30 Հունվար 2026 - 10:12 AMT
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին Հայաստանի տնտեսական ակտիվությունը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 9.1 տոկոսով։
Արդյունաբերության ոլորտում գրանցվել է 4.7 տոկոս աճ՝ ընդհանուր արտադրանքի ծավալը կազմել է 3 տրլն 327 մլրդ 745.1 մլն դրամ։ Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքը հունվար-դեկտեմբերին աճել է 5.6 տոկոսով՝ հասնելով 1 տրլն 57 մլրդ 224 մլն դրամի, հայտնում է Արմենպրեսը:
Շինարարության ոլորտում արձանագրվել է ամենամեծ աճը՝ 20.2 տոկոս։ Տարեկան ծավալը կազմել է 810 մլրդ 676.1 մլն դրամ։ Առևտրի շրջանառությունը բարձրացել է 3 տոկոսով՝ կազմելով 6 տրլն 789 մլրդ 902.9 մլն դրամ։
Մատուցված ծառայությունների ծավալը տարվա ընթացքում աճել է 10.5 տոկոսով՝ հասնելով 4 տրլն 89 մլրդ 742.4 մլն դրամի։
Նշված ժամանակահատվածում սպառողական գների ինդեքսը բարձրացել է 3.3 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 3.8 տոկոսով։ Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալները ավելացել են 3.4 տոկոսով։
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը տարվա ընթացքում աճել է 5.6 տոկոսով՝ կազմելով 303 հազար 140 դրամ։ Պետական հատվածում միջին աշխատավարձը հասել է 239 հազար 369 դրամ՝ աճելով 6.5 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում՝ 327 հազար 604 դրամ՝ 5.1 տոկոս աճով։
Միևնույն ժամանակ, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025-ին նվազել է 29 տոկոսով՝ կազմելով 21 մլրդ 430.3 մլն դոլար։ Արտահանումը կրճատվել է 36.1 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 23.6 տոկոսով։
Դրամի միջին փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կազմել է 387.01 դրամ։
Հայաստանից արտահանման ծավալները 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կրճատվել են 40.6 տոկոսով՝ կազմելով 7 մլրդ 349 մլն 13.6 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս տվյալները հրապարակել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Ընդհանուր առմամբ, արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 18 մլրդ 908 մլն 366.3 հազար դոլար՝ 2024-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ նվազելով 33.2 տոկոսով։ Ներմուծումը նույնպես անկում է ապրել՝ 27.4 տոկոսով՝ հասնելով 11 մլրդ 559 մլն 352.7 հազար դոլարի։

Согласно официальным данным, опубликованным Статистическим комитетом Республики Армения, в 2025 году экономическая активность страны увеличилась на 9,1% по сравнению с предыдущим годом.
Объем промышленного производства вырос на 4,7% и составил 3 трлн 327 млрд 745,1 млн драмов. Валовой выпуск сельского хозяйства за январь-декабрь увеличился на 5,6% до 1 трлн 57 млрд 224 млн драмов, сообщает «Арменпресс».
Наибольший рост зафиксирован в строительной сфере — на 20,2%, годовой объем составил 810 млрд 676,1 млн драмов. Торговый оборот увеличился на 3% и составил 6 трлн 789 млрд 902,9 млн драмов.
Объем оказанных услуг вырос за год на 10,5%, достигнув 4 трлн 89 млрд 742,4 млн драмов.
За указанный период индекс потребительских цен вырос на 3,3%, индекс цен на промышленную продукцию — на 3,8%. Объем производства электроэнергии увеличился на 3,4%.
Средняя номинальная месячная заработная плата в течение года выросла на 5,6% и составила 303 140 драмов. В государственном секторе средняя зарплата выросла на 6,5% до 239 369 драмов, в частном — на 5,1% до 327 604 драмов.
В то же время объем внешней торговли в 2025 году снизился на 29% и составил 21 млрд 430,3 млн долларов. Экспорт сократился на 36,1%, импорт — на 23,6%.
Средний обменный курс драма к доллару США составил 387,01 драма.
В январе-ноябре 2025 года объем экспорта из Армении сократился на 40,6% и составил 7 млрд 349 млн 13,6 тыс. долларов. Эти данные обнародовал Статкомитет Армении.
В целом объем внешней торговли составил 18 млрд 908 млн 366,3 тыс. долларов, что на 33,2% меньше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Импорт также снизился — на 27,4%, до 11 млрд 559 млн 352,7 тыс. долларов.