Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մեկնաբանել է ԵՄ Խորհրդի կողմից Հայաստանին 20 միլիոն եվրոյի աջակցության վերաբերյալ որոշումը, որը կայացվել է Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում։
«Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի այս օգնության միջոցառումը ևս մեկ քայլ է դեպի ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում ավելի սերտ համագործակցություն: Այս միջոցառմամբ ԵՄ-ն ցույց է տալիս իր հանձնառությունը՝ շարունակելու աջակցել Հայաստանի դիմադրողականությանը, որը նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությանը, խաղաղությանը և անվտանգությանը»,- նշել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ըստ ԵՄ Խորհրդի՝ աջակցության միջոցառումը կնպաստի Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը և կխթանի զինված ուժերի փոխգործունակությունը, ինչը հնարավորություն կընձեռի ապագայում մասնակցել միջազգային ռազմական առաքելությունների և գործողությունների՝ այդ թվում Եվրամիության նախաձեռնությամբ իրականացվող ծրագրերին։
ԵՄ-ն ընդգծել է նաև իր հանձնառությունը՝ խորացնելու համապարփակ քաղաքական և տնտեսական գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հիմնվելով ԵՄ-ՀՀ նոր ռազմավարական օրակարգի սկզբունքների վրա։
ԵՄ Խորհուրդն ընդունել է որոշում, որի համաձայն՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին կհատկացվի 20 միլիոն եվրո։ Այս աջակցությունը միտված է Հայաստանի զինված ուժերի լոգիստիկ կարողությունների բարելավմանը՝ հատկապես քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության նպատակով ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում։

Высокий представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас прокомментировала решение Совета ЕС о выделении Армении 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира (EPF).
«Это мероприятие в рамках Европейского фонда мира — ещё один шаг к более тесному сотрудничеству ЕС и Армении в области безопасности и обороны. Этим шагом ЕС подтверждает свою приверженность поддержке устойчивости Армении, что способствует стабильности, миру и безопасности во всём регионе», — отметила Каллас, передаёт «Арменпресс».
Согласно заявлению Совета ЕС, выделенные средства будут способствовать повышению устойчивости Армении и укреплению совместимости вооружённых сил, что откроет путь для участия страны в международных военных миссиях и операциях под эгидой ЕС.
ЕС также подтвердил свою готовность углублять всестороннее политическое и экономическое партнёрство с Арменией на основе нового стратегического повестки дня ЕС–Армения.
Совет ЕС принял решение о предоставлении Армении 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира. Эти средства направлены на улучшение логистических возможностей армянских вооружённых сил, особенно в сфере защиты гражданского населения в условиях кризиса и чрезвычайных ситуаций.