Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի փետրվարին նախատեսվող այցը Հարավային Կովկաս ունի կոնկրետ նպատակ՝ կապված TRIPP-ի հետ։
«Ուստի տրամաբանական է, որ դրա հասցեատերերը պետք է լինեն Ադրբեջանն ու Հայաստանը: Էլ ի՞նչ կարող եմ ասել»,-նշել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու Վրաստանը ներգրավված չէ այցի երթուղում, հայտնում է Caucasus-chronicle-ը:
Ճշգրտող այն հարցին, թե ինչու Վրաստանը չկա օրակարգում, Կոբախիձեն պատասխանել է․ «Դա նրանց որոշումն է»:
«Մեր տեղեկություններով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հարավկովկասյան այցը նվիրված է Զանգեզուրի թեմային, ուստի տրամաբանական է, որ դրա հասցեատերերը պետք է լինեն Ադրբեջանն ու Հայաստանը:
Գիտեք, ինչ բարդ են մեր հարաբերություններն ԱՄՆ հետ: Այդ կոնտեքստը ստեղծել է Բայդենի վարչակազմը: Տեսնենք ինչպես կզարգանան իրադարձությունները: Մենք համբերատար սպասում ենք: Հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական գործընկերություն ծավալել»,-ընդգծել է Կոբախիձեն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ավելի վաղ հայտնել էր Truth Social հարթակում, որ փոխնախագահ Վենսը փետրվարին կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան՝ առաջ մղելու Թրամփի քաղաքական ուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար։ Նա միաժամանակ շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրված խաղաղության համաձայնագրի պահպանման համար։

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that U.S. Vice President J.D. Vance’s planned visit to the South Caucasus in February has a specific focus related to the TRIPP project.
“Therefore, it is logical that its main addressees are Azerbaijan and Armenia. What else can I say?” Kobakhidze remarked, responding to a question about why Georgia is not part of the visit itinerary, as reported by Caucasus Chronicle.
When asked again why Georgia is not on the agenda, he responded: “That’s their decision.”
“Our information indicates that Vice President Vance’s visit to the South Caucasus is focused on the Zangezur issue. So naturally, the countries involved would be Azerbaijan and Armenia.
You are aware of how complicated our relations with the U.S. are. That context was created by the Biden administration. Let’s see how events unfold. We are waiting patiently. We have stated that we are ready to develop a strategic partnership with the United States,” Kobakhidze emphasized.
Earlier, U.S. President Donald Trump announced on Truth Social that Vice President Vance would visit Armenia and Azerbaijan in February to promote Trump’s international peace and prosperity agenda. He also thanked Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan for upholding the peace agreement signed on August 8, 2025.