3 Փետրվար 2026 - 11:35 AMT
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտնել է, որ նոր ատոմակայանի կառուցման ուղղությամբ արդեն կայացվել է կարևոր սկզբունքային որոշում․ կայանը լինելու է մոդուլային տիպի։
Նախարարի խոսքով՝ մոդելի ընտրության մասով վերջնական որոշում չկա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Շարունակել ենք ուսումնասիրել մեզ տրվող առաջարկներն այդ մասով, մասնավորապես, և՛ ՌԴ-ի, և՛ ԱՄՆ-ի, և՛ Չինաստանի, և՛ Կորեայի, և՛ Ֆրանսիայի մասով, բայց մոդելի ընտրության հետ կապված մենք վերջնական որոշում չունենք: Մոդելի ընտրության հարցը կիրականացվի 2026 կամ 2027 թվականին: Որպես այդպիսին, շատ շտապելու անհրաժեշտություն չունենք:
Կապված մոդելի ընտրությունից՝ կորոշվի նաև, թե որ երկրի հետ ենք իրականացնում աշխատանքը, որովհետև մոդուլային ատոմակայանի սիստեմը, որպես այդպիսին, լայնորեն տարածված չի եղել նախկինում, և լրացուցիչ ուսումնասիրելու անհրաժեշտություն կա, ինչը անում ենք»,– ասել է նա։
Խուդաթյանը նաև անդրադարձել է գործող ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման գործընթացին։ Նրա խոսքով՝ առաջին փուլի աշխատանքներն ընթանում են հաջողությամբ, իսկ երկրորդ փուլը թույլ կտա գործարկման ժամկետը երկարացնել ևս մեկ տասնամյակ։
Նախարարն ընդգծել է, որ այս պահին արդեն առկա են համապատասխան պայմանագրեր, և բոլոր գործողությունները իրականացվում են ըստ հաստատված ժամանակացույցի։
«Մենք գնում ենք հետևողականորեն երկարացման ուղղությամբ, և վստահ ենք, որ երկարացման ծրագիրը կհաջողվի, և առաջիկա 10 տարվա ընթացքում ատոմակայանը կշարունակի միացված մնալ մեր էներգահամակարգին»,– հավելել է նա։
2025-ի սեպտեմբերին Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցել է «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին։
«Մեր երկրի համար նույնպես ատոմային էներգիան շատ կարևոր է: Դուք ճիշտ նկատեցիք, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ և աշխատում ենք ՀԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու նպատակով: Մենք այժմ աշխատում ենք և փնտրում Հայաստանի համար հարմար նախագծեր` փոքր մոդուլային ատոմային հնարավորություններ, և իհարկե, այդ հարցում նույնպես շատ ակտիվ երկխոսություն ունենք ՌԴ-ի հետ»,–ասել է Փաշինյանը։

Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худапян сообщил, что принято принципиальное решение — новая атомная электростанция будет модульного типа, передаёт «1lurer.am ».
По словам министра, окончательное решение по выбору модели реактора пока отсутствует.
«Мы продолжаем анализировать предложения, в том числе из России, США, Китая, Кореи и Франции. Однако финального выбора модели нет. Рассматриваем возможность принятия решения в 2026 или 2027 году. Срочной необходимости нет», — отметил он.
Он добавил, что в зависимости от выбранной модели определится и страна-партнёр. Поскольку модульные АЭС ранее не имели широкого распространения, правительство проводит дополнительные исследования.
Худапян также рассказал о ходе продления срока эксплуатации действующей АЭС. По его словам, работы первого этапа идут успешно, а второй этап позволит продлить срок службы станции ещё на десятилетие.
Министр подчеркнул, что на данный момент уже заключены необходимые договоры, и все мероприятия осуществляются в соответствии с утверждённым графиком.
«Мы последовательно движемся в направлении продления, и уверены в успехе программы. Станция продолжит работу в энергосистеме Армении в течение как минимум 10 лет», — добавил он.
В сентябре 2025 года премьер-министр Никол Пашинян участвовал в конференции «Всемирная атомная неделя» в Москве.
«Атомная энергия имеет большое значение и для нашей страны. Вы верно отметили, что мы тесно сотрудничаем с Российской Федерацией и стремимся продлить срок эксплуатации нашей АЭС до 2036 года. Сейчас мы ищем подходящие проекты модульных атомных станций для Армении и активно обсуждаем это с Россией», — сказал Пашинян.