22 Հունվար 2026 - 12:29 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում Խաղաղության խորհրդի հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարներն իր ընկերներն են դարձել:
«Այսօր աշխարհն ավելի հարուստ է, ապահով և շատ ավելի խաղաղ, քան մեկ տարի առաջ։ Մենք մարեցինք բոլոր այդ կրակները։ Շատերը, այդ թվում նաև ես, չգիտեին, որ որոշ պատերազմներ դեռ ընթացքի մեջ են։ Եվ որոշները մի դեպքում տևել են 32 տարի, մյուսում 35 տարի, ևւս մեկում՝ 37 տարի։ Մենք շատ ուրախ էինք դադարեցնել այն պատերազմը, որը սկսվել էր Հնդկաստանի և Պակիստանի՝ երկու միջուկային պետության միջև։ Գրեթե ինն ամսվա ընթացքում որպես նախագահ ես ավարտեցի այդ ինը պատերազմները, այդ թվում՝ Կամբոջայում և Թաիլանդում, և նրանցից շատերն այսօր այստեղ են: Հայաստան և Ադրբեջան։ Այդ առաջնորդներից շատերն իմ ընկերներն են դարձել: Նրանք այստեղ են», — ասել է նա, հայտնում է Trend-ը:
Թրամփը ստորագրել է Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը՝ հայտարարելով դրա ստեղծման մասին։ Արարողությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, նրանք ևս ստորագրել են փաստաթուղթը:
Օգոստոսի 8–ին Սպիտակ տանը կայացած Փաշինյանի, Թրամփի և Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը ստորագրվել է համատեղ Հռչակագիր` Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:

22 January 2026 - 12:42 AMT
U.S. President Donald Trump stated during his speech at the Peace Council charter signing ceremony, held within the World Economic Forum in Davos, that the leaders of Armenia and Azerbaijan have become his friends.
“Today the world is wealthier, safer, and much more peaceful than a year ago. We extinguished all those fires. Many of us, including myself, didn’t even know that some wars were still going on—one had lasted 32 years, another 35, another 37. We were especially pleased to stop the conflict between India and Pakistan, two nuclear powers. In just nine months of my presidency, I ended nine wars, including in Cambodia and Thailand. Many of their leaders are here today. Armenia and Azerbaijan too. Many of these leaders have become my friends—they are here,” he said, according to Trend.
President Trump also signed the Peace Council charter, formally announcing the council’s establishment. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, who also signed the document, were present at the ceremony.
On August 8, Armenian PM Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House reflecting the outcomes of their trilateral meeting.
During the same visit, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the national leaders, preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”