Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտնել է, որ Հայաստանի երկու միջազգային օդանավակայաններում՝ «Զվարթնոց» և «Շիրակ», 2025 թվականի ընթացքում արձանագրվել է ուղևորահոսքի աճ։
Ըստ նախարարի, ընդհանուր առմամբ երկու օդանավակայանների մասով աճը կազմել է մոտ 7․5 տոկոս, իսկ միայն Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանի պարագայում՝ 32․4 տոկոս, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սա հետևանք է առաջին հերթին Կառավարության վարած քաղաքականության, մասնավորապես՝ բազավորման պայմանով սուբսիդավորման, ինչին արձագանքել է Wizz Air ավիաընկերությունը։ Ինչպես արդեն գիտեք, մի քանի ուղղությամբ թռիչքներ են մեկնարկել, այդ թվում՝ Գյումրիից եվրոպական երկրների ուղղությամբ»,– նշել է Դավիթ Խուդաթյանը։
Նրա խոսքով՝ ավիացիոն քաղաքականության շրջանակում կառավարությունը շարունակելու է խթանել ուղևորափոխադրումների ընդլայնումը, հատկապես՝ Գյումրիի օդանավակայանի ակտիվ շահագործման ուղղությամբ։
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը նախատեսում է առաջիկա 10 տարում կրկնապատկել օդանավակայանի մակերեսը՝ $500 միլիոն ներդրմամբ։

3 Февраль 2026 - 14:24 AMT
Министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян сообщил, что в 2025 году в двух международных аэропортах Армении — «Звартноц» и «Ширак» — был зафиксирован рост пассажиропотока.
По его словам, общий рост по двум аэропортам составил около 7,5%, при этом в аэропорту «Ширак» в Гюмри рост составил 32,4%, сообщает «1lurer.am ».
«Это прежде всего результат политики правительства, в частности — субсидирования с условием базирования, на что откликнулась авиакомпания Wizz Air. Как известно, были запущены рейсы по нескольким направлениям, в том числе из Гюмри в страны Европы», — отметил Худатян.
Он добавил, что в рамках авиационной политики правительство продолжит стимулировать расширение авиаперевозок, особенно за счёт более активного использования аэропорта Гюмри.
Международный аэропорт «Звартноц» в Ереване планирует в течение ближайших 10 лет удвоить площадь терминала при инвестициях в размере $500 млн.