ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆինանսների նախարարությունում 2025 թվականի գործունեության ամփոփ հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, անդրադառնալով թվայնացման գործընթացին, ընդգծել է, որ այն նախորդիվ համարվել է և շարունակելու է համարվել առաջնահերթություն: Նար խոսքով՝ թվայնացում ասելով պետք է հասկանալ նաև արհեստական բանականության ներդրումը:
«Մոնիտորինգի ամբողջ գործառույթը կարելի է դնել արհեստական բանականության վրա… մոնիտորինգը նշանակում է ուշադրություն տեղի ունեցող պրոցեսների նկատմամբ, իսկ մարդկային մոնիտորինգը միշտ ինչ-որ բան աչքից բաց է թողնելու:
Մենք կոնկրետ մեր նախագծերի համալիր փորձաքննություններն արհեստական բանականությունով պետք է անենք, որովհետև եթե շինարարության փուլում ենք հասկանում, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա, նշանակում է՝ չենք կարողացել այդ նախագիծը կարդալ կամ կարդացել ենք՝ չենք հասկացել, հակառակ դեպքում հենց նախագծման փուլում կիմանայինք, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա։ Մենք այժմ սուպեր համակարգիչ էլ ունենք, շուտով ավելի մեծ սուպեր համակարգչային կարողություններ էլ ենք ունենալու։ Պետք է այս հնարավորություններից օգտվենք՝ մեր կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար»,– ասել է նա:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ արհեստական բանականությունը հնարավորություն է տալիս այսօր լուծելու բազմաթիվ խնդիրներ:
Նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները, որոնց առանցքում եղել են ֆիսկալ կայունության պահպանումը, ոլորտային թվայնացումը և պետական ծախսերի արդյունավետության բարձրացումը։
Զեկուցվել է նաև գնումների նոր էլեկտրոնային համակարգի ներդրման գործընթացի մասին, որն ամբողջությամբ թվայնացված է լինելու և նախատեսված է 10 տարով։
Փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը նշել է, որ նոր համակարգը կգործի 2027-ից՝ առանց զուգահեռ թղթային ընթացակարգերի։
Այս կապակցությամբ վարչապետը շեշտել է, որ թվայնացումը պետք է իրականացվի ամբողջական կերպով՝ առանց թղթային կրկնության, քանի որ այդ դեպքում նվազում են գործընթացի թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը։
Քննարկվել են նաև՝ պետական ֆինանսների կառավարման միասնական հարթակի ներդրման գործընթացը, բյուջետային վերահսկողության ինքնաշխատ մեխանիզմների հնարավորությունները, արհեստական բանականության պիլոտային ծրագրի կիրառման հեռանկարները գանձապետական համակարգում։
Ներկայացվել են նաև հարկային քաղաքականության նոր հայեցակարգի ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, որոնք միտված են արդար, կայուն և մրցակցային հարկային միջավայրի ձևավորմանը, ներդրումային գրավչության և տնտեսական ակտիվության աճին։
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ նախարարությունն անցում է կատարում նպատակահեն կառավարման մոդելի, ներդնելով ՆՀԱ (Նպատակներ և հիմնական արդյունքներ) ու ԿՀՑ (Կատարողականի հիմնական ցուցիչներ) համակարգերը։ Նախատեսվում է նաև նախարարությունը վերածել ուսուցողական կազմակերպության, որի նպատակը կլինի բարձր արդյունավետությամբ ինքնազարգացող ինստիտուտի ձևավորումը։

Премьер-министр Никол Пашинян, выступая в Министерстве финансов на презентации отчета о работе за 2025 год, подчеркнул, что цифровизация остаётся и будет оставаться приоритетом правительства. По его словам, под цифровизацией также подразумевается внедрение искусственного интеллекта (ИИ).
«Всю функцию мониторинга можно передать искусственному интеллекту… Мониторинг — это внимание к происходящим процессам, а человеческий контроль всегда что-то упускает из виду», — отметил он.
Пашинян заявил, что комплексная экспертиза проектов должна выполняться с использованием ИИ: «Если мы на стадии строительства узнаём о проблемах в проекте, значит, не смогли его правильно прочитать или понять. А с ИИ можно выявить проблемы ещё на этапе проектирования. У нас уже есть суперкомпьютер, и скоро появятся ещё более мощные мощности. Нужно использовать эти возможности для повышения эффективности управления».
Он добавил, что ИИ позволяет сегодня решать множество проблем в управлении.
Министр финансов Ваге Ованнисян представил итоги работы ведомства, сосредоточенной на обеспечении фискальной стабильности, цифровизации отрасли и повышении эффективности государственных расходов.
Был представлен процесс внедрения новой электронной системы государственных закупок, рассчитанной на 10 лет и полностью цифровой.
Замминистра Аваг Аванесян сообщил, что новая система начнёт действовать с 2027 года, без параллельных бумажных процедур.
В этой связи премьер подчеркнул, что цифровизация должна быть полной, без бумажных дубликатов, так как они снижают прозрачность и эффективность процессов.
Также были обсуждены вопросы внедрения единой платформы управления государственными финансами, возможности автоматизированного бюджетного контроля и перспективы использования пилотной программы ИИ в казначейской системе.
Были представлены работы по формированию новой концепции налоговой политики, направленной на создание справедливой, стабильной и конкурентоспособной среды, повышение инвестиционной привлекательности и экономической активности.
Ованнисян добавил, что министерство переходит на модель целевого управления, внедряя системы OKR (цели и ключевые результаты) и KPI (ключевые показатели эффективности). Планируется также превратить министерство в обучающуюся организацию с высокой результативностью и способностью к саморазвитию.