ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը ՀՀ-Թուրքիա սահմանային «Մարգարա» անցակետում շրջայցի ժամանակ ասել է, որ սահմանի հնարավոր բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար առաջին և ամենաարագ ազդեցությունը կունենա տուրիստական հոսքերի աճի վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը կարող է ունենալ արագ գործնական և դրական ազդեցություն տնտեսության վրա։ Ակնհայտ է, որ տնտեսվարողների համար բազմաթիվ խնդիրներ են ստեղծվում, երբ, լինելով ծովային ելք չունեցող երկիր, միևնույն ժամանակ չորս սահմաններից երկուսը փակ են։ Ինչպես գիտեք, մենք մեծապես կախված ենք Լարսի անցակետից, և Թուրքիայի հետ սահմանների բացումը տնտեսվարողներին օգնելու է մի քանի առումներով։ Նախ կկրճատվեն տրանսպորտային ծախսերը, կկարճանան մատակարարման շղթաները, և կընդլայնվի շուկաների հասանելիությունը։ Փակ սահմանները երկար տարիներ ավելացրել են լոգիստիկ ծախսերը և սահմանափակել մրցակցությունն ու մեծ խնդիրներ ստեղծել հայ արտադրողների համար՝ համաշխարհային շուկայում իրենց տեղն ունենալու առումով»,-ասել է Ավետյանը:
Նա Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը կարևորել է նաև Հայաստանի արտահանման դիվերսիֆիկացիայի օրակարգի տեսանկյունից։
Նրա կարծիքով՝ սահմանի բացումը կնպաստի կախվածության նվազեցմանը սահմանափակ երթուղիներից և թույլ կտա հայ արտադրողներին մուտք գործել նոր շուկաներ ու դիվերսիֆիկացնել արտահանումը։
«Միևնույն ժամանակ, փորձագիտական ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ դա դրական ազդեցություն է ունենալու արտաքին առևտրի վրա, զուգահեռ նաև ներդրումների ներհոսքի և ներդրումային միջավայրի վրա։ Որոշ փորձագիտական ուսումնասիրությունների տվյալներով՝ 20 տոկոս ներդրումային հոսքերի ծավալի մեծացում է ակնկալվում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև տարածաշրջանում։
Ուզում եմ շեշտել, որ այս պահին մենք ուսումնասիրություն ենք իրականացնում ավելի մանրամասն գնահատելու, թե սահմանների բացումը ինչ ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա և, միգուցե, երկրորդ փուլով ուսումնասիրություն իրականացնենք նաև տարածաշրջանի բոլոր տնտեսությունների վրա ինչ փոխկապակցվածություններ կունենա, ինչպիսի փոփոխություններ կբերի փոխգործակցության և տնտեսության զարգացման համար»,-նշել է փոխնախարարը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ ավելի կարճ և մատչելի լոգիստիկ ուղիները թույլ կտան հայ արտադրողներին դուրս գալ նոր շուկաներ, նվազեցնել կախվածությունը սահմանափակ թվով ուղղություններից և ապահովել ավելի արագ ու ճկուն մատակարարումներ։
Ավետյանը նշել է նաև, որ ապաշրջափակման և ԵՄ–Թուրքիա մաքսային միության հարևանության պայմաններում հնարավոր կլինի ընդլայնել Հայաստանի արտահանման հնարավորությունները դեպի Եվրոպական միություն, մասնավորապես՝ արդյունաբերական ապրանքների մասով։ Նա ընդգծել է, որ բաց սահմանները շահավետ կլինեն ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«Տարանցիկ հոսքերի ակտիվացումը և մատակարարման շղթաների կարճացումը շահավետ են բոլոր ներգրավված կողմերի համար։ Սա կբարձրացնի տարածաշրջանի մրցունակությունն ու գրավչությունը միջազգային առևտրային երթուղիներում»,-ընդհանրացրել է փոխնախարարը։

26 Январь 2026 - 12:15 AMT
Заместитель министра экономики Армении Анушик Аветисян во время визита на пограничный пункт «Маргара» заявила, что возможное открытие границы с Турцией для граждан третьих стран в первую очередь и наиболее быстро скажется на росте туристического потока, сообщает «Арменпресс».
«Открытие границы с Турцией может оказать быстрое и позитивное влияние на экономику. Очевидно, что для бизнесменов возникают серьезные сложности, когда страна, не имеющая выхода к морю, сталкивается с закрытием двух из четырех границ. Как известно, мы сильно зависим от пропускного пункта Ларс, и открытие границы с Турцией поможет предпринимателям в нескольких направлениях. Во-первых, сократятся транспортные расходы, упростятся цепочки поставок и расширится доступ к рынкам. Закрытые границы на протяжении многих лет увеличивали логистические издержки, ограничивали конкуренцию и создавали существенные препятствия для армянских производителей в борьбе за позиции на мировом рынке», — заявила Аветисян.
Она также подчеркнула важность открытия границы в контексте повестки дня по диверсификации армянского экспорта.
По её словам, это позволит снизить зависимость от ограниченного числа маршрутов и откроет армянским производителям путь к новым рынкам и возможностям для экспорта.
«Аналитические исследования показывают, что это окажет положительное влияние на внешнюю торговлю, а также на приток инвестиций и инвестиционную среду. Согласно отдельным данным, ожидается рост инвестиционного потока на 20 процентов не только в Армении, но и во всем регионе», — заявила замминистра.
Она сообщила, что в настоящее время проводится исследование с целью более точной оценки последствий открытия границы для экономики, а также рассматривается возможность второго этапа — изучения влияния на экономики всего региона, степени взаимосвязанности и перспектив экономического сотрудничества.
Аветисян выразила уверенность, что более короткие и доступные логистические маршруты позволят армянским производителям выйти на новые рынки, сократить зависимость от ограниченного числа направлений и обеспечить более быстрые и гибкие поставки.
Она также указала, что в условиях региональной разблокировки и соседства с таможенным союзом ЕС–Турция станет возможным расширение экспортного потенциала Армении в направлении Европейского союза, особенно по промышленным товарам. По её словам, открытие границы будет выгодно не только Армении, но и всему региону.
«Активизация транзитных потоков и сокращение цепочек поставок выгодны всем вовлеченным сторонам. Это повысит конкурентоспособность региона и его привлекательность на международных торговых маршрутах», — подытожила замминистра.
Ранее премьер-министр Пашинян сообщил, что обратился к России с просьбой ускорить восстановление нескольких участков железной дороги в направлении Азербайджана и Турции. 22 декабря в Санкт-Петербурге он обсудил эти вопросы с президентом РФ Владимиром Путиным. С 2008 года управление железными дорогами Армении осуществляет ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», дочерняя компания ОАО «Российские железные дороги».