3 Փետրվար 2026 - 14:55 AMT
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում բանաձև կներկայացվի, որով կոչ է արվում անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող Արցախի Հանրապետության քաղաքական առաջնորդներին։ Բանաձևը Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անունից ներկայացնելու է Լորան Վոկիեն, հայտնում է Factor.am-ը:
Բանաձևի կարևոր կետերը հետևյալն են․
1. Աջակցություն Արցախի բռնի տեղահանված հայ բնակչությանը, որը զրկվել է նախնիների հողում ապրելու հնարավորությունից։
2. Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կարևորումը, որը, ըստ բանաձևի, պետք է ներառի նաև Արցախի հայ բնակչությունը։ Շեշտվում է միջազգային հանրության պարտականությունը՝ պահանջել Ադրբեջանից ապահովել վերադարձի և անվտանգության պայմաններ։
3. Դատապարտվում է Արցախի Հանրապետության նախկին քաղաքական ղեկավարների դատավարությունն ու կամայական կալանքը, և պահանջվում է նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակում։
4. Կոչ է արվում Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ պաշտոնապես պահանջել Ադրբեջանից ազատ արձակել իր մոտ պահվող բոլոր հայ գերիներին։
Բանաձևում նշվում է նաև, որ գերիների հարցի անտեսումը կարող է խաթարել 2025 թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համատեղ հռչակագրի իրականացումը:
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 քաղաքացիական անձ, որոնցից 6-ը եղել են անչափահաս։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան: Ըստ որոշ տվյալների, Արցախում մոտ 20 հայ էր մնացել, որոնցից 11-ը ևս վերադարձել է, 1-ը՝ մահացել, 1-ն էլ՝ կալանավորվել է:

Во Французском Национальном собрании будет представлена резолюция с призывом к немедленному освобождению арестованных лидеров Республики Арцах. Документ будет внесён Лораном Вокье от имени группы дружбы Франция-Армения, сообщает Factor.am .
В резолюции указывается, что происходящее с армянскими заключёнными является частью системной политики Азербайджана по отрицанию существования Армении, а также продолжением курса на уничтожение армянского населения на территории бывшей НКР и других контролируемых Баку регионов. Осуждается также системное уничтожение армянского исторического, культурного и религиозного наследия.
Основные положения резолюции:
- Поддержка насильственно изгнанного армянского населения Арцаха, лишённого возможности жить на земле своих предков.
- Уважение права народов на самоопределение, которое, по мнению авторов, должно распространяться и на армян Арцаха. Подчёркивается, что международное сообщество обязано требовать от Азербайджана создания условий для безопасного возвращения и обеспечения безопасности.
- Осуждение судебного процесса и произвольного заключения бывших политических лидеров Арцаха с требованием их немедленного и безоговорочного освобождения.
- Призыв к правительству Франции официально потребовать от Азербайджана освобождения всех удерживаемых армянских пленных.
В резолюции также говорится, что игнорирование вопроса заключённых может подорвать реализацию совместной декларации, подписанной в Вашингтоне 8 августа 2025 года.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массовым обстрелам. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение о прекращении огня, выдвинутое российскими миротворцами, и согласились на условия Баку: разоружение армии и роспуск республики. В результате наступления погибло 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, шестеро из которых были детьми. 24 сентября началось насильственное переселение арцахцев, в Армению выехали более 100 тысяч человек. В Арцахе остались около 20 армян, из которых 11 позже уехали, 1 человек умер, 1 — был арестован.