24 Հունվար 2026 - 07:41 AMT
Հունվարի 22-ին կայացել է ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի հերթական՝ երկրորդ նիստը, որը նպատակ ունի կյանքի կոչել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքներն ու ձեռք բերումները։
Աշխատանքային խումբն անդրադարձ է կատարել տնտեսական համագործակցության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտների օրակարգային հարցերին՝ նախանշելով առաջիկա անելիքները, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը ողջունել են նույն օրը Դավոսում հանդիսավոր արարողության ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի ստեղծումը և կառույցին Հայաստանի՝ որպես հիմնադիր անդամ միանալը:
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և որպես ևս մեկ կարևոր ձեռքբերում առանձնանշվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագծի` Հայաստան-ԱՄՆ իրականացման շրջանակի ընդունումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով որպես հիմնադիր անդամ մասնակցել է «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։ Արարողության ընթացքում երկրների ներկայացուցիչներն ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցել են Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Արգենտինայի, Ադրբեջանի, Բահրեյնի, Բելգիայի, Բուլղարիայի, Եգիպտոսի, Հունգարիայի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Ղազախստանի, Կոսովոյի, Մարոկկոյի, Պակիստանի, Քաթարի, Պարագվայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի պատվիրակությունների ղեկավարները:

On January 22, the second session of the Armenia-U.S. working group took place, aiming to implement the outcomes and achievements of the Peace Summit held in Washington on August 8, 2025.
The working group reviewed agenda items concerning economic cooperation, energy, high technology, and other sectors, outlining future steps, according to the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of State Sonatā Coulter welcomed the formal establishment of the Peace Council—an initiative by U.S. President Donald Trump—during a ceremony in Davos on the same day. They also noted Armenia’s role as a founding member of the Council.
Both sides expressed satisfaction with the progress of the Armenia-U.S. strategic partnership and highlighted the adoption of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) framework for Armenia-U.S. implementation as another major achievement.
During the World Economic Forum in Davos, Prime Minister Nikol Pashinyan joined the Board of Peace charter signing ceremony at the invitation of U.S. President Donald Trump. Representatives from Armenia, the U.S., Argentina, Azerbaijan, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Egypt, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Kosovo, Morocco, Pakistan, Qatar, Paraguay, Saudi Arabia, Turkey, the UAE, Uzbekistan, and Israel signed the Charter in Trump’s presence.