Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտնել է, որ Հայաստանի երկու միջազգային օդանավակայաններում՝ «Զվարթնոց» և «Շիրակ», 2025 թվականի ընթացքում արձանագրվել է ուղևորահոսքի աճ։
Ըստ նախարարի, ընդհանուր առմամբ երկու օդանավակայանների մասով աճը կազմել է մոտ 7․5 տոկոս, իսկ միայն Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանի պարագայում՝ 32․4 տոկոս, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սա հետևանք է առաջին հերթին Կառավարության վարած քաղաքականության, մասնավորապես՝ բազավորման պայմանով սուբսիդավորման, ինչին արձագանքել է Wizz Air ավիաընկերությունը։ Ինչպես արդեն գիտեք, մի քանի ուղղությամբ թռիչքներ են մեկնարկել, այդ թվում՝ Գյումրիից եվրոպական երկրների ուղղությամբ»,– նշել է Դավիթ Խուդաթյանը։
Նրա խոսքով՝ ավիացիոն քաղաքականության շրջանակում կառավարությունը շարունակելու է խթանել ուղևորափոխադրումների ընդլայնումը, հատկապես՝ Գյումրիի օդանավակայանի ակտիվ շահագործման ուղղությամբ։
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը նախատեսում է առաջիկա 10 տարում կրկնապատկել օդանավակայանի մակերեսը՝ $500 միլիոն ներդրմամբ։

Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan announced that both of Armenia’s international airports—Zvartnots in Yerevan and Shirak in Gyumri—registered passenger growth in 2025.
According to him, the combined growth rate across both airports was around 7.5%, with Shirak Airport alone recording a 32.4% increase, as reported by 1lurer.am .
“This growth is primarily a result of government policy, especially the route-based subsidy model, which Wizz Air responded to. As you know, several new routes have launched, including from Gyumri to European destinations,” said Khudatyan.
He added that the government will continue promoting expansion in air travel, with a particular focus on increasing activity at Shirak Airport.
Yerevan’s Zvartnots International Airport plans to double its terminal size over the next 10 years, with a $500 million investment.