, ինչպես նաև ստեղծել պայմաններ՝ տեղական չվերթեր սպասարկող Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանը միջազգային դարձնելու համար։
Վերացվում են Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի վրա Կոնցեսիոն պայմանագրի սահմանափակումները, պայմանագրի ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2067 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Կոնցեսիոները պարտավորվում է իրականացնել մոտ 425 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով կապիտալ ներդրումներ: Մաստեր-պլանը և ներդրումային ծրագիրը կհամաձայնեցվի կառավարության հետ, որոնք կներառեն նաև 2023 թվականից իրականացված ներդրումները:
Գործող սակագների փոփոխությունները կիրականացվեն ամենամյա սկզբունքով միայն ճշգրտման եղանակով՝ ելնելով ԱՄՆ սպառողական գների ինդեքսների, Եվրոպական երկրներում միջին գնաճի և ՀՀ սպառողական գների ինդեքսների միջինի ցուցանիշներից: Սահմանվում է կանոն այն մասին, որ եթե կոնցեսիայի ժամկետի ընթացքում որևէ պահի ոչ կոնցեսիոների մեղքով ուղևորահոսքը 2 տարի անընդմեջ նվազում է՝ ամեն տարի կազմելով 4 մլն ուղևորից պակաս, ապա կառավարությունը պետք է Կոնցեսիոների կրած վնասի համար վերջինիս փոխհատուցի սակագների ճշգրտման եղանակով, բայց ոչ ավելի քան 3 տարի ժամկետով:
Որոշմամբ առաջարկվում է նաև որպես կառավարության ներկայացուցիչ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին 1 ամսյա ժամկետում ստորագրել ՀՀ Կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա Ս․ Ա․»-ի միջև ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի հինգերորդ լրացումը։ Արդյունքում ակնկալվում է ՀՀ-ում օդանավակայանային ենթակառուցվածքների զարգացում, մատուցվող ծառայությունների բարելավում, ինչը կխթանի ուղևորությունների և ուղևորափոխադրումների նոր ուղղությունների քանակի աճին:
Ինչպես նշել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը, Մաստեր-պլանը նախատեսվում է ներկայացնել մինչև հունվարի 31-ը: Ըստ փոխնախարարի՝ նախատեսված ներդրումը պետք է իրականացվի մինչև 2033 թ.-ը: Արմեն Սիմոնյանը նշել է նաև, որ 2025 թ. բավականին մեծ ուղևորահոսք է գրանցվել միջազգային օդանավակայաններում՝ կազմելով 5 մլն 754 հազար մարդ, որը 7.5 տոկոսով ավելին է 2024 թ. ցուցանիշից: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ ըստ այդմ՝ իսկապես առկա է ենթակառուցվածքն ընդլայնելու և սահմանված չափանիշներով ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտություն:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ եթե լրացումը ստորագրվի, այդ օրվանից սկսած՝ Կապանի օդանավակայանը կարող է շահագործվել որպես միջազգային օդանավակայան:

22 January 2026 - 13:19 AMT
The Armenian government has approved a proposal to amend its 2001 concession agreement with Corporación América S.A. for airport operations in the country. The fifth amendment extends the agreement until December 31, 2067, and aims to enhance the capacity of Armenia’s international airports, upgrade infrastructure, and improve service quality. Notably, it creates conditions for turning Kapan’s “Syunik” Airport into an international airport.
Restrictions on Kapan Airport under the concession will be lifted, enabling international operations.
The concessionaire has committed to approximately $425 million in capital investments. A master plan and investment program, including those already implemented since 2023, will be coordinated with the government.
Tariff adjustments will follow an annual indexation mechanism based on the average of U.S., European, and Armenian consumer price indices. A new clause stipulates that if, for two consecutive years, annual passenger traffic drops below 4 million due to reasons beyond the concessionaire’s control, the government must compensate losses through tariff adjustments for up to three years.
The government also authorized Deputy Prime Minister Mher Grigoryan to sign the agreement amendment within one month. The initiative is expected to improve airport infrastructure, expand flight routes, and enhance passenger services.
Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan stated that the master plan is expected by January 31. He noted the investments should be completed by 2033. Simonyan added that international airports in Armenia saw a record 5.754 million passengers in 2025, a 7.5% increase over 2024, underscoring the need to expand infrastructure and services.
Commenting on the decision, Mher Grigoryan stated that once the amendment is signed, Kapan Airport can immediately be operated as an international airport.