Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի փետրվարին նախատեսվող այցը Հարավային Կովկաս ունի կոնկրետ նպատակ՝ կապված TRIPP-ի հետ։
«Ուստի տրամաբանական է, որ դրա հասցեատերերը պետք է լինեն Ադրբեջանն ու Հայաստանը: Էլ ի՞նչ կարող եմ ասել»,-նշել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Վրաստանը ներգրավված չէ այցի երթուղում, հայտնում է Caucasus-chronicle-ը:
Ճշգրտող այն հարցին, թե ինչու Վրաստանը չկա օրակարգում, Կոբախիձեն պատասխանել է․ «Դա նրանց որոշումն է»:
«Մեր տեղեկություններով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հարավկովկասյան այցը նվիրված է Զանգեզուրի թեմային, ուստի տրամաբանական է, որ դրա հասցեատերերը պետք է լինեն Ադրբեջանն ու Հայաստանը:
Գիտեք, ինչ բարդ են մեր հարաբերություններն ԱՄՆ հետ: Այդ կոնտեքստը ստեղծել է Բայդենի վարչակազմը: Տեսնենք ինչպես կզարգանան իրադարձությունները: Մենք համբերատար սպասում ենք: Հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական գործընկերություն ծավալել»,-ընդգծել է Կոբախիձեն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ավելի վաղ հայտնել էր Truth Social հարթակում, որ փոխնախագահ Վենսը փետրվարին կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ առաջ մղելու Թրամփի քաղաքական ուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար։ Նա միաժամանակ շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված խաղաղության համաձայնագրի պահպանման համար։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что визит вице-президента США Джей Ди Венса, запланированный на февраль, посвящён конкретной цели, связанной с проектом TRIPP.
«Поэтому логично, что адресатами визита должны быть Азербайджан и Армения. Что ещё могу сказать?» — отметил он, отвечая на вопрос, почему Грузия не включена в маршрут, передаёт «Caucasus Chronicle».
На уточняющий вопрос, почему Тбилиси не входит в повестку визита, Кобахидзе ответил: «Это их решение».
«По нашей информации, визит Джей Ди Венса в Южный Кавказ посвящён теме Зангезура, и логично, что в этом случае основными странами-участниками являются Азербайджан и Армения.
Вы знаете, насколько сложные у нас отношения с Соединёнными Штатами. Этот контекст создан администрацией Байдена. Посмотрим, как будут развиваться события. Мы терпеливо ждём. Мы уже заявили, что готовы к развитию стратегического партнёрства с США», — подчеркнул Кобахидзе.
Ранее президент США Дональд Трамп сообщил на платформе Truth Social, что вице-президент Венс в феврале посетит Армению и Азербайджан, чтобы продвигать мирную и процветающую повестку Трампа. Он также поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна за соблюдение соглашения о мире, подписанного 8 августа 2025 года.