ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Վենսը փետրվարին կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Այդ մասին Truth Social սոցցանցում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Նա հայտնել է, որ միջուկային համաձայնագիր են մտադիր կնքել ՀՀ հետ, իսկ Ադրբեջանին մատակարարել «պաշտպանական սարքավորումներ»:
«Ես իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանին պահպանելու համար խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնքվել է օգոստոսին: Այն հակամարտությունը առանձնապես կոշտ էր՝ և այն արատավոր պատերազմներից մեկն էր, որոնց ավարտին ես նպաստել եմ, իսկ այժմ մենք ապրում ենք բարօրությամբ և խաղաղությամբ:
Փետրվարին փոխնախագահ Վանսը կմեկնի երկու երկրներ՝ ընդլայնելու մեր խաղաղ նախաձեռնությունները և զարգացնելու Թրամփի ուղի նախագիծը:
Մենք կուժեղացնենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը Ադրբեջանի հետ, ձեռք կբերենք արժեքավոր համաձայնագիր խաղաղ միջուկային համագործակցության մասին Հայաստանի հետ, ինչպես նաև կկնքենք պայմաններ մեր կարևոր կիսահաղորդիչ արտադրողների հետ: Մենք Ադրբեջանին կվաճառենք ԱՄՆ-ում արտադրված պաշտպանական սարքավորումներ, ինչպիսիք են զրահաբաճկոնները, նավակները և այլն»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները հրավիրվել էին և մասնակցել ու ստորագրել են Թրամփի հռչակած Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը Դավոսում: Թրամփը նաև առանձին հանդիպում է ունեցել Ալիևի հետ:

Вице-президент США Джей Ди Вэнс в феврале посетит Армению и Азербайджан. Об этом написал президент США Дональд Трамп в социальной сети Truth Social.
По словам Трампа, Соединённые Штаты планируют подписать с Арменией соглашение о «ядерном сотрудничестве» и поставить Азербайджану «оборонительное оборудование».
«Я выражаю благодарность президенту Азербайджана Алиеву и премьер-министру Армении Пашиняну за соблюдение мирного соглашения, подписанного в августе. Этот конфликт был особенно ожесточённым, одним из тех разрушительных войн, которым я способствовал положить конец. Сейчас же мы живём в условиях процветания и мира», — заявил Трамп.
«В феврале вице-президент Вэнс отправится в обе страны для развития наших мирных инициатив и продвижения проекта “Путь Трампа”.
Мы укрепим стратегическое партнёрство с Азербайджаном, достигнем ценного соглашения о мирном ядерном сотрудничестве с Арменией, а также подпишем контракты с важнейшими производителями полупроводников. Азербайджану будут проданы произведённые в США средства обороны, включая бронежилеты, катера и так далее», — говорится в публикации.
Лидеры Армении и Азербайджана были приглашены, участвовали и подписали устав Совета мира, провозглашённого Трампом в Давосе. Также Трамп провёл отдельную встречу с Алиевым.