24 Հունվար 2026 - 09:11 AMT
ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, որը Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջած հոգևորականների թվում է, որոշել է մասնակցել Ավստրիայում կայանալիք Եպիսկոպոսաց ժողովին։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդարանի տարածած պաշտոնական հայտարարության մեջ, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրավերով ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ՝ Բարձրաշնորհ Տէր Յովնան Արք. Տերտերյանը փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթն քաղաքում կմասնակցի Եպիսկոպոսաց ժողովին։
Առաջնորդ Սրբազան հայրը այնուհետև կմասնակցի նաև նույն քաղաքում կայանալիք Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գերագույն Հոգևոր խորհրդի ժողովներին՝ փետրվարի 20-21-ին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Վեհափառ Հայրապետի հրաժարականը պահանջող և Նիկոլ Փաշինյանին միացած տաս բարձրաստիճան հոգևորականները, որոնք ստացել էին «տիրադավ» անվանումը, ավելի վաղ հայտարարել էին, թե չեն պատրաստվում մասնակցել Ավստրիայում կայանալիք Եպիսկոպոսաց ժողովին։

Архиепископ Овнан Тертерян, глава Западной епархии Армянской Апостольской Церкви в США, принял решение участвовать в предстоящем Епископском соборе в Австрии. Об этом говорится в официальном заявлении епархии, передаёт Aysor.am.
«По приглашению Его Святейшества Гарегина II, Католикоса Всех Армян, Высокопреосвященнейший архиепископ Овнан Тертерян, Предстоятель Западной епархии Армянской Церкви в США, с 16 по 19 февраля примет участие в Архиерейском соборе в городе Санкт-Пёльтен, Австрия.
Затем архиепископ примет участие в заседаниях Верховного духовного совета Святого Эчмиадзина, которые состоятся 20–21 февраля в том же городе», — говорится в сообщении.
Ранее десять высокопоставленных клириков, потребовавших отставки Католикоса и выразивших поддержку премьер-министру Николу Пашиняну (получивших прозвище «предатели»), заявляли, что не намерены участвовать в соборе в Австрии.