Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մեկնաբանել է ԵՄ Խորհրդի կողմից Հայաստանին 20 միլիոն եվրոյի աջակցության վերաբերյալ որոշումը, որը կայացվել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում։
«Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի այս օգնության միջոցառումը ևս մեկ քայլ է դեպի ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում ավելի սերտ համագործակցություն: Այս միջոցառմամբ ԵՄ-ն ցույց է տալիս իր հանձնառությունը՝ շարունակելու աջակցել Հայաստանի դիմադրողականությանը, որը նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը, խաղաղությանը և անվտանգությանը»,- նշել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ըստ ԵՄ Խորհրդի՝ աջակցության միջոցառումը կնպաստի Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը և կխթանի զինված ուժերի փոխգործունակությունը, ինչը հնարավորություն կընձեռի ապագայում մասնակցել միջազգային ռազմական առաքելությունների և գործողությունների՝ այդ թվում Եվրամիության նախաձեռնությամբ իրականացվող ծրագրերին։
ԵՄ-ն ընդգծել է նաև իր հանձնառությունը՝ խորացնելու համապարփակ քաղաքական և տնտեսական գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հիմնվելով ԵՄ-ՀՀ նոր ռազմավարական օրակարգի սկզբունքների վրա։
ԵՄ Խորհուրդն ընդունել է որոշում, որի համաձայն՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին կհատկացվի 20 միլիոն եվրո։ Այս աջակցությունը միտված է Հայաստանի զինված ուժերի լոգիստիկ կարողությունների բարելավմանը՝ հատկապես քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության նպատակով ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում։

30 January 2026 - 10:13 AMT
High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas welcomed the EU Council’s decision to provide €20 million in support to Armenia through the European Peace Facility (EPF).
“This assistance measure under the European Peace Facility is another step toward closer security and defense cooperation between the EU and Armenia. Through this initiative, the EU reaffirms its commitment to enhancing Armenia’s resilience, which contributes to regional stability, peace, and security,” she said, as reported by Armenpress.
According to the EU Council, the assistance will help strengthen Armenia’s resilience and enhance the interoperability of its armed forces, facilitating future participation in international military missions and EU-led operations.
The EU also reaffirmed its commitment to deepening comprehensive political and economic ties with Armenia, based on the principles outlined in the new EU–Armenia Strategic Agenda.
The EU Council approved a €20 million allocation under the EPF to improve the logistical capabilities of Armenia’s armed forces, particularly in crisis and emergency situations related to civilian protection.