29 Հունվար 2026 - 11:20 AMT
ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թ․ հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցում ստանալու իրավունք ունեն նաև այն անձինք, ովքեր ծնվել են մինչև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, հայտնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը:
Փոխհատուցումը տրամադրվելու է միայն անկանխիկ եղանակով։
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ փոխհատուցում ստանալու համար ավանդատուն անձամբ, կամ իր օրինական ներկայացուցչի, կամ լիազորագրով ներկայացուցչի միջոցով պետք է դիմի Միասնական սոցիալական ծառայության՝ իր հաշվառման վայրի տարածքային կենտրոն։
Դիմումին անհրաժեշտ է կցել հետևյալ փաստաթղթերը․
• անձը հաստատող փաստաթուղթ կամ նույնականացման քարտ
• հանրային ծառայությունների համարանիշ (ՀԾՀ), կամ սոցիալական ապահովության քարտ, կամ ՀԾՀ չունենալու մասին տեղեկանք
• խնայողական գրքույկ (առկայության դեպքում)
• «ՎՏԲ-Հայաստան» ՓԲԸ-ից տեղեկանք՝ 1993 թ․ հունիսի 10-ի դրությամբ հաշվի մնացորդի վերաբերյալ
• ըստ անհրաժեշտության՝ այլ լրացուցիչ փաստաթղթեր
Գործընթացը նպատակ ունի վերականգնել քաղաքացիների ավանդների նկատմամբ վստահությունը և սոցիալական արդարության սկզբունքը։

Лица, родившиеся до 31 декабря 1944 года включительно, имеют право на получение компенсации за денежные вклады, размещённые в Республиканском банке Армянской ССР Сбербанка СССР до 10 июня 1993 года, сообщает Министерство труда и социальных вопросов Армении.
Компенсация предоставляется исключительно в безналичной форме.
Министерство напоминает, что для получения компенсации вкладчик должен лично, либо через законного представителя или представителя по доверенности, обратиться в территориальный центр Единой социальной службы по месту регистрации.
К заявлению необходимо приложить следующие документы:
- Удостоверение личности или идентификационная карта
- Номер социального обслуживания (НСО), либо карта социального обеспечения, либо справка об отсутствии НСО
- Сберегательная книжка (при наличии)
- Справка из «ВТБ-Армения» ЗАО о состоянии счёта на 10 июня 1993 года
- При необходимости — иные дополнительные документы
Процесс направлен на восстановление доверия граждан к сбережениям и утверждение принципа социальной справедливости.