3 Փետրվար 2026 - 11:08 AMT
Հայաստանը երկաթգծի Իջևանի և Ախուրիկի հատվածների կառուցման շուրջ բանակցում է Ռուսաստանի հետ։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ վերահաստատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը։
Հունվարի 15-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր՝ ՀՀ կառավարությունն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը սեղմ ժամկետում կարձագանքի երկաթուղու՝ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա մի քանի հատվածների շտապ վերականգնման հարցին։ Խոսքը Իջևանի, Երասխի և Ախուրիկի հատվածների մասին է, որոնք 1980-ականների վերջից սկսած չեն շահագործվում։
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները ռուսական կողմի հետ, և մեր ընկալումն այնպիսին է, որ ձեր նշած հատվածների մասով իրենց հետ համատեղ ենք իրականացնելու աշխատանքը, այսինքն՝ իրենց միջոցով»,– ասել է Խուդաթյանը։
Դեռևս 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ, վարչապետ Փաշինյանը հայտնել էր, որ դիմել է Ռուսաստանին՝ խնդրելով սեղմ ժամկետներում արձագանքել երկաթուղու՝ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա միացվող հատվածների վերագործարկման հարցում։ Այս թեման արծարծվել է նաև դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում՝ Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման ընթացքում։
Հետագայում հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները համատեղ զննում են իրականացրել Երասխ–Սադարակ երկաթուղային ուղղությամբ՝ գնահատելու ենթակառուցվածքի տեխնիկական վիճակը։

Armenia is negotiating with Russia on the reconstruction of the Ijevan and Akhuryan railway segments, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan said during a press briefing, reaffirming earlier remarks by Prime Minister Nikol Pashinyan.
“Our understanding is that the work on these sections will be carried out jointly with the Russian side, through them,” Khudatyan stated.
On January 15, Prime Minister Pashinyan had said that the Armenian government expects Russia to respond promptly regarding the restoration of several long-dormant railway links connecting Armenia to Azerbaijan and Turkey—specifically the Ijevan, Yeraskh, and Akhuryan sections, which have not been operational since the late 1980s.
The government has emphasized the need for a swift Russian response, and the topic was discussed during the December 22, 2025, meeting between Pashinyan and President Vladimir Putin in St. Petersburg.
Earlier, it was revealed that Armenian and Azerbaijani representatives had jointly inspected the Yeraskh–Sadarak railway line to assess its technical condition.