23 Հունվար 2026 - 12:04 AMT
Գրիգորյանն ու Էռնեկյանը ստորագրել են Կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացումը, որն առնչվում է Կապանի օդանավակայանին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և «Կորպորասիոն Ամերիկա Ս․ Ա․» ընկերության գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանը ստորագրել են «Զվարթնոց» օդանավակայանի կոնցեսիոն պայմանագրի հինգերորդ լրացումը՝ ըստ ՀՀ կառավարության 2026 թվականի հունվարի 22-ի թիվ 93-Ա որոշման։
Փոխվարչապետը ողջունել է հյուրին և կարևորել ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրերը՝ ընդգծելով դրանց առանցքային դերը երկրի զարգացման տեսանկյունից։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ օդանավակայանի կոնցեսիոն պայմանագրի հինգերորդ լրացման շուրջ ծավալված բանակցությունները ընթացել են կառուցողական մթնոլորտում, ինչը, իրենց դիտարկմամբ, խթան է հետագա արդյունավետ համագործակցության համար։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենքին առնչվող ծրագրերին, որոնք գտնվում են Հանրապետության հրապարակի տարածքում և ունեն ռազմավարական նշանակություն։
Նպատակն է ընդլայնել ՀՀ միջազգային օդանավակայանների թողունակությունը, բարելավել ենթակառուցվածքները, բարձրացնել սպասարկման որակը, ինչպես նաև ստեղծել պայմաններ՝ տեղական չվերթեր սպասարկող Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանը միջազգային դարձնելու համար։
Վերացվում են Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի վրա Կոնցեսիոն պայմանագրի սահմանափակումները, պայմանագրի ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2067 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Կոնցեսիոները պարտավորվում է իրականացնել մոտ 425 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով կապիտալ ներդրումներ: Մաստեր-պլանը և ներդրումային ծրագիրը կհամաձայնեցվի կառավարության հետ, որոնք կներառեն նաև 2023 թվականից իրականացված ներդրումները:

Вице-премьер Мгер Григорян и генеральный директор компании «Корпорасьон Америка С.А.» Мартин Эрнекян подписали пятое дополнение к концессионному договору аэропорта «Звартноц» в соответствии с решением правительства Армении № 93-А от 22 января 2026 года.
Вице-премьер поприветствовал гостя и отметил важность инвестиционных программ компании, подчеркнув их ключевую роль в развитии страны.
Стороны выразили согласие, что переговоры по пятому дополнению прошли в конструктивной атмосфере и послужат стимулом для дальнейшего плодотворного сотрудничества.
Во время встречи также обсуждались проекты, связанные с бывшим зданием Министерства иностранных дел Армении, расположенным на площади Республики, которое имеет стратегическое значение.
Цель дополнения — увеличить пропускную способность международных аэропортов Армении, модернизировать инфраструктуру, улучшить качество обслуживания, а также создать условия для превращения аэропорта «Сюник» в Капане в международный.
Согласно новому соглашению, с аэропорта «Сюник» в Капане снимаются все ограничения, предусмотренные предыдущими условиями концессии. Срок действия договора продлён до 31 декабря 2067 года. Концессионер обязуется вложить около 425 миллионов долларов США в капитальные инвестиции. Мастер-план и инвестиционная программа, охватывающая также проекты с 2023 года, будут согласованы с правительством Армении.