Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, ներկայացնելով իր կառավարության նախաձեռնած խոշոր նախագծերը, հայտարարել է, որ Վրաստանը ձգտում է դառնալ կայունության և լոգիստիկայի կենտրոն Հարավային Կովկասում՝ առևտրային երթուղիների վերագնահատման այս փուլում։
Նա հավելել է, որ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ ընթանում են ակտիվ աշխատանքներ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ համատեղ մաքսային կետեր ստեղծելու ուղղությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Նածագծերի թվում են խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր, ինչպիսիք են Արևելք-Արևմուտք մայրուղին, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, չոր նավահանգիստները և Սև ծովի ամենախորը նավահանգիստը՝ Անակլիան», – հայտարարել է վարչապետը։
Վրաստանի վարչապետի համոզմամբ՝ այս ծրագրերը կնպաստեն տնտեսական ինտեգրմանը և տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Վրաստանն, ըստ նրա, Սև ծովին մուտք է ապահովում ընդհանուր առմամբ յոթ երկրների համար, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի հինգ պետությունների։
Վրաստանի նախկին վարչապետ և ընդդիմադիր «Հանուն Վրաստանի» կուսակցության առաջնորդ Գեորգի Գախարիան շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ վերջին շրջանում խաղաղության ուղղությամբ գրանցված կարևոր ձեռքբերման առիթով և ողջունել ԱՄՆ-ի ներկայությունը Հարավային Կովկասում:

26 Январь 2026 - 14:46 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, представляя ключевые проекты своего правительства, заявил, что Грузия стремится стать центром стабильности и логистики в Южном Кавказе в условиях переоценки торговых маршрутов.
По его словам, при поддержке Азиатского банка развития ведётся активная работа с Арменией и Азербайджаном по созданию совместных таможенных пунктов, сообщает «Пастинфо».
Кобахидзе отметил крупные инфраструктурные проекты, такие как автомагистраль Восток–Запад, железная дорога Баку–Тбилиси–Карс, сухие порты и самый глубоководный порт на Чёрном море — Анаклия.
Он выразил уверенность, что эти проекты будут способствовать экономической интеграции и укреплению региональных связей.
По словам премьера, Грузия обеспечивает выход к Чёрному морю для семи стран, включая Армению, Азербайджан и пять государств Центральной Азии.
Бывший премьер-министр Грузии и лидер оппозиционной партии «За Грузию» Георгий Гахария поздравил Никола Пашиняна и Ильхама Алиева с недавним прогрессом в деле мира и поприветствовал участие США в регионе.
Заключённый экс-президент Михаил Саакашвили в Facebook написал, что слова Алиева о транзитном маршруте через Армению разрушают всё, чего добилась Грузия.