27 Հունվար 2026 - 08:30 AMT
ԱՄՆ-ից արտաքսված քաղաքացիներ են տեղափոխվել ՀՀ Boeing 767-300 ինքնաթիռով: ՀՀ ՆԳՆ-ն հաստատել է այս լուրը, բայց չի նշել նրանց թիվը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Հարկադիր վերադարձված անձինք են տեղափոխվել Հայաստան։ Այս պահին իրականացվում են իրավական կարգավիճակի պարզման և փաստաթղթավորման աշխատանքներ», – հայտնել են նախարարությունից։
ՆԳՆ-ն այլ մանրամասներ չի տրամադրել։
Նախնական տվյալով՝ ինքնաթիռը մեկնել է ԱՄՆ-ից, միջանկյալ վայրէջք կատարել Բուխարեստում, այնուհետև ժամանել է Երևան։
Հայաստանում վայրէջք կատարելուց հետո ինքնաթիռն ավելի քան 40 արտաքսված անձ է տեղափոխել նաև Ուզբեկստան։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր անօրինական միգրանտներին արտաքսելու խոշոր գործողություն իրականացնելու մտադրության մասին։ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմն անցյալ շաբաթ հայտնել էր, որ երկրի տարածքից 3 միլիոն միգրանտ է արտաքսվել, որոնցից 2.2 միլիոնը կամավոր հեռացել են «ինքնաարտաքսման» ծրագրով։

Группа граждан, депортированных из США, была доставлена в Армению на борту самолета Boeing 767-300. Министерство внутренних дел Армении подтвердило эту информацию в комментарии «Спутник Армения», но не уточнило количество депортированных.
«В Армению были перевезены лица, подвергнутые принудительному возвращению. В настоящее время проводятся работы по уточнению их правового статуса и документированию», — сообщили в ведомстве.
Министерство не предоставило других подробностей.
По предварительным данным, самолёт вылетел из США, совершил промежуточную посадку в Бухаресте, после чего прибыл в Ереван.
После посадки в Армении этот же самолёт доставил более 40 депортированных лиц в Узбекистан.
Ранее президент США Дональд Трамп заявлял о намерении провести масштабную операцию по депортации нелегальных мигрантов. На прошлой неделе министр внутренней безопасности США Кристи Ноем сообщила, что из страны были депортированы 3 миллиона мигрантов, из которых 2,2 миллиона покинули территорию добровольно в рамках программы «само-депортации».