26 Հունվար 2026 - 14:06 AMT
Հայաստան–Թուրքիա սահմանային «Մարգարա» անցակետը ներկայումս տեխնիկապես ամբողջությամբ վերազինված ու հագեցած է բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով՝ ինչպես ուղևորների, այնպես էլ բեռների մաքսային սպասարկման համար։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը՝ անցակետում կատարած շրջայցի ընթացքում։
«Անցակետն ամբողջությամբ վերազինված է և պատրաստ մաքսային ծառայության իրականացման համար։ Բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումները տեղակայված են և հագեցած՝ թե՛ ուղևորների, թե՛ բեռների սպասարկման համար։ ՊԵԿ-ն արդեն առանձնացրել է այն աշխատակիցներին, որոնք պետք է մաքսային ծառայություն իրականացնեն տվյալ անցակետում, և սահմանի վերաբացման պարագայում մենք պատրաստ ենք իրականացնել անհրաժեշտ ծառայությունը»,– հավաստիացրել է ՊԵԿ փոխնախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը:
ՊԵԿ-ի պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության պետ Արամ Պետրոսյանը նշել է, որ «Մարգարա» անցակետը լիարժեքորեն պատրաստ է շահագործման։
«Առկա են ուղևորների ուղեբեռների ֆիզիկական զննության համար անհրաժեշտ ռենտգեն սարքավորումներ, էլեկտրոնային կշեռքներ, ֆիզիկական անձանց զննության համար նախատեսված ռենտգեն սարքեր, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոցների համապատասխան հսկողություն իրականացնելու սարքավորումներ»,– մանրամասնել է նա։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի սահմանային վերահսկողության ջոկատի պետ, գնդապետ Ռոբերտ Ղարսոյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ անցակետում ներկայումս իրականացվում է շուրջօրյա ծառայություն։ Սահմանի վերաբացման դեպքում, նրա խոսքով, անձնակազմը լիովին պատրաստ է կատարել սահմանային վերահսկողության բոլոր գործառույթները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը ՀՀ-Թուրքիա սահմանային «Մարգարա» անցակետում շրջայցի ժամանակ ասել է, որ սահմանի հնարավոր բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար առաջին և ամենաարագ ազդեցությունը կունենա տուրիստական հոսքերի աճի վրա:

26 Январь 2026 - 14:36 AMT
Пограничный пункт «Маргара» на границе Армении и Турции технически полностью обновлён и оснащён необходимым оборудованием для таможенного обслуживания пассажиров и грузов. Об этом заявил заместитель председателя Комитета государственных доходов Рафаел Геворгян во время инспекционного визита, передаёт «Арменпресс».
«Пункт полностью переоснащён и готов к выполнению таможенных функций. Всё необходимое оборудование для обслуживания как пассажиров, так и грузов установлено. КГД уже определил персонал, который будет осуществлять работу в случае открытия границы, и мы готовы оказывать все соответствующие услуги», — подтвердил он.
Начальник управления таможенного контроля и обслуживания на сухопутных переходах КГД Арам Петросян также отметил полную готовность пункта «Маргара».
«На месте установлены рентгеновские устройства для досмотра багажа, электронные весы, оборудование для досмотра физических лиц, а также устройства для контроля транспортных средств», — сообщил он.
Начальник отряда пограничного контроля Пограничных войск СНБ, полковник Роберт Гарсоян сообщил, что на пункте в настоящее время осуществляется круглосуточная служба. В случае открытия границы, по его словам, личный состав полностью готов выполнять все функции пограничного контроля.
Ранее замминистра экономики Анушик Аветисян заявила, что возможное открытие границы для граждан третьих стран в первую очередь положительно скажется на туристическом потоке.