ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆինանսների նախարարությունում 2025 թվականի գործունեության ամփոփ հաշվետվության ներկայացման ժամանակ, անդրադառնալով թվայնացման գործընթացին, ընդգծել է, որ այն նախորդիվ համարվել է և շարունակելու է համարվել առաջնահերթություն: Նար խոսքով՝ թվայնացում ասելով պետք է հասկանալ նաև արհեստական բանականության ներդրումը:
«Մոնիտորինգի ամբողջ գործառույթը կարելի է դնել արհեստական բանականության վրա… մոնիտորինգը նշանակում է ուշադրություն տեղի ունեցող պրոցեսների նկատմամբ, իսկ մարդկային մոնիտորինգը միշտ ինչ-որ բան աչքից բաց է թողնելու:
Մենք կոնկրետ մեր նախագծերի համալիր փորձաքննություններն արհեստական բանականությունով պետք է անենք, որովհետև եթե շինարարության փուլում ենք հասկանում, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա, նշանակում է՝ չենք կարողացել այդ նախագիծը կարդալ կամ կարդացել ենք՝ չենք հասկացել, հակառակ դեպքում հենց նախագծման փուլում կիմանայինք, որ մեր նախագծում պրոբլեմ կա։ Մենք այժմ սուպեր համակարգիչ էլ ունենք, շուտով ավելի մեծ սուպեր համակարգչային կարողություններ էլ ենք ունենալու։ Պետք է այս հնարավորություններից օգտվենք՝ մեր կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար»,– ասել է նա:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ արհեստական բանականությունը հնարավորություն է տալիս այսօր լուծելու բազմաթիվ խնդիրներ:
Նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները, որոնց առանցքում եղել են ֆիսկալ կայունության պահպանումը, ոլորտային թվայնացումը և պետական ծախսերի արդյունավետության բարձրացումը։
Զեկուցվել է նաև գնումների նոր էլեկտրոնային համակարգի ներդրման գործընթացի մասին, որն ամբողջությամբ թվայնացված է լինելու և նախատեսված է 10 տարով։
Փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը նշել է, որ նոր համակարգը կգործի 2027-ից՝ առանց զուգահեռ թղթային ընթացակարգերի։
Այս կապակցությամբ վարչապետը շեշտել է, որ թվայնացումը պետք է իրականացվի ամբողջական կերպով՝ առանց թղթային կրկնության, քանի որ այդ դեպքում նվազում են գործընթացի թափանցիկությունն ու արդյունավետությունը։
Քննարկվել են նաև՝ պետական ֆինանսների կառավարման միասնական հարթակի ներդրման գործընթացը, բյուջետային վերահսկողության ինքնաշխատ մեխանիզմների հնարավորությունները, արհեստական բանականության պիլոտային ծրագրի կիրառման հեռանկարները գանձապետական համակարգում։
Ներկայացվել են նաև հարկային քաղաքականության նոր հայեցակարգի ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, որոնք միտված են արդար, կայուն և մրցակցային հարկային միջավայրի ձևավորմանը, ներդրումային գրավչության և տնտեսական ակտիվության աճին։
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ նախարարությունն անցում է կատարում նպատակահեն կառավարման մոդելի, ներդնելով ՆՀԱ (Նպատակներ և հիմնական արդյունքներ) ու ԿՀՑ (Կատարողականի հիմնական ցուցիչներ) համակարգերը։ Նախատեսվում է նաև նախարարությունը վերածել ուսուցողական կազմակերպության, որի նպատակը կլինի բարձր արդյունավետությամբ ինքնազարգացող ինստիտուտի ձևավորումը։

3 February 2026 - 14:35 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking at the Ministry of Finance during the 2025 performance review, emphasized that digitalization has been and will remain a government priority. He added that this includes integrating artificial intelligence (AI) into governance.
“The entire monitoring function can be assigned to artificial intelligence… Monitoring means staying alert to processes, and human monitoring always risks missing something,” he said.
Pashinyan stressed the need to use AI for comprehensive project evaluations: “If we only realize during the construction phase that our design has issues, it means we failed to read or understand the project. With AI, we can detect problems as early as the design stage. We already have a supercomputer, and we’ll soon have even more powerful capabilities. We must use these tools to boost efficiency.”
He said AI offers solutions to many governance challenges today.
Finance Minister Vahe Hovhannisyan presented the ministry’s work, focused on maintaining fiscal stability, sectoral digitalization, and improving the efficiency of public spending.
Officials also discussed the development of a new electronic procurement system, designed for 10 years and expected to be fully digital.
Deputy Minister Avag Avanesyan said the new system will launch in 2027 and will eliminate parallel paper-based procedures.
In response, Pashinyan emphasized the need for fully paperless implementation, stating that duplicating digital processes with paper reduces transparency and efficiency.
Also discussed were the implementation of a unified public finance management platform, automated budget oversight mechanisms, and the pilot application of AI in the treasury system.
Updates were shared on a new tax policy framework aimed at creating a fair, stable, and competitive tax environment, enhancing investment appeal and economic activity.
Hovhannisyan noted that the ministry is transitioning to a results-oriented management model by implementing OKRs (Objectives and Key Results) and KPIs (Key Performance Indicators). The ministry also aims to become a learning organization—an evolving, high-performing institution.