3 Փետրվար 2026 - 07:06 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսում ընթացող քննարկումներում ընդգրկված է 3 հիմնական բանաձև, որոնք wւղղված են Հայաստանի անվտանգության պաշտպանությանը և Ադրբեջանից հաշվետվություն պահանջելուն՝ իրականացված ցեղասպանական գործողությունների համար։ Այդ մասին ասել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի խոսնակ Եղիսաբեթ Չուլջյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Հայաստանում խաղաղությունը կարող է լինել միայն արդարության վրա։ Եթե դիմացդ երկիր է, որը շարունակում է ցեղասպանական գործողությունները, շարունակում է Երևանը ադրբեջանական հայտարարել, շարունակում է զորք պահել Հայաստանի տարածքներում, ապա երկարատև խաղաղությունն անկարելի է»,- ասել է նա:
Չուլջյանի խոսքով՝ ներկայացված բանաձևերն ուղղված են միաժամանակ մի քանի առանցքային նպատակների. դադարեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական աջակցությունը Ադրբեջանին, արագացնել ռազմագերիների վերադարձի գործընթացը, երաշխավորել Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը, ինչպես նաև քննարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը:
«Այս բանաձևերը զորակցություն ունեն թե՛ դեմոկրատ, թե՛ հանրապետական կոնգրեսականների կողմից»,- ասել է խոսնակը։
Նշված ուղղությամբ վերջին լուրջ քայլերից է 2025-ի օգոստոսին ԱՄՆ Կոնգրեսի ավելի քան 80 անդամների կողմից Սպիտակ տանը հղած նամակը, որտեղ պահանջ է դրվել՝ ռազմագերիների խնդիրը դարձնել առաջնահերթություն ԱՄՆ-ի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում:
«Սպիտակ տունը պատասխան նամակով հանմաձայնել է, որ հայ ռազմագերիների ազատման հարցը առաջնահերթություն է, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի վերադարձի հարցը շարունակվող բանակցությունների շրջանակում իրենք անհրաժեշտաբար առաջ են մղելու։ Մենք դա համարում ենք դրական քայլ, բայց աշխատանքը շարունակվում է»,- ընդգծել է Չուլջյանը։
Ըստ նրա՝ այս պահին Կոնգրեսում շրջանառության մեջ գտնվող հիմնական աշխատանքը կենտրոնացած է երեք բանաձևերի շուրջ՝ Հայաստանի անվտանգության ապահովում և Ադրբեջանի ագրեսիայի կանխում, Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի պաշտպանություն, 907-րդ բանաձևի ուժեղացում՝ Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը սահմանափակելու համար Բացի այդ, քննարկվում է նաև մեկ այլ նախաձեռնություն՝ կապված Հայոց ցեղասպանության թեմայի դասավանդման հետ։
«Հաջորդ շաբաթների ընթացքում մեր աշխատանքը էլ ավելի կընդլայնվի»,- եզրափակել է Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի խոսնակը։
Այն հարցին, թե որքանով է բարդացել վերջին տարիներին Հայ դատի հաձնախմբի աշխատանքը և արդյոք ճիշտ է, որ կա ծավալված արշավ Հայ դատի հանձնախմբի դեմ, Չոուլջյանն ասել է, որ արշավ միշտ էլ եղել է, վերջին տարիներին առավել շատ ՝ ընդգծելով, որ առաջիկա ամիսներին սպասվում է Հայ դատի դեմ հարձակումների և քարոզչական արշավների ակտիվացում։
«Հայաստանում ընտրությունները կմոտենան, կփորձեն հարվածել Դաշնակցությանը, և դրա հետ մեկտեղ՝ Հայ դատի հանձնախմբի դեմ արշավը կուժեղանա։ Բայց մենք շատ հստակ բացատրում ենք, թե ինչ խնդիրներ ենք տեսնում Հայաստգանի ու Ադրբեջանի շուրջ ծավալված այդ խաղաղության օրակարգի շուրւջ և, թե ինչու ենք մտահոգված ու որքան էլ դժվարացած լինի գործելն աշխատանքները շարունակվում են»,- նշել է նա։

В Конгрессе США находятся на рассмотрении три ключевые резолюции, направленные на защиту безопасности Армении и привлечение Азербайджана к ответственности за геноцидальные действия. Об этом сообщила пресс-секретарь Армянского национального комитета Америки Елисавет Чулджян, передает «Пастинфо».
«Мир в Армении возможен только на основе справедливости. Если перед вами государство, продолжающее совершать геноцидальные действия, называющее Ереван азербайджанским и удерживающее войска на армянской территории, то о долгосрочном мире говорить невозможно», — заявила она.
По словам Чулджян, резолюции направлены на достижение нескольких основных целей: прекращение военной помощи США Азербайджану, ускорение процесса возвращения армянских пленных, гарантирование права на возвращение для жителей Арцаха и рассмотрение возможности введения санкций против Азербайджана.
«Эти резолюции поддерживаются как демократами, так и республиканцами», — отметила пресс-секретарь.
Одним из последних значимых шагов в этом направлении стало письмо более чем 80 членов Конгресса в Белый дом, направленное в августе 2025 года. В нем содержался призыв сделать вопрос пленных приоритетом в отношениях между США и Азербайджаном.
«В ответном письме Белый дом согласился, что освобождение армянских военнопленных — приоритет, а также подтвердил, что вопрос возвращения жителей Арцаха будет продвигаться в рамках текущих переговоров. Мы расцениваем это как положительный шаг, но работа продолжается», — подчеркнула Чулджян.
По ее словам, в данный момент в Конгрессе основное внимание сосредоточено на трех резолюциях:
- обеспечение безопасности Армении и предотвращение агрессии со стороны Азербайджана;
- защита права на возвращение жителей Арцаха;
- усиление действия поправки 907 для ограничения военной помощи Азербайджану.
Дополнительно рассматривается инициатива, связанная с преподаванием темы Геноцида армян.
«В ближайшие недели наша деятельность значительно расширится», — заключила Чулджян.
Отвечая на вопрос, стало ли сложнее работать Армянскому национальному комитету в последние годы, и действительно ли против него развёрнута кампания, Чулджян подтвердила, что атаки происходили всегда, но в последние годы они усилились. По ее словам, в преддверии выборов в Армении ситуация усугубится.
«По мере приближения выборов в Армении усилятся попытки нанести удар по Дашнакцутюну, а вместе с этим возрастет давление на Армянский комитет. Однако мы чётко объясняем, в чём состоят проблемы, связанные с “повесткой мира” вокруг Армении и Азербайджана, почему мы обеспокоены. И несмотря на трудности, работа продолжается», — сказала она.