27 Հունվար 2026 - 08:30 AMT
ԱՄՆ-ից արտաքսված քաղաքացիներ են տեղափոխվել ՀՀ Boeing 767-300 ինքնաթիռով: ՀՀ ՆԳՆ-ն հաստատել է այս լուրը, բայց չի նշել նրանց թիվը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Հարկադիր վերադարձված անձինք են տեղափոխվել Հայաստան։ Այս պահին իրականացվում են իրավական կարգավիճակի պարզման և փաստաթղթավորման աշխատանքներ», – հայտնել են նախարարությունից։
ՆԳՆ-ն այլ մանրամասներ չի տրամադրել։
Նախնական տվյալով՝ ինքնաթիռը մեկնել է ԱՄՆ-ից, միջանկյալ վայրէջք կատարել Բուխարեստում, այնուհետև ժամանել է Երևան։
Հայաստանում վայրէջք կատարելուց հետո ինքնաթիռն ավելի քան 40 արտաքսված անձ է տեղափոխել նաև Ուզբեկստան։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր անօրինական միգրանտներին արտաքսելու խոշոր գործողություն իրականացնելու մտադրության մասին։ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմն անցյալ շաբաթ հայտնել էր, որ երկրի տարածքից 3 միլիոն միգրանտ է արտաքսվել, որոնցից 2.2 միլիոնը կամավոր հեռացել են «ինքնաարտաքսման» ծրագրով։

27 January 2026 - 08:50 AMT
A group of Armenian citizens deported from the United States arrived in Armenia aboard a Boeing 767-300. Armenia’s Ministry of Internal Affairs confirmed the information to Sputnik Armenia but did not disclose the number of deportees.
“These individuals were forcibly returned to Armenia. Currently, work is underway to determine their legal status and complete documentation,” the ministry said.
No further details were provided by the ministry.
According to preliminary reports, the aircraft departed from the U.S., made a stopover in Bucharest, and then landed in Yerevan.
After arriving in Armenia, the same plane reportedly transported more than 40 deported individuals to Uzbekistan.