30 Հունվար 2026 - 09:38 AMT
ՌԴ ԱԳՆ եվրոպական խնդիրների դեպարտամենտի տնօրեն Վլադիսլավ Մասլեննիկովը, անդրադառնալով ԵՄ-ին մերձենալու Հայաստանի մտադրութանը, նշել է, որ Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների ինքնիշխան իրավունքին: Նա հույս է հայտնել, որ հայկական կողմը գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագ մերձեցման հնարավոր բացասական հետևանքները:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն կարող է համերաշխություն պահանջել Հայաստանից՝ ՌԴ դեմ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հայաստանի ղեկավարությունը միանշանակ ցույց է տվել իր շահագրգռվածությունը Եվրամիության հետ առավելագույն մերձեցման հարցում։ Այդ ջանքերի շրջանակում 2025 թվականի ապրիլին երկրի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը միանալու գործընթաց սկսելու մասին» օրենքը, որը մինչ այդ հաստատվել էր խորհրդարանի կողմից։
Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում այլ պետությունների ինքնիշխան իրավունքին՝ մասնակցելու ինտեգրացիոն միություններին, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններ ստանալու ու սեփական ժողովրդի բարեկեցությունը բարձրացնելու ձգտումներին։ Սակայն՝ Բրյուսելի ռազմավարական հակառուսական կուրսի և Եվրամիության՝ ագրեսիվ ռազմական-քաղաքական բլոկի վերածվելու գործընթացի ֆոնին, ԵՄ-ին անդամակցելու ՀՀ ձգտումը չէր կարող չհարուցել մեր մտահոգությունը։
Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը, որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր, գիտակցում է Բրյուսելի հետ արագ մերձեցման հնարավոր բացասական հետևանքները ինչպես մեր դաշնակցային հարաբերությունների, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների համար»,-ասել է նա:
Մասլեննիկովն ասել է, որ միաժամանակ ԵԱՏՄ և ԵՄ անդամակցությունը սկզբունքորեն հնարավոր չէ։
«Արդեն հիմա Բրյուսելն ակտիվորեն պարտադրում է Երևանին անցում իր չափանիշներին՝ հաշվի չառնելով այս անդրկովկասյան հանրապետության ԵԱՏՄ անդամ լինելը և այդ առնչությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Ավելին, ինչ-որ փուլում Բրյուսելը յուրաքանչյուր թեկնածու երկրից սկսում է պահանջել արտաքին քաղաքականության գծով լիակատար համերաշխություն, որն այս պահին հստակ հակառուսական ուղղվածություն ունի։ Հուսով եմ՝ Երևանում գիտակցում են նաև, որ Բրյուսելի բոլոր պահանջների կատարումը դեռևս չի երաշխավորում անդամակցություն ԵՄ-ին։
Այս հանգամանքը լավ է ցույց տալիս Արևմտյան Բալկանների երկրների օրինակը, որոնք արդեն տասնամյակներ շարունակ սպասում են Եվրամիության «հերթում»՝ (Ալբանիան՝ 2000-ից, Հյուսիսային Մակեդոնիան՝ 2004-ից, Չեռնոգորիան՝ 2008-ից, Սերբիան՝ 2009-ից), կատարելով եվրաբյուրոկրատների խիստ պահանջները, որոնք հաճախ մեծապես ոչ ժողովրդական են, սակայն այդպես էլ չեն մոտենում իրենց «եվրախնձորի» իրագործմանը»,-ասել է Մասլեննիկովը:
Նա հավելել է, որ չպետք է մոռանալ, որ իրականում ԵՄ-ին անդամակցելը, հատկապես նրա ներկա վիճակը հաշվի առնելով, թեկնածու երկրներին բարեկեցություն չի երաշխավորում։ Նա բերել է Բալթյան երկրների օրինակը, որոնց ԵՄ կազմում գտնվելու 20-ամյակի շրջանակում նշված տնտեսական և ժողովրդագրական տվյալները, մեղմ ասած, տպավորիչ չեն։

30 January 2026 - 09:54 AMT
Vladislav Maslennikov, Director of the European Affairs Department at the Russian Ministry of Foreign Affairs, commented on Armenia’s intent to move closer to the European Union, stressing that while Russia respects the sovereign rights of other nations, it hopes Yerevan is aware of the possible negative consequences of accelerated integration with Brussels. His comments were reported by TASS.
Maslennikov warned that “the EU may eventually demand political alignment from Armenia against Russia.”
“Armenian leadership has clearly shown its interest in maximum rapprochement with the EU. Within this effort, in April 2025, President Vahagn Khachaturyan signed the law ‘On initiating the process of Armenia’s accession to the European Union,’ previously approved by parliament,” he stated.
While affirming Russia’s respect for countries’ rights to pursue integration and economic development, Maslennikov said that Armenia’s EU aspirations are concerning in light of Brussels' anti-Russian stance and the bloc’s ongoing transformation into an aggressive military-political alliance.
He argued that, as a member of the Eurasian Economic Union (EEU), Armenia should be aware of how fast-track alignment with Brussels could negatively affect both bilateral ties with Russia and broader post-Soviet integration.
Maslennikov also stated that simultaneous membership in both the EEU and EU is fundamentally impossible.
“Brussels is already pushing Yerevan to adopt its standards, disregarding Armenia’s EEU obligations. Eventually, the EU begins requiring total foreign policy alignment from candidates, and at this stage, that policy is clearly anti-Russian. I hope Yerevan understands that complying with Brussels’ demands does not guarantee EU membership,” he added.
He pointed to the example of the Western Balkans — Albania (since 2000), North Macedonia (since 2004), Montenegro (since 2008), and Serbia (since 2009), which have waited decades for EU accession despite meeting strict and often unpopular conditions.
Maslennikov also questioned whether EU membership brings prosperity, citing Baltic countries’ underwhelming economic and demographic data 20 years after joining the Union.
On December 2, 2025, Armenia and the EU signed a strategic partnership agenda in Brussels during the 6th Armenia-EU Partnership Council session. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas.