29 Հունվար 2026 - 10:45 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում բարձրացրել է Դալմայի այգիների հարցը՝ ընդգծելով, որ դեռ 2018 թվականից Երևանի քաղաքապետարանի առաջ խնդիր է դրել Դալմայի այգու անձեռնմխելիության մասով, որ լինի քաղաքային մեծ այգի՝ առանց կառուցապատման, այսինքն՝ քաղաքային անտառ-այգի։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հավաստիացրել է, որ 250 հա տարածքում Դալմայի անտառ-պուրակ կստեղծվի, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Իրականում Երևանի քաղաքապետարանը պատվիրել է տեխնիկատնտեսական մի աշխատանք, որն արվել է Դալմայի այգիներում՝ 250 հա տարածքի վրա։
Ենթադրվում է, որ այդ հողերը պետք է մնան կանաչ ֆոնդ, և այդտեղ ուզում ենք իրականացնել նախագիծ, որը կդառնա Դալմայի անտառ-պուրակ, այսինքն՝ 250 հա տարածքում խիտ անտառապատ պուրակ պետք է ստեղծենք, որը Երևան քաղաքում էականորեն կանաչ ֆոնդի քանակը ավելացնում է», – պատասխանել է Ավինյանը։
Քննարկման ընթացքում վարչապետն անդրադարձել է նաև Կասկադի վերակառուցման նախագծին՝ հետաքրքրվելով շինարարության ընթացքից։
Քաղաքապետը պարզաբանել է, որ այժմ ընթանում են պայմանագրային գործընթացներ հաղթող կազմակերպության հետ։
«Իր բնականոն հունով ընթանում է։ Հիմա բանակցում ենք պայմանագրի որոշ կետերի դրույթների վերաբերյալ հաղթող ընկերության հետ։ Հենց վերջնականացնենք այդ բանակցությունները, մենք արդեն անցնելու ենք ավելի ակտիվ փուլի։
Հիմա քանդման աշխատանքների փուլում ենք։ Ֆիզիկապես քանդման աշխատանքները նախորդ տարվանից սկսած արդեն տեղի էին ունենում։ Ֆիզիկապես այնտեղ արվում է աշխատանք», – ասել է Ավինյանը։
Վարչապետ Փաշինյանը նաև հարցրել է Իսակով-Արշակունյաց նախագծի մասին։ Ավինյանը հայտնել է, որ շինարարությունը կսկսվի գարնանը։
«Մրցույթի վերջնական հաղթողը պետք է ընտրվի, և դրանից հետո սկսում ենք աշխատանքները», – հավելել է նա։
Բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն կառուցելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանը կօտարի և հանրության գերակա շահ կճանաչի Կենտրոն վարչական շրջանի Նորագյուղ թաղամասի «Պասկևիչի բլուրը» և հարակից տարածքները։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեցլ է կառավարության նիստում:

Премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства вновь поднял вопрос о садах Далмы, подчеркнув, что ещё с 2018 года перед мэрией Еревана стояла задача сохранить территорию как не подлежащую застройке зелёную зону — городской лес.
Мэр Тигран Авинян заверил, что будет создан лесопарк «Далма» площадью 250 гектаров, сообщает http://1lurer.am .
«Фактически мэрия заказала технико-экономическое обоснование проекта на 250 гектаров в садах Далмы.
Предполагается, что эти земли останутся в зелёном фонде, и мы хотим реализовать проект, который превратит эту территорию в лесопарк «Далма» — густонасаждённую лесную зону, что существенно увеличит объём зелёных насаждений в Ереване», — пояснил Авинян.
В ходе обсуждения премьер также поинтересовался ходом проекта реконструкции Каскада.
Мэр объяснил, что в настоящее время идут договорные процессы с победившей компанией:
«Процесс идёт своим чередом. Сейчас обсуждаются отдельные положения контракта с победителем тендера. Как только финализируем переговоры, перейдём в более активную фазу.
Сейчас ведутся демонтажные работы. Физические работы по сносу начались ещё с прошлого года», — отметил он.
Пашинян также задал вопрос о проекте Исаков — Аршакуняц, на что Авинян ответил, что строительные работы начнутся весной.
«Должен быть выбран окончательный победитель тендера, после чего начнётся реализация проекта», — добавил он.
С целью строительства многофункционального центра мэрия Еревана отчуждит и признает территорией преимущественного общественного значения «Холм Паскевича» и прилегающие участки в квартале Норагюх административного района Кентрон. Соответствующее решение было принято на заседании правительства.