Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «3+3» ձևաչափով Հարավային Կովկասին առնչվող ԱԳ նախարարների երրորդ հանդիպումը ներկայումս նախապատրաստական փուլում է: Այդ մասին նա ասել է թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Արդեն տեղի է ունեցել 2 նախարարական հանդիպում, այժմ նախապատրաստվում է 3-րդը: Մեր վրացի հարևանները դեռևս ձեռնպահ են մնում մասնակցությունից, սակայն, մենք միշտ ընդգծում ենք, որ դուռը նրանց համար բաց է»,-ասել է նա, գրում է Minval.az-ը:
Լավրովը միաժամանակ ընդգծել է նախաձեռնությանը Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի ակտիվ աջակցությունը։ Նրա խոսքով՝ ձևաչափն ունի մեծ նշանակություն, քանի որ բոլոր մասնակիցները հարևան երկրներ են Հարավային Կովկասում, իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանը եղել են «3+3» հարթակի ստեղծման գլխավոր նախաձեռնողները։
«3+3» ձևաչափի մասնակից երկրներն են ՀՀ–ն, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Թոււրքիան և Իրանը։ Թեև Վրաստանն էլ է մասնակից համարվում, սակայն, հրաժարվում է մասնակցել նման ձևաչափով հանդիպումներից։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью турецким СМИ сообщил, что третий раунд встречи министров иностранных дел в рамках формата «3+3», посвящённого региону Южного Кавказа, находится на стадии подготовки.
«Уже состоялось два министерских раунда, сейчас готовится третий. Наши грузинские соседи пока воздерживаются от участия, но мы всегда подчёркиваем, что дверь для них остаётся открытой», — сказал он, передаёт Minval.az .
Лавров также отметил активную поддержку инициативы со стороны главы МИД Турции Хакана Фидана. По его словам, формат имеет важное значение, поскольку все участники являются соседями в Южном Кавказе, а Турция и Азербайджан выступили главными инициаторами платформы «3+3».
Участниками формата «3+3» являются Армения, Азербайджан, Россия, Турция и Иран. Грузия, несмотря на статус участника, отказывается принимать участие во встречах в подобном формате.