29 Հունվար 2026 - 10:45 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում բարձրացրել է Դալմայի այգիների հարցը՝ ընդգծելով, որ դեռ 2018 թվականից Երևանի քաղաքապետարանի առաջ խնդիր է դրել Դալմայի այգու անձեռնմխելիության մասով, որ լինի քաղաքային մեծ այգի՝ առանց կառուցապատման, այսինքն՝ քաղաքային անտառ-այգի։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հավաստիացրել է, որ 250 հա տարածքում Դալմայի անտառ-պուրակ կստեղծվի, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Իրականում Երևանի քաղաքապետարանը պատվիրել է տեխնիկատնտեսական մի աշխատանք, որն արվել է Դալմայի այգիներում՝ 250 հա տարածքի վրա։
Ենթադրվում է, որ այդ հողերը պետք է մնան կանաչ ֆոնդ, և այդտեղ ուզում ենք իրականացնել նախագիծ, որը կդառնա Դալմայի անտառ-պուրակ, այսինքն՝ 250 հա տարածքում խիտ անտառապատ պուրակ պետք է ստեղծենք, որը Երևան քաղաքում էականորեն կանաչ ֆոնդի քանակը ավելացնում է», – պատասխանել է Ավինյանը։
Քննարկման ընթացքում վարչապետն անդրադարձել է նաև Կասկադի վերակառուցման նախագծին՝ հետաքրքրվելով շինարարության ընթացքից։
Քաղաքապետը պարզաբանել է, որ այժմ ընթանում են պայմանագրային գործընթացներ հաղթող կազմակերպության հետ։
«Իր բնականոն հունով ընթանում է։ Հիմա բանակցում ենք պայմանագրի որոշ կետերի դրույթների վերաբերյալ հաղթող ընկերության հետ։ Հենց վերջնականացնենք այդ բանակցությունները, մենք արդեն անցնելու ենք ավելի ակտիվ փուլի։
Հիմա քանդման աշխատանքների փուլում ենք։ Ֆիզիկապես քանդման աշխատանքները նախորդ տարվանից սկսած արդեն տեղի էին ունենում։ Ֆիզիկապես այնտեղ արվում է աշխատանք», – ասել է Ավինյանը։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև հարցրել է Իսակով-Արշակունյաց նախագծի մասին։ Ավինյանը հայտնել է, որ շինարարությունը կսկսվի գարնանը։
«Մրցույթի վերջնական հաղթողը պետք է ընտրվի, և դրանից հետո սկսում ենք աշխատանքները», – հավելել է նա։
Բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն կառուցելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանը կօտարի և հանրության գերակա շահ կճանաչի Կենտրոն վարչական շրջանի Նորագյուղ թաղամասի «Պասկևիչի բլուրը» և հարակից տարածքները։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեցլ է կառավարության նիստում:

29 January 2026 - 11:47 AMT
During a government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan raised the issue of Dalma Gardens, reiterating that since 2018, the Yerevan Municipality has been tasked with preserving the area as a non-developable urban forest.
Mayor Tigran Avinyan confirmed that a 250-hectare Dalma forest park will be established, 1lurer.am reports.
“In fact, the municipality has commissioned a techno-economic study for the Dalma Gardens, covering a 250-hectare area.
These lands are intended to remain part of the green fund, and we aim to implement a project turning it into the Dalma Forest Park, a densely forested green space that will significantly expand Yerevan’s green area,” Avinyan explained.
During the discussion, the Prime Minister also inquired about the Cascade reconstruction project and the progress of construction.
Avinyan clarified that contractual procedures are underway with the selected company:
“Things are moving in a normal course. We’re currently negotiating specific contract clauses with the winning company. Once finalized, we’ll move to a more active phase.
We’re now in the demolition phase. Physical demolition work has already been underway since last year,” he said.
Pashinyan also asked about the Isakov–Arshakunyats project, to which Avinyan responded that construction will begin in the spring.
“The final winning bidder must be selected, and after that, work will start,” he added.
To build a multifunctional center, the Yerevan Municipality will expropriate and designate as a public interest the Paskievich Hill and adjacent areas in Noragyugh, Kentron district. The corresponding decision was adopted during the cabinet session.