30 Հունվար 2026 - 10:12 AMT
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 9.1 տոկոսով։
Արդյունաբերության ոլորտում գրանցվել է 4.7 տոկոս աճ՝ ընդհանուր արտադրանքի ծավալը կազմել է 3 տրլն 327 մլրդ 745.1 մլն դրամ։ Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքը հունվար-դեկտեմբերին աճել է 5.6 տոկոսով՝ հասնելով 1 տրլն 57 մլրդ 224 մլն դրամի, հայտնում է Արմենպրեսը:
Շինարարության ոլորտում արձանագրվել է ամենամեծ աճը՝ 20.2 տոկոս։ Տարեկան ծավալը կազմել է 810 մլրդ 676.1 մլն դրամ։ Առևտրի շրջանառությունը բարձրացել է 3 տոկոսով՝ կազմելով 6 տրլն 789 մլրդ 902.9 մլն դրամ։
Մատուցված ծառայությունների ծավալը տարվա ընթացքում աճել է 10.5 տոկոսով՝ հասնելով 4 տրլն 89 մլրդ 742.4 մլն դրամի։
Նշված ժամանակահատվածում սպառողական գների ինդեքսը բարձրացել է 3.3 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 3.8 տոկոսով։ Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալները ավելացել են 3.4 տոկոսով։
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը տարվա ընթացքում աճել է 5.6 տոկոսով՝ կազմելով 303 հազար 140 դրամ։ Պետական հատվածում միջին աշխատավարձը հասել է 239 հազար 369 դրամ՝ աճելով 6.5 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում՝ 327 հազար 604 դրամ՝ 5.1 տոկոս աճով։
Միևնույն ժամանակ, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025-ին նվազել է 29 տոկոսով՝ կազմելով 21 մլրդ 430.3 մլն դոլար։ Արտահանումը կրճատվել է 36.1 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 23.6 տոկոսով։
Դրամի միջին փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կազմել է 387.01 դրամ։
Հայաստանից արտահանման ծավալները 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կրճատվել են 40.6 տոկոսով՝ կազմելով 7 մլրդ 349 մլն 13.6 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Ընդհանուր առմամբ, արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 18 մլրդ 908 մլն 366.3 հազար դոլար՝ 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ նվազելով 33.2 տոկոսով։ Ներմուծումը նույնպես անկում է ապրել՝ 27.4 տոկոսով՝ հասնելով 11 մլրդ 559 մլն 352.7 հազար դոլարի։

Armenia's economic activity rose by 9.1% in 2025 compared to the previous year, according to official data released by the Statistical Committee of the Republic of Armenia.
The industrial sector expanded by 4.7%, reaching a total production volume of 3 trillion 327 billion 745.1 million drams. Agricultural gross output rose by 5.6% from January to December, amounting to 1 trillion 57 billion 224 million drams, Armenpress reports.
Construction recorded the highest growth among sectors, increasing by 20.2% to a total of 810 billion 676.1 million drams. Trade turnover grew by 3% to 6 trillion 789 billion 902.9 million drams.
The volume of services provided rose by 10.5% during the year, totaling 4 trillion 89 billion 742.4 million drams.
During the same period, the consumer price index increased by 3.3%, and the industrial product price index rose by 3.8%. Electricity production grew by 3.4%.
The average nominal monthly wage increased by 5.6%, reaching 303,140 drams. In the public sector, average salaries rose by 6.5% to 239,369 drams, while in the private sector they grew by 5.1%, reaching 327,604 drams.
Meanwhile, foreign trade volume fell by 29% in 2025, totaling $21 billion 430.3 million. Exports dropped by 36.1%, while imports decreased by 23.6%.
The average exchange rate of the dram against the U.S. dollar was 387.01 drams.
In January–November 2025, Armenian exports fell by 40.6%, totaling $7 billion 349 million 13.6 thousand. These figures were published by the Statistical Committee of Armenia.
Overall, foreign trade turnover stood at $18 billion 908 million 366.3 thousand, a 33.2% decrease compared to the same period in 2024. Imports also declined by 27.4%, reaching $11 billion 559 million 352.7 thousand.