ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Վենսը փետրվարին կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Այդ մասին Truth Social սոցցանցում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա հայտնել է, որ միջուկային համաձայնագիր են մտադիր կնքել ՀՀ հետ, իսկ Ադրբեջանին մատակարարել «պաշտպանական սարքավորումներ»:
«Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին պահպանելու համար խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնքվել է օգոստոսին: Այն հակամարտությունը առանձնապես կոշտ էր՝ և այն արատավոր պատերազմներից մեկն էր, որոնց ավարտին ես նպաստել եմ, իսկ այժմ մենք ապրում ենք բարօրությամբ և խաղաղությամբ:
Փետրվարին փոխնախագահ Վանսը կմեկնի երկու երկրներ՝ ընդլայնելու մեր խաղաղ նախաձեռնությունները և զարգացնելու Թրամփի ուղի նախագիծը:
Մենք կուժեղացնենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը Ադրբեջանի հետ, ձեռք կբերենք արժեքավոր համաձայնագիր խաղաղ միջուկային համագործակցության մասին Հայաստանի հետ, ինչպես նաև կկնքենք պայմաններ մեր կարևոր կիսահաղորդիչ արտադրողների հետ: Մենք Ադրբեջանին կվաճառենք ԱՄՆ-ում արտադրված պաշտպանական սարքավորումներ, ինչպիսիք են զրահաբաճկոնները, նավակները և այլն»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները հրավիրվել էին և մասնակցել ու ստորագրել են Թրամփի հռչակած Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը Դավոսում: Թրամփը նաև առանձին հանդիպում է ունեցել Ալիևի հետ:

24 January 2026 - 07:49 AMT
U.S. Vice President James Vance will visit Armenia and Azerbaijan in February, President Donald Trump announced on the social media platform Truth Social.
According to Trump, the United States plans to sign a "nuclear cooperation agreement" with Armenia and supply "defensive equipment" to Azerbaijan.
“I want to thank President Aliyev of Azerbaijan, and Prime Minister Pashinyan of Armenia for upholding the Peace Agreement we signed last August. This was a nasty War, 1 of 8 that I have ended, but now we have Prosperity and Peace,” Trump said in a statement.
“In February, Vice President Vance will travel to both Countries to build on our Peace efforts, and advance the Trump Route for International Peace and Prosperity.
We will strengthen our strategic partnership with Azerbaijan, a beautiful Agreement for Peaceful Nuclear Cooperation with Armenia, Deals for our Great Semiconductor Makers, and the sale of Made in the U.S.A. Defense Equipment, such as body armor and boats, and more, to Azerbaijan,” the statement added.
The leaders of Armenia and Azerbaijan were invited to, participated in, and signed the charter of the Board of Peace declared by Trump in Davos. Trump also held a separate meeting with Aliyev.