31 Հունվար 2026 - 08:56 AMT
ՀԷՑ-ի ժամանակավոր ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարել է, որ «Վարդաշեն» ենթակայանում մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած վթարի հետաքննության նպատակով ձևավորված երկու հանձնաժողովներից բացի, ստեղծվել է ևս մեկ աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ՀՀ տարածքում ՀԷՑ-ի շահագործման ներքո գտնվող 110/35 կՎ 322 ենթակայանում անցկացնել համալիր ստուգումներ՝ պարզելու հրատապ և միջնաժամկետ լուծումներ պահանջող խնդիրները։
Պետրոսյանը շեշտել է, որ ստուգումների արդյունքում առաջացած պատկերը հույս չի ներշնչում․ ենթակայանների մեծ մասը գտնվում է մաշված, տեխնիկապես խարխուլ և բարոյապես հնացած վիճակում։
Խումբը արդեն այցելել է 222 ենթակայան և կազմել առկա խնդիրների գույքագրումը, իսկ մնացած 100 ենթակայաններում ստուգումները նախատեսվում են ավարտին հասցնել առաջիկա 10-12 օրում։
«Պատկերը, որը մեզ հայտնի դարձավ ստուգայցերի արդյունքում, ցավով եմ նշում, սակայն մեղմ ասած՝ հուսադրող չեն, եւ այս ուղղությամբ եւս, կարծես, նոր «պանդորայի արկղ ենք բացել». ահռելի անելիք եւ աստղաբաշխական բյուջե է ենթադրում այսչափ մաշված, խարխուլ եւ բարոյապես հնացած ենթակառուցվածքների նորացման աշխատանքները, որն անխուսափելիորեն պարտավոր ենք իրականացնելու ամենակարճ ժամկետներում, որպեսզի բաշխման ցանցի վատթար վիճակով պայմանավորված՝ մեր Պետությունը տեսանելի ապագայում որեւէ պարագայում չունենա էներգետիկ հնարավոր ճգնաժամեր»,-ասվում է գրառման մեջ:

Romanos Petrosyan, the interim head of Electric Networks of Armenia (ENA), stated that alongside two commissions investigating last month's Vardashen substation accident, a new working group has been formed to inspect 322 ENA-operated 110/35 kV substations across Armenia. The aim is to identify both urgent and mid-term infrastructure needs.
Petrosyan stated that the initial inspection results are troubling. “Most substations are worn down, structurally unsound, and outdated,” he said.
So far, the working group has visited 222 substations, compiling an inventory of existing problems. The remaining 100 substations will be inspected over the next 10–12 days.
“The picture revealed by these inspections, I say with regret, is far from promising. We’ve essentially opened a new ‘Pandora’s box.’ The extent of wear and tear demands enormous work and astronomical funding to upgrade this infrastructure. But this must be done in the shortest time possible to ensure the country avoids any potential energy crisis due to the declining state of the distribution network,” he wrote.
On July 18, Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) announced that Romanos Petrosyan, formerly with the State Oversight Service, was appointed interim manager of ENA. The PSRC launched a proceeding based on a government report.
The regulator also revoked the operating license of Tashir Capital, previously managing ENA. Following the license termination, the PSRC will negotiate property transfer terms with the company’s board over the next three months. If no agreement is reached, the state may claim ownership on the grounds of public interest.