30 Հունվար 2026 - 09:38 AMT
ՌԴ ԱԳՆ եվրոպական խնդիրների դեպարտամենտի տնօրեն Վլադիսլավ Մասլեննիկովը, անդրադառնալով ԵՄ-ին մերձենալու Հայաստանի մտադրութանը, նշել է, որ Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների ինքնիշխան իրավունքին: Նա հույս է հայտնել, որ հայկական կողմը գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագ մերձեցման հնարավոր բացասական հետևանքները:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն կարող է համերաշխություն պահանջել Հայաստանից՝ ՌԴ դեմ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հայաստանի ղեկավարությունը միանշանակ ցույց է տվել իր շահագրգռվածությունը Եվրամիության հետ առավելագույն մերձեցման հարցում։ Այդ ջանքերի շրջանակում 2025 թվականի ապրիլին երկրի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքը, որը մինչ այդ հաստատվել էր խորհրդարանի կողմից։
Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների ինքնիշխան իրավունքին՝ մասնակցելու ինտեգրացիոն միություններին, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ ստանալու ու սեփական ժողովրդի բարեկեցությունը բարձրացնելու ձգտումներին։ Սակայն՝ Բրյուսելի ռազմավարական հակառուսական կուրսի և Եվրամիության՝ ագրեսիվ ռազմական-քաղաքական բլոկի վերածվելու գործընթացի ֆոնին, ԵՄ-ին անդամակցելու ՀՀ ձգտումը չէր կարող չհարուցել մեր մտահոգությունը։
Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը, որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր, գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագ մերձեցման հնարավոր բացասական հետևանքները ինչպես մեր դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների համար»,-ասել է նա:
Մասլեննիկովն ասել է, որ միաժամանակ ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամակցությունը սկզբունքորեն հնարավոր չէ։
«Արդեն հիմա Բրյուսելն ակտիվորեն պարտադրում է Երևանին անցում իր չափանիշներին՝ հաշվի չառնելով այս անդրկովկասյան հանրապետության ԵԱՏՄ անդամ լինելը և այդ առնչությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Ավելին, ինչ-որ փուլում Բրյուսելը յուրաքանչյուր թեկնածու երկրից սկսում է պահանջել արտաքին քաղաքականության գծով լիակատար համերաշխություն, որն այս պահին հստակ հակառուսական ուղղվածություն ունի։ Հուսով եմ՝ Երևանում գիտակցում են նաև, որ Բրյուսելի բոլոր պահանջների կատարումը դեռևս չի երաշխավորում անդամակցություն ԵՄ-ին։
Այս հանգամանքը լավ է ցույց տալիս Արևմտյան Բալկանների երկրների օրինակը, որոնք արդեն տասնամյակներ շարունակ սպասում են Եվրամիության «հերթում»՝ (Ալբանիան՝ 2000-ից, Հյուսիսային Մակեդոնիան՝ 2004-ից, Չեռնոգորիան՝ 2008-ից, Սերբիան՝ 2009-ից), կատարելով եվրաբյուրոկրատների խիստ պահանջները, որոնք հաճախ մեծապես ոչ ժողովրդական են, սակայն այդպես էլ չեն մոտենում իրենց «եվրախնձորի» իրագործմանը»,-ասել է Մասլեննիկովը:
Նա հավելել է, որ չպետք է մոռանալ, որ իրականում ԵՄ-ին անդամակցելը, հատկապես նրա ներկա վիճակը հաշվի առնելով, թեկնածու երկրներին բարեկեցություն չի երաշխավորում։ Նա բերել է Բալթյան երկրների օրինակը, որոնց ԵՄ կազմում գտնվելու 20-ամյակի շրջանակում նշված տնտեսական և ժողովրդագրական տվյալները, մեղմ ասած, տպավորիչ չեն։

30 Январь 2026 - 09:55 AMT
Директор департамента общеевропейского сотрудничества МИД РФ Владислав Масленников, комментируя стремление Армении к сближению с Евросоюзом, заявил, что Россия с уважением относится к суверенному выбору других государств, однако надеется, что армянская сторона осознаёт возможные негативные последствия ускоренной евроинтеграции. Об этом сообщает ТАСС.
Он подчеркнул: «ЕС может потребовать от Армении политической солидарности против России.»
«Руководство Армении чётко продемонстрировало заинтересованность в максимальном сближении с ЕС. В рамках этих усилий в апреле 2025 года президент Ваагн Хачатурян подписал закон «О начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому союзу», ранее одобренный парламентом», — отметил Масленников.
По его словам, несмотря на уважение к праву стран на участие в интеграционных объединениях, членство Армении в ЕАЭС накладывает определённые обязательства, которые вступают в противоречие с курсом ЕС. Брюссель всё чаще воспринимается как антироссийский блок с агрессивным военным уклоном.
«Мы ожидаем, что Армения, как член ЕАЭС, осознаёт негативные последствия ускоренного сближения с ЕС как для наших союзнических отношений, так и для интеграционных процессов на постсоветском пространстве», — заявил дипломат.
Он добавил, что членство в ЕАЭС и ЕС одновременно в принципе невозможно.
«Брюссель уже активно навязывает Еревану переход на свои стандарты, не учитывая обязательства Армении перед ЕАЭС. На определённом этапе от стран-кандидатов ЕС начинает требовать полной солидарности в вопросах внешней политики, которая сейчас носит явно антироссийский характер. Надеюсь, в Ереване также понимают, что даже полное выполнение требований Брюсселя не гарантирует вступления в ЕС», — заявил он.
Масленников привёл пример стран Западных Балкан — Албании (с 2000 года), Северной Македонии (с 2004), Черногории (с 2008) и Сербии (с 2009), которые, несмотря на выполнение жёстких требований, десятилетиями остаются в «очереди» на вступление в ЕС.
Также он отметил, что вступление в ЕС не означает автоматического процветания. В качестве примера он упомянул страны Балтии, где спустя 20 лет членства в ЕС экономические и демографические показатели «мягко говоря, не впечатляют».
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам 6-го заседания Совета партнёрства ЕС–Армения был подписан стратегический документ. Его подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.