Դանիայի Եկեղեցիների Խորհուրդը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված հայտարարությամբ է հանդես եկել, որտեղ ասվում է, որ ուշադիր հետևում են Հայաստանում ստեղծված ներկա իրավիճակին, մասնավորապես՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու մի քանի եպիսկոպոսների կալանավորմանը:
Նշվում է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին հայ ժողովրդի մշակույթի և պատմության առանցքային սյուներից մեկն է, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Դանիայի Եկեղեցիների Խորհուրդը մեծ ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանում ստեղծված ներկա իրավիճակին, մասնավորապես՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու մի քանի եպիսկոպոսների կալանավորմանը։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին մեր քույր եկեղեցին է, Դանիայի Հայ Առաքելական եկեղեցին՝ մեր Խորհրդի անդամ։
Ցանկանում ենք արտահայտել մեր լուրջ մտահոգությունը առ այն առնչությամբ, որ Հայաստանում, կարծես թե, ճնշման տակ են հայտնվում հիմնարար մարդու իրավունքները։ Մտքի, խղճի և կրոնի ազատությունները հիմնարար իրավունքներ են, որոնք պաշտպանված են միջազգային կոնվենցիաներով, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով, որոնց Հայաստանի Հանրապետությունն ինքն էլ միացել է։
Հայ Առաքելական եկեղեցին հայ մշակույթի և պատմության առանցքային սյուներից մեկն է։ Այն պատմական եկեղեցի է, որը պետք է արժանանա հարգանքի՝ իր հասարակական նշանակության և օրենքի շրջանակներում իրականացվող իր բնական գործունեության համար, ինչպես նաև որպես կրոնի ազատության և խոսքի ազատության պահպանման արտահայտություն։ Ուստի մենք վճռականորեն կոչ ենք անում, որպեսզի եկեղեցական առաջնորդների նկատմամբ իրականացվող ցանկացած իրավական գործընթաց իրականացվի իրավունքի գերակայության, համաչափության և կրոնի ազատության սկզբունքների լիակատար հարգմամբ՝ հատկապես ներկայումս կալանավորված չորս եպիսկոպոսների պարագայում։ Մենք ուշադիր հետևում ենք նրանց դատական գործերին, ինչպես և բազմաթիվ այլ եվրոպական եկեղեցիներ։
Մենք դիմում ենք Հայաստանի իշխանություններին՝ պահպանելու Հայաստանի բազմադարյա քրիստոնեական ավանդույթը և ապահովելու, որ երկխոսությունը, իրավական վստահությունը և հիմնարար ազատությունների հանդեպ հարգանքը շարունակեն մնալ հայկական հասարակության ուղենիշ արժեքներ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Совет Церквей Дании выступил с заявлением, адресованным премьер-министру Армении Николу Пашиняну, в котором выразил глубокую обеспокоенность в связи с арестом нескольких епископов Армянской Апостольской Церкви (ААЦ). В заявлении подчеркивается, что Совет внимательно следит за развитием ситуации в Армении, передает Aysor.am .
Отмечается, что Армянская Апостольская Церковь является одним из ключевых столпов армянской культуры и истории.
«Совет Церквей Дании с большим вниманием следит за происходящим в Армении, в частности за арестом нескольких епископов Армянской Апостольской Церкви. ААЦ — наша сестринская церковь, а Армянская Церковь в Дании является членом нашего Совета», — говорится в заявлении.
Совет выразил серьёзную обеспокоенность тем, что в Армении, по-видимому, нарушаются фундаментальные права человека. Свобода мысли, совести и религии — это основополагающие права, защищённые международными конвенциями, включая Европейскую конвенцию по правам человека и Всеобщую декларацию прав человека ООН, к которым присоединилась и Армения.
Совет подчеркнул, что ААЦ как историческая церковь должна пользоваться уважением за свою общественную роль и иметь возможность свободно осуществлять свою деятельность в рамках закона. Он решительно призвал, чтобы все юридические действия в отношении церковных лидеров, особенно четырёх находящихся под арестом епископов, проводились в полном соответствии с принципами верховенства права, соразмерности и свободы вероисповедания. Совет также отметил, что за этими делами внимательно следят и многие другие европейские церкви.
«Мы обращаемся к властям Армении с призывом сохранить вековые христианские традиции страны и обеспечить, чтобы диалог, правовая уверенность и уважение к основополагающим свободам оставались руководящими принципами армянского общества», — отмечается в заявлении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян и епископы, требующие отставки Католикоса, выступили с совместным заявлением, призвав к реформированию ААЦ. Пашинян зачитал текст заявления в прямом эфире на Facebook, после чего поддержавшие его епископы и архиепископы поставили свои подписи.
Премьер также сообщил о формировании координационного совета, которому поручена организация реформ в Церкви. Пополнение совета возможно только на основе единогласного решения.