24 Հունվար 2026 - 07:41 AMT
Հունվարի 22-ին կայացել է ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի հերթական՝ երկրորդ նիստը, որը նպատակ ունի կյանքի կոչել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներն ու ձեռք բերումները։
Աշխատանքային խումբն անդրադարձ է կատարել տնտեսական համագործակցության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտների օրակարգային հարցերին՝ նախանշելով առաջիկա անելիքները, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը ողջունել են նույն օրը Դավոսում հանդիսավոր արարողության ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի ստեղծումը և կառույցին Հայաստանի՝ որպես հիմնադիր անդամ միանալը:
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և որպես ևս մեկ կարևոր ձեռքբերում առանձնանշվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծի` Հայաստան-ԱՄՆ իրականացման շրջանակի ընդունումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով որպես հիմնադիր անդամ մասնակցել է «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։ Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցել են Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Ադրբեջանի, Բահրեյնի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Հունգարիայի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Ղազախստանի, Կոսովոյի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Քաթարի, Պարագվայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի պատվիրակությունների ղեկավարները:

22 января состоялось очередное, второе заседание армяно-американской рабочей группы, целью которого является реализация результатов и достижений мирного саммита, прошедшего 8 августа 2025 года в Вашингтоне.
Группа обсудила приоритетные вопросы экономического сотрудничества, энергетики, высоких технологий и других сфер, обозначив предстоящие шаги, сообщает МИД Армении.
Заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян и заместитель помощника госсекретаря США Соната Коултер приветствовали торжественное учреждение «Совета мира» по инициативе президента США Дональда Трампа, состоявшееся в тот же день в Давосе, а также вступление Армении в этот орган в качестве государства-учредителя.
Стороны с удовлетворением отметили прогресс в развитии стратегического партнёрства Армения—США, выделив в качестве ещё одного важного достижения принятие рамочного соглашения по реализации проекта «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP).
Премьер-министр Никол Пашинян, по приглашению президента США Дональда Трампа, в рамках Всемирного экономического форума в Давосе принял участие в церемонии подписания устава «Совета мира» в качестве одного из государств-учредителей. Документ подписали руководители делегаций Армении, США, Аргентины, Азербайджана, Бахрейна, Бельгии, Болгарии, Египта, Венгрии, Индонезии, Иордании, Казахстана, Косово, Марокко, Пакистана, Катара, Парагвая, Саудовской Аравии, Турции, ОАЭ, Узбекистана и Израиля в присутствии президента США.