22 Հունվար 2026 - 14:27 AMT
Ախթալայի և Շամլուղի հանքերում մոտ 50 հորատող արդեն մեկ շաբաթ գործադուլ է հայտարարել։ «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Օլեգ Դուլգարյանը հայտնել է, որ Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի աշխատողները պահանջել են, առաջին հերթին, աշխատավարձերի բարձրացում, հայտնում է Factor.am-ը:
«Խոսքը 20% բարձրացման մասին էր, քանի որ համարում են, որ իրենց կատարած աշխատանքի ծանրությունը, վտանգները չեն համապատասխանում ստացված եկամուտին։ Նրանք խոսում էին նաև անվտանգային պայմաններից»,- ասել է Դուլգարյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ աշխատողները մի քանի օր բանակցել են, սակայն արդյունքի չեն հասել։
«Մոտ 40-50 մարդ հավաքվում է ընկերության դարպասների մոտ և սպասում են իրենց պահանջների իրականացմանը: Այսինքն, այլ գործողություններ չեն իրականացնում: Երեկ գործադուլ անողներն ասել են՝ լավ, գոնե այնքանով բարձրացրեք հիմա, որքանով որ դա հնարավոր է կարճաժամկետ կտրվածքում, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքում, այսինքն՝ լինեն ծրագրեր, պայմանավորվածություններ, որ աշխատավարձերը կբարձրանան: Սակայն դա չի ընդունվել: Իրենց ասել են, որ ընկերությունը ունի որոշակի ֆինանսական դժվարություններ և այս պահին չի կարող նման գործարքի գնալ»,- նշել է իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ գործադուլի մասնակիցներից որոշները արդեն իսկ ստացել են աշխատանքից ազատման ծանուցումներ։ Այս պայմաններում Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ փնտրում է նոր հորատողներ՝ ստորգետնյա հանքում աշխատանքի համար՝ խոստանալով կայուն աշխատանք և մրցունակ աշխատավարձ։
Դուլգարյանը ենթադրում է, որ նման քայլը կարող է վկայել սպասվող կրճատումների մասին, և դժվար թե կոմբինատը պատրաստ լինի աշխատավարձերի վերանայման։
«Մի կողմից, իրավական առումով, գործատուն իրավունք ունի նման մոտեցում ցույց տալ: Բայց սոցիալական արդարության առումով, որքանո՞վ են այդ մարդիկ լսելի եղել, իրենք ունեցե՞լ են ինստիտուտներ, որոնք պետք է իրենց իրավունքներից խոսեին։ Միանշանակ, իրենց ազատումն աշխատանքից խնդրահարույց է, և վստահ եմ, որ նրանցից ոմանք միգուցե նաև իրենց իրավունքները պաշտպանեն դատարանում»,- ասել է Դուլգարյանը։
Ախթալայի վարչական ղեկավար Սևակ Սարգսյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել էր, որ Լոռու մարզպետն ու Ալավերդու համայնքապետը հանդիպել են «Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ ղեկավարության հետ՝ վերջին օրերին գործադուլ հայտարարած մոտ 50 աշխատողների բարձրացրած հարցերը քննարկելու նպատակով։

Около 50 бурильщиков на шахтах Ахталы и Шамлуга уже неделю продолжают забастовку с требованиями повысить зарплату на 20% и обеспечить безопасность труда. Как сообщил изданию Factor.am руководитель ОО «Центр общинной консолидации и поддержки» Олег Дулгарян, сотрудники Ахтальского горно-обогатительного комбината считают, что их трудовые риски и нагрузка не соответствуют текущему уровню оплаты.
«Речь шла о повышении на 20%, потому что они считают, что тяжесть и опасность работы не соответствуют их доходу. Они также поднимали вопрос условий безопасности», — заявил Дулгарян.
По его словам, переговоры продолжались несколько дней, но результата не дали.
«Около 40–50 человек ежедневно собираются у ворот предприятия, ожидая удовлетворения своих требований. Никаких других действий не предпринимают. Вчера бастующие заявили: хорошо, хотя бы сейчас повысьте настолько, насколько это возможно в краткосрочной перспективе, а в долгосрочной — пусть будут планы, договоренности о дальнейшем повышении. Но и это предложение отклонили. Им сказали, что у компании имеются финансовые трудности, и она не может пойти на подобные шаги», — пояснил правозащитник.
Как отметил Дулгарян, некоторые участники забастовки уже получили уведомления об увольнении. На этом фоне комбинат на своей странице в Facebook объявил, что ищет новых бурильщиков для работы в подземной шахте, обещая стабильную занятость и конкурентоспособную зарплату.
По мнению Дулгаряна, такой шаг может свидетельствовать о предстоящих сокращениях и о том, что компания вряд ли готова пересматривать уровень зарплат.
«С юридической точки зрения работодатель имеет право действовать подобным образом. Но если говорить о социальной справедливости — были ли услышаны эти люди, имелись ли у них институты, которые защищали бы их права? Безусловно, их увольнение вызывает вопросы, и я уверен, что некоторые из них, возможно, будут защищать свои права в суде», — добавил он.
Как ранее сообщил радиостанции «Азатутюн» административный руководитель Ахталы Севак Саргсян, губернатор Лорийской области и мэр Алаверди встретились с руководством ЗАО «Ахтальский горно-обогатительный комбинат» для обсуждения требований около 50 бастующих рабочих.