Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը կոշտ քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ առողջապահական ծառայությունների վարչության՝ Medicare և Medicaid ծրագրերը ադմինիստրատոր Մեհմեդ Օզիգործունեությունը՝ այն որակելով որպես թունավոր ու վտանգավոր քարոզչություն։
Մասնագիտությամբ բժիշկ Օզն ունի Թուրքիայի և ԱՄՆ քաղաքացիություն, հայտնի է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հետ իր մտերիմ կապերով։ Անկարայի փաստացի լոբբիստը վերջին շրջանում հանդես է գալիս հակահայկական հայտարարություններով՝ հայերին մեղադրելով Լոս Անջելեսի առողջապահության ոլորտում խարդախության սխեմաներ կիրառելու մեջ։
Համբարյանը նշել է, որ Օզի այս «բացահայտումները» հիմնված են էթնիկ պատկանելության շահարկման վրա և նպատակ ունեն առողջապահական համակարգում առկա խնդիրների համար պատասխանատվությունն ուրիշի վրա բարդել։ Նա ընդգծել է, որ առավել մտահոգիչ է, երբ նման գործողություններով զբաղվում է երկքաղաքացիություն ունեցող անձ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Օզի ներկայիս գործունեությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Հայ դատի հանձնախումբը ճիշտ է վարվել՝ 2022 թվականին տապալելով նրա ընտրությունը Սենատում», – X սոցցանցում գրել է Համբարյանը։
Ավելի վաղ «LA Times»-ը հրապարակել է հոդված, որտեղ նշվել է, որ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի ներկայացուցիչները հայտարարել են Կալիֆոռնիայի տարածքում նպաստների հետ կապված խարդախությունների մասշտաբային քննության մեկնարկի մասին։ Հոդվածում մեջբերվել են նաև Մեհմեդ Օզի խոսքերը, որում նա նշել է՝ «ռուսական և հայկական հանցախմբերը» ներգրավված են այդ սխեմաներում։ Նրա պնդմամբ, այս երևույթը օտարերկրյա ազդեցության արտահայտություն է, որն սպառում է պետական առողջապահական ռեսուրսները և բարդացնում է ԱՄՆ քաղաքացիների համար բժշկական օգնություն ստանալը։

Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian National Committee of America (ANCA), has harshly criticized Mehmet Oz, administrator of the U.S. Medicare and Medicaid programs, labeling his rhetoric as “toxic and dangerous propaganda.”
Oz, a physician and dual citizen of Turkey and the United States, is known for his close ties to Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. Acting as a de facto lobbyist for Ankara, Oz has recently made anti-Armenian statements, accusing Armenians of participating in healthcare fraud schemes in Los Angeles.
Hamparian stated that Oz’s “disclosures” rely on the exploitation of ethnic identity and are intended to shift the blame for systemic healthcare issues. He expressed concern that such actions come from someone with dual citizenship, reports Sputnik Armenia.
“Oz’s current activities once again prove ANCA was right to block his Senate run in 2022,” Hamparian wrote on X.
Earlier, the LA Times published a report citing officials from former President Donald Trump’s administration, who announced a broad investigation into welfare-related fraud in California. The article also quoted Oz, who claimed that “Russian and Armenian crime groups” were involved in these schemes. According to Oz, this reflects foreign interference that drains public healthcare resources and complicates access to care for U.S. citizens.