3 Փետրվար 2026 - 11:08 AMT
Հայաստանը երկաթգծի Իջևանի և Ախուրիկի հատվածների կառուցման շուրջ բանակցում է Ռուսաստանի հետ։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ վերահաստատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը։
Հունվարի 15-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր՝ ՀՀ կառավարությունն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը սեղմ ժամկետում կարձագանքի երկաթուղու՝ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա մի քանի հատվածների շտապ վերականգնման հարցին։ Խոսքը Իջևանի, Երասխի և Ախուրիկի հատվածների մասին է, որոնք 1980-ականների վերջից սկսած չեն շահագործվում։
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները ռուսական կողմի հետ, և մեր ընկալումն այնպիսին է, որ ձեր նշած հատվածների մասով իրենց հետ համատեղ ենք իրականացնելու աշխատանքը, այսինքն՝ իրենց միջոցով»,– ասել է Խուդաթյանը։
Դեռևս 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանը հայտնել էր, որ դիմել է Ռուսաստանին՝ խնդրելով սեղմ ժամկետներում արձագանքել երկաթուղու՝ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա միացվող հատվածների վերագործարկման հարցում։ Այս թեման արծարծվել է նաև դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում՝ Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման ընթացքում։
Հետագայում հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները համատեղ զննում են իրականացրել Երասխ–Սադարակ երկաթուղային ուղղությամբ՝ գնահատելու ենթակառուցվածքի տեխնիկական վիճակը։

Армения ведёт переговоры с Россией по вопросу восстановления железнодорожных участков Иджеван и Ахурян, подтвердил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, ссылаясь на заявление премьер-министра Никола Пашиняна.
«Наше понимание такое: по названным вами участкам работа будет проводиться совместно с российской стороной, то есть с их участием», — отметил Худатян.
15 января премьер-министр Пашинян заявил, что правительство Армении ожидает от России оперативного ответа по вопросу восстановления железнодорожных линий, ведущих к Азербайджану и Турции. Речь шла об участках Иджеван, Ерасх и Ахурян, которые не эксплуатируются с конца 1980-х годов.
Этот вопрос поднимался и на встрече Пашиняна с президентом Владимиром Путиным 22 декабря в Санкт-Петербурге.
Ранее стало известно, что представители Армении и Азербайджана провели совместный осмотр железной дороги по направлению Ерасх–Садарак для оценки её технического состояния.