31 Հունվար 2026 - 08:56 AMT
ՀԷՑ-ի ժամանակավոր ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարել է, որ «Վարդաշեն» ենթակայանում մեկ ամիս առաջ տեղի ունեցած վթարի հետաքննության նպատակով ձևավորված երկու հանձնաժողովներից բացի, ստեղծվել է ևս մեկ աշխատանքային խումբ, որի նպատակն է ՀՀ տարածքում ՀԷՑ-ի շահագործման ներքո գտնվող 110/35 կՎ 322 ենթակայանում անցկացնել համալիր ստուգումներ՝ պարզելու հրատապ և միջնաժամկետ լուծումներ պահանջող խնդիրները։
Պետրոսյանը շեշտել է, որ ստուգումների արդյունքում առաջացած պատկերը հույս չի ներշնչում․ ենթակայանների մեծ մասը գտնվում է մաշված, տեխնիկապես խարխուլ և բարոյապես հնացած վիճակում։
Խումբը արդեն այցելել է 222 ենթակայան և կազմել առկա խնդիրների գույքագրումը, իսկ մնացած 100 ենթակայաններում ստուգումները նախատեսվում են ավարտին հասցնել առաջիկա 10-12 օրում։
«Պատկերը, որը մեզ հայտնի դարձավ ստուգայցերի արդյունքում, ցավով եմ նշում, սակայն մեղմ ասած՝ հուսադրող չեն, եւ այս ուղղությամբ եւս, կարծես, նոր «պանդորայի արկղ ենք բացել». ահռելի անելիք եւ աստղաբաշխական բյուջե է ենթադրում այսչափ մաշված, խարխուլ եւ բարոյապես հնացած ենթակառուցվածքների նորացման աշխատանքները, որն անխուսափելիորեն պարտավոր ենք իրականացնելու ամենակարճ ժամկետներում, որպեսզի բաշխման ցանցի վատթար վիճակով պայմանավորված՝ մեր Պետությունը տեսանելի ապագայում որեւէ պարագայում չունենա էներգետիկ հնարավոր ճգնաժամեր»,-ասվում է գրառման մեջ:

31 Январь 2026 - 09:11 AMT
Временный руководитель компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) Романос Петросян сообщил, что помимо двух комиссий, созданных для расследования аварии на подстанции «Вардашен» месяц назад, сформирована ещё одна рабочая группа. Её задача — провести комплексную проверку 322 подстанций напряжением 110/35 кВ, находящихся в эксплуатации ЭСА по всей территории Армении, чтобы выявить проблемы, требующие срочного и среднесрочного решения.
По словам Петросяна, результаты первых проверок вызывают серьёзную обеспокоенность: «Большинство подстанций изношены, технически хрупки и устарели».
Рабочая группа уже осмотрела 222 подстанции и составила инвентаризацию выявленных проблем. Оставшиеся 100 планируется проверить в течение ближайших 10–12 дней.
«Картина, открывшаяся в ходе проверок, мягко говоря, неутешительна. Мы фактически открыли новый “ящик Пандоры”. Объём необходимой работы и предполагаемый бюджет астрономические. Однако модернизация столь изношенной и устаревшей инфраструктуры — это неотложная необходимость. Только так мы сможем избежать потенциального энергетического кризиса в обозримом будущем, вызванного состоянием распределительной сети», — написал он.
18 июля Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении сообщила, что Романос Петросян, ранее работавший в Службе государственного контроля, назначен временным управляющим ЭСА. Также начато производство по делу о деятельности компании на основании сообщения правительства.
КРОУ лишила «Ташир Капитал» лицензии на управление ЭСА. В течение трёх месяцев после решения о прекращении лицензии Комиссия будет вести переговоры с советом директоров компании по вопросу передачи прав собственности. В случае недостижения соглашения государство может изъять имущество на основании принципа приоритетного общественного интереса.