Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, ներկայացնելով իր կառավարության նախաձեռնած խոշոր նախագծերը, հայտարարել է, որ Վրաստանը ձգտում է դառնալ կայունության և լոգիստիկայի կենտրոն Հարավային Կովկասում՝ առևտրային երթուղիների վերագնահատման այս փուլում։
Նա հավելել է, որ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ ընթանում են ակտիվ աշխատանքներ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ՝ համատեղ մաքսային կետեր ստեղծելու ուղղությամբ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Նածագծերի թվում են խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր, ինչպիսիք են Արևելք-Արևմուտք մայրուղին, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, չոր նավահանգիստները և Սև ծովի ամենախորը նավահանգիստը՝ Անակլիան», – հայտարարել է վարչապետը։
Վրաստանի վարչապետի համոզմամբ՝ այս ծրագրերը կնպաստեն տնտեսական ինտեգրմանը և տարածաշրջանային կապերի ամրապնդմանը։
Վրաստանն, ըստ նրա, Սև ծովին մուտք է ապահովում ընդհանուր առմամբ յոթ երկրների համար, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի հինգ պետությունների։
Վրաստանի նախկին վարչապետ և ընդդիմադիր «Հանուն Վրաստանի» կուսակցության առաջնորդ Գեորգի Գախարիան շնորհավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ վերջին շրջանում խաղաղության ուղղությամբ գրանցված կարևոր ձեռքբերման առիթով և ողջունել ԱՄՆ-ի ներկայությունը Հարավային Կովկասում:

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has announced plans to deepen regional cooperation and position Georgia as a center of stability and logistics in the South Caucasus amid shifting trade routes.
Speaking about his government’s major initiatives, Kobakhidze stated that, with support from the Asian Development Bank, Georgia is actively working with Armenia and Azerbaijan to establish joint customs checkpoints, reports Pastinfo.
He highlighted infrastructure megaprojects, including the East-West Highway, the Baku–Tbilisi–Kars railway, dry ports, and the deepest seaport on the Black Sea — Anaklia.
The Georgian PM emphasized that these projects will foster economic integration and reinforce regional connectivity.
According to him, Georgia provides access to the Black Sea for seven countries, including Armenia, Azerbaijan, and five Central Asian states.
Former Georgian Prime Minister and opposition leader Giorgi Gakharia congratulated Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on recent progress toward peace and welcomed the U.S. role in the South Caucasus.