22 Հունվար 2026 - 12:29 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում Խաղաղության խորհրդի հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարներն իր ընկերներն են դարձել:
«Այսօր աշխարհն ավելի հարուստ է, ապահով և շատ ավելի խաղաղ, քան մեկ տարի առաջ։ Մենք մարեցինք բոլոր այդ կրակները։ Շատերը, այդ թվում նաև ես, չգիտեին, որ որոշ պատերազմներ դեռ ընթացքի մեջ են։ Եվ որոշները մի դեպքում տևել են 32 տարի, մյուսում 35 տարի, ևւս մեկում՝ 37 տարի։ Մենք շատ ուրախ էինք դադարեցնել այն պատերազմը, որը սկսվել էր Հնդկաստանի և Պակիստանի՝ երկու միջուկային պետության միջև։ Գրեթե ինն ամսվա ընթացքում որպես նախագահ ես ավարտեցի այդ ինը պատերազմները, այդ թվում՝ Կամբոջայում և Թաիլանդում, և նրանցից շատերն այսօր այստեղ են: Հայաստան և Ադրբեջան։ Այդ առաջնորդներից շատերն իմ ընկերներն են դարձել: Նրանք այստեղ են», — ասել է նա, հայտնում է Trend-ը:
Թրամփը ստորագրել է Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը՝ հայտարարելով դրա ստեղծման մասին։ Արարողությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, նրանք ևս ստորագրել են փաստաթուղթը:
Օգոստոսի 8–ին Սպիտակ տանը կայացած Փաշինյանի, Թրամփի և Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը ստորագրվել է համատեղ Հռչակագիր` Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:

Президент США Дональд Трамп на церемонии подписания устава Совета мира, прошедшей в рамках Всемирного экономического форума в Давосе, заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев стали его друзьями.
«Сегодня мир стал богаче, безопаснее и гораздо более мирным, чем год назад. Мы потушили все эти пожары. Многие, в том числе и я, не знали, что некоторые войны все еще продолжаются. Одна длилась 32 года, другая — 35, еще одна — 37 лет. Мы особенно были рады остановить войну между Индией и Пакистаном — двумя ядерными державами. За девять месяцев моего президентства нам удалось завершить девять войн, в том числе в Камбодже и Таиланде. Многие их лидеры сегодня здесь. Армения и Азербайджан — тоже. Многие из этих лидеров стали моими друзьями. Они сейчас здесь», — сказал он, передает Trend.
Дональд Трамп подписал устав Совета мира, официально объявив о его создании. В церемонии приняли участие премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев, которые также подписали документ.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам трехсторонней встречи в Вашингтоне.
В рамках той же встречи министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трех стран предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».