26 Հունվար 2026 - 14:06 AMT
Հայաստան–Թուրքիա սահմանային «Մարգարա» անցակետը ներկայումս տեխնիկապես ամբողջությամբ վերազինված ու հագեցած է բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով՝ ինչպես ուղևորների, այնպես էլ բեռների մաքսային սպասարկման համար։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը՝ անցակետում կատարած շրջայցի ընթացքում։
«Անցակետն ամբողջությամբ վերազինված է և պատրաստ մաքսային ծառայության իրականացման համար։ Բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումները տեղակայված են և հագեցած՝ թե՛ ուղևորների, թե՛ բեռների սպասարկման համար։ ՊԵԿ-ն արդեն առանձնացրել է այն աշխատակիցներին, որոնք պետք է մաքսային ծառայություն իրականացնեն տվյալ անցակետում, և սահմանի վերաբացման պարագայում մենք պատրաստ ենք իրականացնել անհրաժեշտ ծառայությունը»,– հավաստիացրել է ՊԵԿ փոխնախագահը, հայտնում է Արմենպրեսը:
ՊԵԿ-ի պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության պետ Արամ Պետրոսյանը նշել է, որ «Մարգարա» անցակետը լիարժեքորեն պատրաստ է շահագործման։
«Առկա են ուղևորների ուղեբեռների ֆիզիկական զննության համար անհրաժեշտ ռենտգեն սարքավորումներ, էլեկտրոնային կշեռքներ, ֆիզիկական անձանց զննության համար նախատեսված ռենտգեն սարքեր, ինչպես նաև տրանսպորտային միջոցների համապատասխան հսկողություն իրականացնելու սարքավորումներ»,– մանրամասնել է նա։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի սահմանային վերահսկողության ջոկատի պետ, գնդապետ Ռոբերտ Ղարսոյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ անցակետում ներկայումս իրականացվում է շուրջօրյա ծառայություն։ Սահմանի վերաբացման դեպքում, նրա խոսքով, անձնակազմը լիովին պատրաստ է կատարել սահմանային վերահսկողության բոլոր գործառույթները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը ՀՀ-Թուրքիա սահմանային «Մարգարա» անցակետում շրջայցի ժամանակ ասել է, որ սահմանի հնարավոր բացումը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար առաջին և ամենաարագ ազդեցությունը կունենա տուրիստական հոսքերի աճի վրա:

26 January 2026 - 14:35 AMT
The Armenian–Turkish Margara border checkpoint is now fully modernized and equipped with all necessary systems for customs processing of both passengers and cargo, Deputy Chairman of the State Revenue Committee (SRC) Rafael Gevorgyan said during a recent visit, Armenpress reports.
“The checkpoint is fully re-equipped and ready for customs operations. All the necessary systems are installed to serve both travelers and freight. The SRC has already designated staff for this post, and if the border reopens, we are ready to deliver all required services,” Gevorgyan affirmed.
Aram Petrosyan, head of the SRC’s department for customs control and servicing at land border points, also confirmed Margara’s operational readiness.
“The site is equipped with x-ray scanners for baggage inspection, electronic scales, x-ray devices for personal checks, and equipment for vehicle inspection,” he detailed.
Colonel Robert Gharsoyan, head of the border control unit of the National Security Service's border troops, stated that the post currently operates 24/7. Should the border reopen, personnel are fully prepared to carry out all border control functions.
Deputy Minister of Economy Anushik Avetisyan recently noted that reopening the border to third-country nationals would most immediately affect tourism flows.