Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «3+3» ձևաչափով Հարավային Կովկասին առնչվող ԱԳ նախարարների երրորդ հանդիպումը ներկայումս նախապատրաստական փուլում է: Այդ մասին նա ասել է թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Արդեն տեղի է ունեցել 2 նախարարական հանդիպում, այժմ նախապատրաստվում է 3-րդը: Մեր վրացի հարևանները դեռևս ձեռնպահ են մնում մասնակցությունից, սակայն, մենք միշտ ընդգծում ենք, որ դուռը նրանց համար բաց է»,-ասել է նա, գրում է Minval.az-ը:
Լավրովը միաժամանակ ընդգծել է նախաձեռնությանը Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի ակտիվ աջակցությունը։ Նրա խոսքով՝ ձևաչափն ունի մեծ նշանակություն, քանի որ բոլոր մասնակիցները հարևան երկրներ են Հարավային Կովկասում, իսկ Թուրքիան և Ադրբեջանը եղել են «3+3» հարթակի ստեղծման գլխավոր նախաձեռնողները։
«3+3» ձևաչափի մասնակից երկրներն են ՀՀ–ն, Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Թոււրքիան և Իրանը։ Թեև Վրաստանն էլ է մասնակից համարվում, սակայն, հրաժարվում է մասնակցել նման ձևաչափով հանդիպումներից։

30 January 2026 - 08:55 AMT
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has announced that the third ministerial meeting within the “3+3” format, focused on South Caucasus regional issues, is currently in preparation. He made the statement in an interview with Turkish media.
“There have already been two ministerial meetings; now the third is being prepared. Our Georgian neighbors continue to refrain from participating, but we always emphasize that the door remains open for them,” Lavrov said, as reported by Minval.az .
He also highlighted Turkish Foreign Minister Hakan Fidan’s active support of the initiative. Lavrov noted the significance of the format, given that all participating states are neighbors in the South Caucasus, and that Turkey and Azerbaijan were among the main initiators of the 3+3 platform.
Participants in the 3+3 format include Armenia, Azerbaijan, Russia, Turkey, and Iran. While Georgia is formally considered a participant, it has so far refused to join such meetings.