«Եվրոպայում կրոնական ազատությունների ֆորում» (FOREF Europe) իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր զեկույցում գրել է, որ ՀՀ կառավարությունը, վարչապետի գլխավորությամբ, սաստկացրել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ արշավը:
Ըստ զեկույցի` այն, ինչ կատարվում է, կրոնական համոզմունքների և հավատքի ազատության խախտումների վերաբերյալ լուրջ ահազանգեր է հնչեցնում մի երկրում, որը մշտապես հպարտանում է նրանով, թե քրիստոնությունը որպես պետական կրոն ընդունած առաջին ազգն է, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փաստաթղթում մանրամասն ներկայացվել է, որ ՀՀ Զինված ուժերում հոգևոր ծառայությունը փաստացի դադարեցվել է, իսկ գնդերեցների նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվել՝ նրանց մղելով դեմ արտահայտվելու կաթողիկոսին և միանալու կառավարության ներկայացրած «եկեղեցական բարեփոխումների օրակարգին>։
Նույն զեկույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Քննչական կոմիտեի նախաձեռնած քրեական վարույթին՝ ընդդեմ մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների, որոնց նկատմամբ կիրառվել է ելքի արգելք, ինչը խոչընդոտել է նրանց մասնակցությունը Ավստրիայում նախատեսված Եպիսկոպոսաց ժողովին։
ՔԿ վարույթը՝ «դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու» մեղադրանքով, FOREF Europe-ը գնահատել է որպես քաղաքական հենք ունեցող միջամտություն՝ ուղղված եկեղեցու ներքին կառավարմանը։
Զեկույցում հիշեցվում է, որ չորս սրբազաններ շարունակում են մնալ կալանքի տակ՝ շինծու որակված մեղադրանքներով։ Հետապնդման թիրախում է հայտնվել նաև Հայ եկեղեցու բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանը։ Միևնույն ժամանակ, նշվում է, որ իշխանությունները բացահայտորեն պահանջել են կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հրաժարականը՝ նրան մեղադրելով ապօրինի գործողությունների մեջ և հայտարարելով եկեղեցու բարենորոգման անհրաժեշտության մասին։
«Պաշտպանները զգուշացնում են, որ այս քայլերը պետության կողմից աննախադեպ միջամտություն են եկեղեցու ինքնավարությանը, որը հիշեցնում է խորհրդային դարաշրջանի մարտավարությունը՝ կրոնական հաստատություններին ենթարկեցնելու համար։ Հակամարտությունը վտանգում է խաթարել Հայաստանի ազգային ինքնությունը, մշակութային ժառանգությունը և կայունությունը տարածաշրջանային լարվածության պայմաններում»,- նշված է զեկույցում։
FOREF Europe»-ի նախագահ, սլովակ քաղաքական գործիչ Յան Ֆիգելն իր հերթին ասել է․ «Մենք ականատես ենք լինում կրոնական ազատության և Սահմանադրության դեմ ուղղված անօրինական գործողությունների Հայաստանում… Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ գործողություններն անընդունելի են իրավական, քաղաքական և էթիկական առումներով․․․ Սա վնասակար է ոչ միայն եկեղեցու, այլև ամբողջ երկրի և ամբողջ ազգի համար»։
FOREF Europe իրավապաշտպան կազմակերպությունը խստորեն քննադատել է Հայաստանում ընթացող զարգացումները՝ դրանք գնահատելով որպես կրոնական ազատությունների և հավատքի իրավունքի դեմ ուղղված քայլեր։ Կազմակերպությունը հորդորել է Հայաստանի իշխանություններին դադարեցնել եկեղեցական կառույցների գործերին միջամտելը, ազատ արձակել կալանավորված հոգևորականներին և վերականգնել հոգևոր աջակցությունը պետական համակարգում։
FOREF-ը ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ ժողովրդավարական կազմակերպությունները և հոգևոր առաջնորդները, պարտավոր են արձագանքել այս իրավիճակին՝ կանխելու Կովկասում կրոնական ազատության հետագա թուլացումը։
Կալանքի տակ են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ինչպես նաև Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը (Շիրակի թեմ), Մկրտիչ սրբազանը (Արագածոտնի թեմ) և Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը (Մայր աթոռի դիվանապետ)։
2026 թ․ հունվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու եկեղեցու ղեկավարության բարենորոգումը պահանջող 10 եպիսկոպոս հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ազդարարելով Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխումների» մեկնարկը։ Նրանք ստորագրել են համատեղ փաստաթուղթ՝ կազմավորելով համակարգող խորհուրդ, որը զբաղվելու է եկեղեցու «բարեփոխումների» կազմակերպմամբ։

4 Февраль 2026 - 07:04 AMT
Правозащитная организация Форум за религиозные свободы в Европе (FOREF Europe) заявила, что правительство Армении во главе с премьер-министром усилило кампанию против Армянской апостольской церкви.
Согласно отчёту, происходящее представляет собой серьёзный сигнал о нарушении свободы вероисповедания в стране, которая гордится тем, что первой в мире признала христианство государственной религией, передаёт «Sputnik Армения».
В документе говорится, что духовная служба в Вооружённых силах Армении фактически прекращена, а на военных капелланов оказывается давление, чтобы они выступили против католикоса и присоединились к правительственной «программе реформ в Церкви».
Особое внимание в отчёте уделено уголовному делу, инициированному Следственным комитетом Армении против ряда высокопоставленных священнослужителей, которым был ограничен выезд за пределы страны, что помешало их участию в Архиерейском собрании в Австрии.
FOREF Europe расценивает это дело по обвинению в «воспрепятствовании исполнению судебного акта» как политически мотивированное вмешательство в дела Церкви.
В отчёте отмечается, что четверо архиереев продолжают находиться под стражей по сфабрикованным обвинениям. Под давлением оказался и меценат Армянской церкви, предприниматель Самвел Карапетян. Одновременно власти открыто потребовали отставки католикоса Гарегина II, обвиняя его в незаконных действиях и провозглашая необходимость реформирования Церкви.
«Правозащитники предупреждают: эти шаги — беспрецедентное вмешательство государства в автономию Церкви, напоминающее методы советской эпохи по подчинению религиозных организаций. Конфликт угрожает подорвать национальную идентичность Армении, её культурное наследие и устойчивость на фоне региональной напряжённости», — говорится в отчёте.
Ян Фигель, президент FOREF Europe и словацкий политик, заявил: «Мы становимся свидетелями незаконных действий против религиозной свободы и Конституции в Армении… Кампания против Армянской апостольской церкви неприемлема с юридической, политической и этической точек зрения. Это вредно не только для Церкви, но и для всего народа».
FOREF Europe резко осудила происходящее в Армении, расценив это как подрыв религиозных свобод и права на веру. Организация призвала власти прекратить вмешательство в дела церковных структур, немедленно освободить арестованных священнослужителей и восстановить институт духовной поддержки в госструктурах.
FOREF подчеркнула, что международное сообщество, включая демократические институты и духовных лидеров, обязано отреагировать на эту ситуацию, чтобы предотвратить дальнейшее ослабление свободы вероисповедания на Кавказе.
В настоящее время под арестом находятся лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян, архиепископ Михаэл Аджапахян (Ширакская епархия), епископ Мкртич (Арагацотнская епархия) и архиепископ Аршак Хачатрян (глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина).
4 января 2026 года премьер-министр Никол Пашинян и 10 епископов, требующих реформ в церковном руководстве, выступили с заявлением о начале «реформ» в Армянской апостольской церкви. Они подписали совместный документ и создали координационный совет, который займётся организацией реформ.