29 Հունվար 2026 - 11:20 AMT
ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թ․ հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցում ստանալու իրավունք ունեն նաև այն անձինք, ովքեր ծնվել են մինչև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Փոխհատուցումը տրամադրվելու է միայն անկանխիկ եղանակով։
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ փոխհատուցում ստանալու համար ավանդատուն անձամբ, կամ իր օրինական ներկայացուցչի, կամ լիազորագրով ներկայացուցչի միջոցով պետք է դիմի Միասնական սոցիալական ծառայության՝ իր հաշվառման վայրի տարածքային կենտրոն։
Դիմումին անհրաժեշտ է կցել հետևյալ փաստաթղթերը․
• անձը հաստատող փաստաթուղթ կամ նույնականացման քարտ
• հանրային ծառայությունների համարանիշ (ՀԾՀ), կամ սոցիալական ապահովության քարտ, կամ ՀԾՀ չունենալու մասին տեղեկանք
• խնայողական գրքույկ (առկայության դեպքում)
• «ՎՏԲ-Հայաստան» ՓԲԸ-ից տեղեկանք՝ 1993 թ․ հունիսի 10-ի դրությամբ հաշվի մնացորդի վերաբերյալ
• ըստ անհրաժեշտության՝ այլ լրացուցիչ փաստաթղթեր
Գործընթացը նպատակ ունի վերականգնել քաղաքացիների ավանդների նկատմամբ վստահությունը և սոցիալական արդարության սկզբունքը։

Citizens born before December 31, 1944, are eligible for compensation for deposits made in the Armenian branch of the USSR Savings Bank before June 10, 1993, according to Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs.
The compensation will be provided strictly through non-cash means.
The ministry reminds the public that in order to receive compensation, depositors, or their legal or authorized representatives, must apply to the Unified Social Service center corresponding to their place of registration.
Applicants must submit the following documents:
- An identification document or national ID card
- Public Services Number (PSN), social security card, or a certificate stating the absence of a PSN
- Savings passbook (if available)
- A certificate from VTB-Armenia CJSC showing the account balance as of June 10, 1993
- Other relevant documents, if required
This initiative aims to restore public trust in savings and reinforce the principle of social justice.